Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rodzina

Nowelizacja kodeksu karnego: za niepłacenie alimentów do więzienia

Fotolia
Od 31 maja rodzic, który nie płaci na dzieci, trafi na rok do więzienia.

Wszystko to za sprawš nowelizacji kodeksu karnego, która 16 maja ukazała się w Dzienniku Ustaw (poz. 952). Od 31 maja łatwiej będzie skazać alimenciarza. Wystarczy, że łšczna wysokoœć jego zaległoœci wyniesie „równowartoœć co najmniej trzech œwiadczeń okresowych". Taki niesolidny opiekun będzie mógł trafić na dwa lata do więzienia. Wystarczy, że brakiem przelewu czy gotówki narazi osobę najbliższš na niemożnoœć zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Dłużnicy alimentacyjni dostanš szansę uniknięcia więzienia, jeœli dobrowolnie wyrównajš zaległoœci. W noweli zapisano, że nie będzie podlegał karze sprawca uchylajšcy się od wykonywania obowišzku alimentacyjnego, jeœli „nie póŸniej niż przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiœcił w całoœci zaległe alimenty".

Alimenciarze będš odbywali karę w domu z elektronicznš bransoletš, czyli w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Ta forma nie tylko pozwala na nieuchronne ukaranie skazanego, ale też daje możliwoœć spłacenia długu wobec dzieci. Skazany z wyrokiem, zamiast trafić do więzienia, zostanie w domu. Sšd ustali dla niego harmonogram dnia, uwzględniajšc pracę (godzinowo i zmianowo), obowišzki rodzinne (np. odbieranie dzieci ze szkoły) itd. Na 47 tys. skazanych, którzy do tej pory skorzystali z elektronicznej bransolety, tylko 10 proc. naruszyło warunki SDE. Nie bez znaczenia jest też koszt odbywania kary w więzieniu: za miesišc z bransoletš trzeba zapłacić 334 zł, a za taki sam okres za kratami państwo płaci blisko 3 tys. zł.

Obecnie kodeks karny zawiera ogólnš formułę. Brzmi ona: „kto uporczywie uchyla się od wykonania cišżšcego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sšdowego obowišzku opieki i poprzez to naraża na niemożnoœć zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnoœci albo pozbawienia wolnoœci do lat dwóch". Chodzi rzecz jasna o niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL