Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rodzina

RPO krytykuje słowa Tomasza Adamka nt. bicia kobiet

Tomasz Adamek w programie Kuby Wojewódzkiego
youtube/tvn.pl
W przemocy domowej nie ma nic œmiesznego - tak Adam Bodnar skomentował wypowiedŸ Tomasza Adamka w talk show Kuby Wojewódzkiego, że "rozpuszczone kobiety trzeba lać".

Program z udziałem Adamka został wyemitowany w TVN 9 maja. Wypowiedzi boksera, że "Nie ma takiej opcji, żeby córka spotykała się z nie-Polakiem", "Rozpuszczone kobiety trzeba lać" "Ja żonę szanuję, ale musi być dyscyplina w domu" "Młodsza córka nie lubi czarnych" wzbudziły oburzenie wœród wielu telewidzów i organizacji pozarzšdowych walczšcych z ksenofobiš.

Zareagował także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

- Wybitny bokser Tomasz Adamek w programie Kuby Wojewódzkiego w TVN powiedział, że kobiety, które sš nieposłuszne i nie realizujš swoich obowišzków domowych "trzeba lać". Nawet to obrazowo pokazał. Wszyscy – prowadzšcy, goœć i publicznoœć – zareagowali œmiechem, była przednia zabawa. A audycja była promowana w internecie hasłem: "trzeba lać – zobacz dlaczego".

Rozumiem konwencję programu: ma bawić, prowokować, rozœmieszać w niczym nie skrępowanej rozmowie z celebrytš. Rzecz jednak w tym, że kiedy już opadnie nastrój wesołoœci, ucichnie œmiech, pozostaje smutne przesłanie: przemoc domowa może być usprawiedliwiona.

Tymczasem w realnym œwiecie mamy do czynienia z prawdziwym dramatem. Liczby osób dotkniętych przemocš w rodzinie idš w setki tysięcy (w 2015 roku – 207.385), a sama tylko Policja w ub. roku wypełniła 73,5 tys. formularzy tzw. "Niebieskiej Karty".

O tym, czym jest psychiczne i fizyczne znęcanie się nad żonš mogliœmy się przekonać całkiem niedawno, kiedy media szeroko prezentowały historię jednego z radnych w Bydgoszczy. Gehenna trwała latami. I naprawdę – nie było œmiesznie – napisał Adam Bodnar w komentarzu dla portalu Onet.pl.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL