Ograniczona ma być adopcja na rzecz obcych, w tym podziemie adopcyjne. Te nowe regulacje zawiera nowela m.in. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz ustawy o systemie pieczy zastępczej, która 18 września wchodzi w życie.

Najważniejsza zmiana to wprowadzenie tzw. adopcji ze wskazaniem. Rodzice będą mogli przed sądem opiekuńczym wskazać osobę przysposabiającego, ale tylko krewnego. Ten musi się na to zgodzić. W takim wypadku będzie stosowana uproszczona procedura, sąd jedynie zasięgnie opinii ośrodka adopcyjnego. Szybka ścieżka dotyczyć ma też małżonka, np. ojczyma, który ma zostać ojcem adopcyjnym dziecka żony. W innych wypadkach będzie obowiązywała bardziej rozbudowana procedura, dzięki czemu adopcja nie przez krewnych będzie bardziej kontrolowana.

Do tej pory rodzice (często tylko matka) formalnie nie mogli wskazywać osoby adoptującej, ale w praktyce często to czynili, co było źródłem sygnalizowanych nieprawidłowości: kojarzenia zainteresowanych adopcją z rodzicami m.in. poprzez fora internetowe, nieraz za pieniądze. Magdalena Kochan, posłanka PO, współautorka noweli, mówi, że np. na Opolszczyźnie informacja o rodzicach zamierzających oddać dziecko do adopcji kosztuje od 2 tys. do 4 tys. euro. Nowe przepisy mają ograniczyć taki proceder.

podstawa prawna: ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego DzU z 18 sierpnia, poz. 1199