Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rankingi

Ranking Firm Doradztwa Podatkowego 2017: najlepsi doradcy w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego

Fotolia
Do najlepszych zaliczani sš doradcy z Crido Taxand, Thedy & Partners, FL Tax i KPMG. Do grona liderów dołšczyli Kamil Lewandowski (FL Tax) i Adam Allen (Thedy & Partners).

O sukcesie w dziedzinie doradztwa decydujš nie tylko silne zespoły, ale też liderzy i ich indywidualne osišgnięcia. W naszym rankingu pokazujemy specjalistów, którym udało się uzyskać największe uznanie swojego œrodowiska. O wskazanie najlepszych ekspertów w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego prosimy ich konkurentów. Uczestnicy rankingu nie mogli bowiem oddać głosu na siebie ani na nikogo ze swojej firmy.

Osoby, które zebrały największš liczbę głosów, otrzymujš tytuł lidera w danej dziedzinie prawa podatkowego. Mniejsza liczba wskazań oznacza rekomendację.

W podatku VAT nie było niespodzianek. Za najlepszych ekspertów uznani zostali, podobnie jak w latach poprzednich: Jerzy Martini (Martini i Wspólnicy) i Roman Namysłowski (Crido Taxand). Rekomendacje uzyskali Paweł Fałkowski (FL Tax) i Tomasz Michalik (MDDP), który jest najbardziej utytułowanym doradcš w 11-letniej historii rankingu „Rzeczpospolitej". Przez osiem kolejnych lat otrzymywał tytuł lidera w VAT.

Większych zmian nie było również w akcyzie. Najlepszym ekspertem wybrany został – tak jak rok temu – Krzysztof Rutkowski (KDCP). Rekomendację otrzymuje wieloletni lider w tej dziedzinie Szymon Parulski (Parulski i Wspólnicy).

W PIT udało się wytypować dwóch najlepszych specjalistów. Do grona liderów dołšczył Adam Allen (Thedy & Partners), który w poprzednim roku otrzymał wyróżnienie.

– Doradztwo podatkowe jest branżš, w której liczy się zaufanie i jakoœć œwiadczonych usług. To wartoœci, na które pracujemy przez lata, budujšc relacje z klientami. Na pewno dobry doradca powinien słuchać klientów, by zaproponować im rozwišzanie dostosowane do ich potrzeb – mówi Adam Allen.

Już po raz pišty liderem w PIT został Andrzej Marczak (KPMG). Wyróżnienie otrzymuje Jacek Bajson (PATH).

W CIT nie udało się wyłonić najlepszego specjalisty. Wyróżniamy za to trzech doradców, którzy nie byli wczeœniej wymieniani w tym zestawieniu: Marek Kolibski (KNDP), Rafał Kowalski (BDO) i Łukasz Kupryjańczyk (Thedy & Partners).

W postępowaniach podatkowych najlepszy jest Andrzej Puncewicz (Crido Taxand). Rekomendację otrzymał zaœ Lesław Mazur (Thedy & Partners).

Nowego lidera mamy w dziedzinie międzynarodowego prawa podatkowego. Został nim Kamil Lewandowski, współzałożyciel i partner w FL Tax.

– Stawiamy na budowanie relacji z wyspecjalizowanymi firmami prawniczymi z innych państw, co pozwala nam realizować duże projekty w ujęciu międzynarodowym – mówi Kamil Lewandowski.

Wiceliderem w kategorii międzynarodowego prawa podatkowego został Michał Thedy (Thedy & Partners). Rekomendację otrzymali: Marcin Jamroży (Roedl, Majchrowicz-Bšczyk) i Rafał Ciołek (KPMG), który w poprzednim roku był najlepszy w CIT.

Bezkonkurencyjny w podatku od nieruchomoœci jest Michał Nielepkowicz (Nielepkowicz i Partnerzy). To już dla niego czwarty tytuł lidera.

– Mimo iż ustawa o podatku od nieruchomoœci ma tylko dziesięć artykułów, to przepisy sš na tyle skomplikowane, że ich stosowanie jest od lat przedmiotem sporów. Trzeba też œledzić zmiany innych przepisów, które mogš wpływać na podstawę opodatkowania, np. prawo budowlane. Konieczna jest też znajomoœć konkretnych branż, gdyż każda ma inne problemy z tym podatkiem – mówi Michał Nielepkowicz.

W dziedzinie cen transferowych najlepsza okazała się po raz trzeci Ewelina Stamblewska-Urbaniak (Crido Taxand). Nowoœciš w naszym zestawieniu jest rekomendacja dla Grzegorza Młynarczyka (Sendero).

Komentarz eksperta

Jarosław Koziński, partner zarzšdzajšcy, Doradztwo Podatkowe i Prawne EY

Klientom w coraz większym stopniu zależy na doradztwie w zakresie wdrażania nowych rozwišzań oraz wywišzywania się z obowišzków podatkowych. Spada natomiast zainteresowanie poradami, komentarzami i opiniami. To efekt licznych zmian legislacyjnych oraz nowych obowišzków raportowania danych podatkowych w formie elektronicznej, które wymuszajš również automatyzację procesu analizy i weryfikacji informacji. Tradycyjne doradztwo zastępowane jest przez innowacyjne narzędzia, zaprojektowane przy współpracy z informatykami. Przykładem tego może być oferowana przez EY automatyczna analiza plików JPK. Nasze narzędzie wykrywa nieœcisłoœci w rozliczeniach podatkowych oraz wskazuje kwestie, które potencjalnie mogš być podważane przez organy skarbowe w toku kontroli. Duży wpływ na rynek doradztwa wywierajš też prewencyjne działania Ministerstwa Finansów, które majš na celu zniechęcanie podatników do agresywnego planowania. Ich efektem jest również porzšdkowanie rynku. W cenie jest doradztwo dostosowane do sytuacji podatnika, zabezpieczajšce go przed ryzykiem sporu z organami podatkowymi.

Najlepsi specjaliœci z poszczególnych dziedzin prawa podatkowego

 

Zobacz także:

Pełne wyniki rankingu firm doradztwa podatkowego 2017

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL