Ranking urzędów skarbowych "Rzeczpospolitej" 2016

Urzędy szybciej załatwiają sprawy, ale wydają więcej decyzji, które są potem uchylane. Mniej jest kontroli.

Aktualizacja: 23.05.2016 09:52 Publikacja: 23.05.2016 08:19

Nagrodzeni naczelnicy urzędów skarbowych. Od lewej: Ewa Usowicz - zastępca redaktora naczelnego „Rrz

Nagrodzeni naczelnicy urzędów skarbowych. Od lewej: Ewa Usowicz - zastępca redaktora naczelnego „Rrzeczpospolitej”, Zbigniew Majka (Nowy Sącz), Elżbieta Duszyc (Legionowo), Katarzyna Wróblewska (Pułtusk), Monika Jarzębska (Sierpc), Ewa Słabęcka (Jelenia Góra), Dariusz Aniećko (Kwidzyn), Jarosław Orłowski (Elbląg), Paweł Malinowski (Garwolin), Andrzej Karls (Gostynin), Hanna Majszczyk – wiceminister finansów.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

PEŁNA WERSJA RANKINGU (PDF)

Najbardziej przyjazne urzędy (PEŁNY RANKING)

Urzędy poprawiające jakość (PEŁNY RANKING)

Najbardziej efektywne urzędy (PEŁNY RANKING)

Zadania dla poborców podatkowych są od zarania dziejów takie same: zebrać do publicznej kasy jak najwięcej, ale nie zaszkodzić źródłom tych pieniędzy. Bo, jak głosi stare porzekadło, lepiej skubać gęś, niż ją zarzynać.

Podobne są kryteria naszego rankingu. Nagradzamy urzędy, które szanują czas i wygodę podatników, urzędy wydające coraz więcej prawidłowych merytorycznie decyzji oraz te, które sprawnie zbierają należne podatki.

Ranking opracowaliśmy na podstawie najnowszych danych statystycznych dostarczonych przez Ministerstwo Finansów. Były one podstawowym i jedynym kryterium oceny. Nie prowadziliśmy żadnych badań ankieterskich, które przynosiłyby subiektywne opinie podatników czy pracowników administracji skarbowej na temat konkretnych urzędów.

Jednak podobne statystyki zebrane przy okazji kolejnego już rankingu „Rzeczpospolitej" pozwalają ocenić zjawiska zachodzące w administracji skarbowej. W tym roku widać m.in. wyraźne zmniejszenie liczby kontroli we wszystkich urzędach. Trudno na razie stwierdzić, czy mniejsza ilość przeszła w lepszą jakość. Jednak dodane nowe kryterium trafności oceny kontrolerskiej już dziś pozwala sprawdzić, gdzie kontrolerzy popełniają mniej błędów. Na szczęście skala tej pomyłki najczęściej nie przekracza 5 proc. tego, co się fiskusowi należy.

W rankingu widać też przyspieszenie działań egzekucyjnych. Większość urzędów załatwia te sprawy w okresie kilkunastu miesięcy. A jeszcze rok temu dochodzenie należnych podatków trwało w wielu przypadkach nawet trzy lata!

Na kolejnych stronach przedstawiamy po dziesięć najlepszych urzędów w każdej kategorii i wielkości. Pełne zestawienia, obejmujące wszystkie klasyfikowane urzędy, publikujemy w internecie na www.rp.pl.

Przy okazji prezentacji wyników rankingu piszemy też o wyzwaniach, przed jakimi stoi administracja skarbowa. Na ten temat wypowiada się minister finansów Paweł Szałamacha >S2. O codziennej pracy urzędów i o tym, jaki jest sposób na dobre wyniki, mówią ich naczelnicy >S4. Z kolei o oczekiwaniach podatników wypowiadają się obsługujący ich na co dzień doradczy podatkowi >S6.

Dane uzyskane z MF pozwoliły też zmierzyć koszt poboru podatków w poszczególnych województwach >S8. Poruszamy też temat zmian w organizacji pracy – zarówno w samych urzędach, jak i w kontrolach u podatników >S8. Nie sposób tu pominąć trudnego dla skarbowców, ale ważnego tematu planowanej głębokiej reformy administracji skarbowej i celnej >S4.

Choć w naszym rankingu staramy się pokazać możliwie najpełniejszy obraz administracji skarbowej, to zdajemy sobie sprawę, że nie ma zestawień, których nie dałoby się udoskonalić. Dlatego jesteśmy otwarci na uwagi wszystkich zainteresowanych – przedsiębiorców, doradców podatkowych i samych skarbowców – do metodologii rankingu.

Można je przesyłać na adres p.rochowicz@rp.pl.

Zwycięzcy

Urzędy przyjazne:

Duże: US w Jeleniej Górze

Średnie: US w Legionowie

Małe: US w Sierpcu

Urzędy poprawiające jakość:

Duże: US w Nowym Sączu

Średnie: US w Garwolinie

Małe: US w Pułtusku

Urzędy efektywne:

Duże: US w Elblągu

Średnie: US w Kwidzynie

Małe: US w Gostyninie

PEŁNA WERSJA RANKINGU (PDF)

Najbardziej przyjazne urzędy (PEŁNY RANKING)

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona