Dłużników alimentacyjnych rozliczy wójt

Skutkiem wydania decyzji o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych jest złożenie wniosku o ściganie go za przestępstwo i zatrzymanie jego prawa jazdy.

Publikacja: 11.03.2017 10:00

Dłużników alimentacyjnych rozliczy wójt

Foto: 123RF

W ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (dalej u.p.a.) określono m.in. działania podejmowane wobec dłużników alimentacyjnych. Zgodnie z art. 3 ust. 5 u.p.a. wójt (burmistrza, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej (nazywany w u.p.a. organem właściwym wierzyciela) występuje do wójta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego (czyli organu właściwego dłużnika) z wnioskiem o podjęcie działań wobec niego w przypadku:

- otrzymania wniosku osoby uprawnionej (przedstawicielami ustawowymi małoletniego, upoważnionymi do podejmowania działań w jego imieniu są rodzice, przy czym każde z nich może działać samodzielnie – por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 czerwca 2012 r. (sygn. I OSK 2424/11, LEX nr 1215515),

- przyznania osobie uprawnionej świadczenia z funduszu alimentacyjnego, bądź

- umieszczenia osoby uprawnionej w pieczy zastępczej (np. w rodzinie zastępczej, czy w rodzinnym domu dziecka).

W u.p.a. nie zdefiniowano pojęcia: miejsca zamieszkania. W orzecznictwie przyjmuje się, że należy rozumieć je zgodnie z art. 25 kodeksu cywilnego, czyli jako miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. W razie nieposiadania przez dłużnika alimentacyjnego stałego miejsca zamieszkania, organ właściwy do rozpatrzenia wniosku o podjęcie działań wobec takiego dłużnika należy ustalić według miejsca jego pobytu (postanowienie NSA z 18 listopada 2010 r., sygn. I OW 136/10, LEX nr 873796). A jeśli wójt jest właściwy zarówno ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej, jak i dłużnika alimentacyjnego, sam podejmuje działania wobec tego dłużnika.

Ważne! Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 3 u.p.a. dłużnikiem alimentacyjnym jest osoba zobowiązana do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego (np. prawomocnego wyroku sądu bądź ugody zawartej przed sądem zaopatrzonych w klauzulę wykonalności), przeciwko której egzekucja okazała się bezskuteczna. Bezskuteczność ma miejsce w przypadku egzekucji, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Za bezskuteczną egzekucję uważa się także niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu za granicami Polski (art. 2 pkt 2 u.p.a.).

Przykład:

Z rozwiązań zawartych w u.p.a. chce skorzystać osoba, której zasądzono alimenty od małżonka. Nie jest to jednak możliwe. Zgodnie z art. 2 pkt 11 u.p.a. przez osobę uprawnioną rozumie się osobę uprawnioną do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna. Osobami uprawnionymi, w rozumieniu u.p.a., nie są więc ci, dla których dłużnikiem jest np. małżonek. W u.p.a. zdefiniowano dłużnika alimentacyjnego w aspekcie przedmiotowym przez wskazanie jego obowiązku, tytułu tego zobowiązania i bezskuteczności egzekucji. Natomiast ograniczenie podmiotowe pojęcia dłużnika alimentacyjnego nastąpiło przez określenie osoby uprawnionej (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 27 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Gl 111/09, LEX nr 589399).

Wywiad alimentacyjny

Po otrzymaniu wniosku od organu właściwego wierzyciela, do obowiązków organu właściwego dłużnika należy m.in.:

- przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, którego celem jest ustalenie sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia i przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej oraz

- odebranie od dłużnika oświadczenia majątkowego – składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, o czym trzeba pouczyć tę osobę przed złożeniem oświadczenia.

Zamiast sam uzyskać informacje, organ właściwy dłużnika może wystąpić do kierownika ośrodka pomocy społecznej o udzielenie informacji dotyczących dłużnika alimentacyjnego, jeżeli w posiadaniu kierownika ośrodka znajduje się rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia wystąpienia o udzielenie informacji (art. 4 ust. 4 u.p.a.). Wzory kwestionariusza wywiadu alimentacyjnego i oświadczenia majątkowego dłużnika alimentacyjnego zawarto w załącznikach do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 marca 2011 r.

Organ właściwy dłużnika ma obowiązek przekazać komornikowi sądowemu informacje mające wpływ na skuteczność egzekucji, w szczególności zawarte w wywiadzie alimentacyjnym i w oświadczeniu majątkowym. W sytuacji, gdy dłużnik alimentacyjny nie może wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu braku zatrudnienia, organ właściwy dłużnika zobowiązuje także tę osobę do zarejestrowania się jako bezrobotna (albo jako poszukująca pracy – w przypadku braku możliwości zarejestrowania się jako bezrobotna) i informuje właściwy powiatowy urząd pracy o potrzebie jej aktywizacji zawodowej.

Przykład:

Rada gminy chce, aby działania wobec dłużników alimentacyjnych prowadził kierownik ośrodka pomocy społecznej. Nie może jednak udzielić mu takiego upoważnienia. Zgodnie z art. 8b u.p.a. to wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego może upoważnić w formie pisemnej swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy, a także inną osobę na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych, prowadzenia postępowania i wydawania decyzji w tych sprawach. Skoro zaś u.p.a. precyzuje zarówno organ właściwy, jak i zakres spraw, które mogą być przekazane kierownikowi ośrodka pomocy społecznej, to rada gminy nie może zastępować tego organu ani rozszerzać tego zakresu spraw (wyrok NSA z 11 stycznia 2010 r., sygn. I OSK 1209/09, LEX nr 594959).

Uchylanie się od zobowiązań

W art. 5 ust. 3 u.p.a. przewidziano, że w sytuacji, gdy dłużnik alimentacyjny uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmówił:

- złożenia oświadczenia majątkowego,

- zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy, bądź

- bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac na zasadach robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych

– organ właściwy dłużnika wszczyna postępowanie dotyczące uznania tej osoby za uchylającą się od zobowiązań alimentacyjnych.

Decyzji o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych nie wydaje się wobec osoby, która przez okres ostatnich sześć miesięcy wywiązywała się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50 pro. kwoty bieżąco ustalonych alimentów (art. 5 ust. 3a u.p.a.). Oznacza to, że postępowanie w sprawie uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych może zostać wszczęte po wystąpieniu choćby jednej z przesłanek wymienionych w art. 5 ust. 3 u.p.a. oraz ustaleniu zgodnie z art. 5 ust. 3a u.p.a., czy przez okres ostatnich 6 miesięcy dłużnik wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego w każdym miesiącu, w kwocie nie niższej niż 50 proc. kwoty bieżąco ustalonych alimentów (wyrok WSA w Bydgoszczy z 12 sierpnia 2015 r., sygn. II SA/Bd 675/15, LEX nr 1852210).

Gdy decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika:

- składa wniosek o ściganie tej osoby za przestępstwo z art. 209 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1137 ze zm.), a także

- po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy, wraz z odpisem tej decyzji.

Na podstawie tego wniosku starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy (art. 5 ust. 5 u.p.a.). Jak zwrócono uwagę w wyroku NSA z 14 października 2016 r. (sygn. I OSK 287/15, LEX nr 2177203), starosta, wydając decyzję na podstawie tego przepisu, nie ma luzu decyzyjnego. Nie bada on okoliczności uznania danej osoby za dłużnika uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, gdyż jest związany ostateczną decyzją w tej sprawie i wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy.

podstawa prawna: art. 1 ust. 1 pkt 5, art. 2 pkt 2–3 i pkt 9–11, art. 3–8d, art. 27 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 169 ze zm.)

podstawa prawna: art. 25 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.DzU z 2016 r. poz. 380 ze zm.)

podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 marca 2011 r. w sprawie wzoru kwestionariusza wywiadu alimentacyjnego oraz wzoru oświadczenia majątkowego dłużnika alimentacyjnego (DzU z 2011 r. nr 73, poz. 395)

W ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (dalej u.p.a.) określono m.in. działania podejmowane wobec dłużników alimentacyjnych. Zgodnie z art. 3 ust. 5 u.p.a. wójt (burmistrza, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej (nazywany w u.p.a. organem właściwym wierzyciela) występuje do wójta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego (czyli organu właściwego dłużnika) z wnioskiem o podjęcie działań wobec niego w przypadku:

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a