Ranking Firm Doradztwa Podatkowego 2018: edukacja podatkowa

Doradcy chętnie dzielą się wiedzą na temat podatków. W tej kategorii naszego rankingu zwyciężyła firma KPMG, przed EY i Deloitte oraz MDDP.

Publikacja: 01.07.2018 12:13

Ranking Firm Doradztwa Podatkowego 2018: edukacja podatkowa

Foto: Fotolia

Po raz drugi przyznaliśmy wyróżnienia za działalność w dziedzinie edukacji podatkowej. Uczestników rankingu poprosiliśmy o informacje na temat organizowanych przez nich konferencji i opublikowanych raportów o tematyce podatkowej. Liczyły się też konkursy rozpowszechniające wiedzę o podatkach.

Czytaj także: Nagrodziliśmy najlepszych doradców podatkowych

Wybór powierzyliśmy kapitule pod przewodnictwem prof. Hanny Litwińczuk. Zadanie nie było łatwe. Blisko 30 firm wykazało ogromne zaangażowanie w publikację ciekawych raportów i organizację wydarzeń. Wiele z nich miało formę bezpłatnych seminariów czy webinariów.

– Duże firmy mają w tej kategorii przewagę ze względu na skalę swojej działalności. Tym bardziej należy zwrócić uwagę na aktywność podmiotów spoza wielkiej czwórki – mówiła podczas obrad kapituły prof. Elżbieta Chojna-Duch.


Czytaj także:
Znamy największe firmy doradztwa podatkowego

Pierwsze miejsce w kategorii edukacji podatkowej zajęła firma KPMG, która co roku organizuje Kongres Podatków i Rachunkowości, skierowany przede wszystkim do dyrektorów finansowych i głównych księgowych. Jest to największe takie wydarzenie w Polsce. W styczniu 2018 r. zorganizowana została jego ósma edycja. Eksperci KPMG kompleksowo omawiają najnowsze zmiany w przepisach podatkowych i księgowych. Przedsiębiorcy mogą też uzyskać praktyczne wskazówki, w jaki sposób rozwiązać wynikające z tych zmian problemy.

W 2017 r. firma KPMG organizowała też wiele konferencji poświęconych aktualnym zmianom w podatkach, m.in. reformie Krajowej Administracji Skarbowej.

Na drugim miejscu znalazły się ex aequo firmy EY i Deloitte. EY zorganizowała w 2017 r. liczne konferencje, w tym m.in. na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego dla małych firm. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też bezpłatne webcasty, dotyczące m.in. reformy Krajowej Administracji Skarbowej i ulgi B+R, adresowane do małych i średnich przedsiębiorstw. Uczestnicy mogli w ich trakcie zadawać pytania ekspertom.

Czytaj także: Największe firmy podatkowe według przychodów

EY organizuje też co roku konkurs dla studentów EYe on Tax. Najlepsi zdobywają nagrody finansowe oraz oferty pracy w firmie.

Z kolei firma Deloitte, poza licznymi konferencjami i raportami dotyczącymi zmian w przepisach, przeprowadziła sześciotygodniowe szkolenie dla inspektorów podatkowych. Na zlecenie Krajowej Informacji Skarbowej eksperci Deloitte wyjaśniali inspektorom kwestie dotyczące cen transferowych. Firma przeprowadziła też cykl bezpłatnych szkoleń dla przedsiębiorców w różnych miastach Polski. Dotyczyły zmian przepisów.

Na trzecim miejscu uplasowała się firma MDDP, która również organizowała w 2017 r. liczne konferencje. Publikowała też raporty o tematyce podatkowej, m.in. „Przewodnik po cenach transferowych". Zawiera on praktyczne informacje dotyczące 11 jurysdykcji europejskich. Przedsiębiorcy znajdą w nim omówienie najważniejszych obowiązujących w danym kraju przepisów w zakresie cen transferowych oraz porady praktyczne.

Poza podium znalazły się firmy Grant Thornton, Modzelewski i Wspólnicy oraz Ożóg Tomczykowski. Ich działania w dziedzinie edukacji podatkowej również zwróciły uwagę członków kapituły.

Przykładem aktywności Grant Thornton jest raport „Podatki w Polsce, czyli 12 liczb, które pokazują, jak polscy przedsiębiorcy zmagają się z przepisami podatkowymi", z początku 2017 r. Raport pokazuje, jak nieprzyjazny i kłopotliwy jest dla przedsiębiorców system podatkowy w Polsce. Eksperci Grant Thornton zamieścili w nim też rekomendacje, co powinno zostać zmienione, by poprawić warunki prowadzenia biznesu.

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, poza konferencjami na temat bieżących zmian w podatkach, organizuje też półroczne szkolenia dla kandydatów na doradców, przygotowujące ich do egzaminu. W 2017 r. odbyły się cztery takie kursy w trzech miastach Polski.

Organizacją licznych konferencji może się pochwalić również Kancelaria Ożóg Tomczykowski. Interesującym przykładem jest ta z 8 czerwca 2017 r. „Jak nie paść ofiarą karuzel podatkowych i innych oszustw w VAT", w której uczestniczyło ponad 150 przedstawicieli biznesu, nauki oraz administracji państwowej i samorządowej. W jej trakcie omówione zostały problemy wynikające z przestępczości podatkowej, a także najczęściej popełniane przez podatników błędy. Co istotne, słuchacze otrzymali praktyczne wskazówki, jak minimalizować ryzyko nawiązywania relacji handlowych z nierzetelnymi kontrahentami.

Po raz drugi przyznaliśmy wyróżnienia za działalność w dziedzinie edukacji podatkowej. Uczestników rankingu poprosiliśmy o informacje na temat organizowanych przez nich konferencji i opublikowanych raportów o tematyce podatkowej. Liczyły się też konkursy rozpowszechniające wiedzę o podatkach.

Czytaj także: Nagrodziliśmy najlepszych doradców podatkowych

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona