Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rodzina

Rozwody: przymusowa mediacja i pomoc prokuratora w projekcie zmiany kodeksu rodzinnego

Adobe Stock
Ministerstwo Sprawiedliwoœci chce przymusowej mediacji przy rozwodach. Rodzicowi, któremu były współmałżonek utrudnia kontakty z dzieckiem, ma pomagać prokurator.

Sprawy rozwodowe majš przyspieszyć. Wszystko za sprawš obowišzkowej mediacji (teraz jest dobrowolna). Ma ona poprzedzać procesy o rozwód i separację w rodzinach z dziećmi. Małżonkowie dostanš miesišc, by z pomocš mediatora porozumieć się co do wysokoœci alimentów czy opieki nad dziećmi. Nic za to nie zapłacš, koszty postępowania poniesie państwo.

– Idea jest słuszna, pod warunkiem że nie ma i nie będzie utrudniania albo uniemożliwiania jednemu z rodziców przez drugiego kontaktów z dzieckiem – wskazuje Marcin Muœnicki, adwokat zajmujšcy się sprawami rodzinnymi.

Liczba rozwodów utrzymuje się w ostatnich latach na poziomie ponad 60 tys. rocznie, z czego znacznie ponad połowa rozstajšcych się par ma jedno lub więcej dzieci. A ponieważ dwie trzecie pozwów rozwodowych składajš matki, one też zwykle wychowujš dzieci i dysponujš alimentami, ministerstwo przewidziało gwarancje dla ojców, którzy napotykajš utrudnienia w kontaktach z dziećmi.

– Prawo powinno stawać w obronie takiego rodzica – twierdzi minister sprawiedliwoœci Zbigniew Ziobro.

Pomóc ma w tym prokurator. Będzie mógł wyznaczyć okres próbny i jeœli w tym czasie rodzic umożliwi kontakt z dzieckiem, sprawa zostanie umorzona, a jeœli nie – narazi się na grzywnę lub prace społeczne. Angażowanie do tych spraw prokuratora bardzo Ÿle oceniajš adwokaci. – Prokurator powinien wkraczać tylko tam, gdzie jest podejrzenie przestępstwa – twierdzš.

Resort wskazuje, że w Niemczech za uniemożliwianie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem grozi do 25 tys. euro grzywny, a nawet areszt, a we Francji 15 tys. euro grzywny i do roku więzienia.

Czytaj także:

Przed rozwodem konieczna rozmowa z mediatorem

Prokuratura wkracza w życie rodziców

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL