Likwidacja spółki a sporządzanie sprawozdań finansowych

Rozpoczęcie procedury wygaszania spółki oznacza, że jednostka ta nie będzie uznawana za kontynuującą działalność. To przesłanka przeprowadzenia wyceny bilansowej składników majątku według szczególnych zasad.

Publikacja: 16.05.2018 06:50

Likwidacja spółki a sporządzanie sprawozdań finansowych

Foto: 123RF

Istnieje wiele przesłanek mogących powodować konieczność zakończenia działalności spółki, tj. jej likwidacji. Niezależnie od przyczyn, za dzień otwarcia likwidacji uznaje się dzień uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcie przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania (np. określonej w umowie spółki). W praktyce tą datą jest najczęściej data podjęcia uchwały przez wspólników.

Otwarcie procesu likwidacji spółki niesie ze sobą wiele obowiązków sprawozdawczych. Pierwszym obowiązkiem likwidatorów spółki jest zamknięcie ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub upadłości (por. art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości; dalej: uor) i sporządzenie sprawozdania finansowego (por. art. 45 ust. 1 uor) oraz sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji (por. art. 12 ust. 1 uor). Rozwiązanie to jest logiczne, ponieważ należy wyraźnie rozdzielić dotychczasową działalność spółki prowadzoną w normalnym trybie, sporządzić niejako jej podsumowanie, z działalnością związaną z likwidacją, a więc wygaszaniem dotychczasowych aktywności gospodarczych i zakończeniem bytu prawnego spółki.

Kwoty możliwe do uzyskania

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że po otwarciu likwidacji jednostka nie będzie już uznawana za jednostkę kontynuującą działalność, a w tym przypadku ustawa o rachunkowości przewiduje inne zasady wyceny aktywów i pasywów (art. 29 uor). Bilans otwarcia likwidacji jest więc również momentem zmiany stosowanych zasad wyceny i różni się od dotychczasowych przede wszystkim:

- sposobem wyceny aktywów i pasywów, które muszą być wycenione po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia albo kosztów wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości;

- utworzonymi rezerwami – jednostka jest obowiązana utworzyć rezerwę na przewidywane dodatkowe koszty i straty spowodowane zaniechaniem lub utratą zdolności do kontynuowania działalności;

- prezentacją kapitałów własnych (por. art. 36 ust. 3 uor) - składniki kapitału własnego jednostek postawionych w stan likwidacji lub upadłości należy, na dzień rozpoczęcia likwidacji lub postępowania upadłościowego, połączyć w jeden kapitał (fundusz) podstawowy, zmniejszając go o udziały/akcje własne i należne wkłady na poczet kapitału;

- prezentacją danych porównawczych w sprawozdaniu finansowym.

Uwaga! We wprowadzeniu do sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający dzień postawienia spółki z o.o. w stan likwidacji trzeba zawrzeć informację, że spółka została postawiona w stan likwidacji (wskazując datę) i dlatego sprawozdanie zostało sporządzone przy uwzględnieniu braku kontynuowania działalności.

Proces likwidacji nierzadko trwa dłużej niż rok, trzeba więc pamiętać o tym, że spółka jest w dalszym ciągu zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych. Może się więc zdarzyć tak, że między bilansem otwarcia a bilansem zamknięcia likwidacji pojawią się sprawozdania sporządzone na koniec roku obrotowego.

Dla celów bilansowych za dzień zakończenia likwidacji należy przyjąć dzień poprzedzający podział pomiędzy wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Na ten dzień należy sporządzić sprawozdanie likwidacyjne, które będzie ostatnim sprawozdaniem spółki.

Dane porównawcze

Dane porównawcze w sprawozdaniach finansowych pozwalają użytkownikom tych sprawozdań na lepsze zrozumienie działalności spółki i zachodzących w niej procesów gospodarczych. Wielkości liczbowe dotyczące roku poprzedniego wzbogacają treść sprawozdań i zwiększają ich użyteczność.

Przy sporządzaniu sprawozdań finansowych spółki postawionej w stan likwidacji najwięcej problemów nastręcza prezentacja danych porównawczych, ponieważ sprawozdania spółki przed i po otwarciu likwidacji są sporządzane według odmiennych zasad wyceny. W przepisach nie ma nigdzie wyraźnego wskazania jakie powinny być okresy porównawcze dla takich sprawozdań. Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" w części VII „Zasady prezentacji danych, zapewniające porównywalność sprawozdania finansowego" wskazuje np., że zmiana formy prawnej jednostki nie zakłóca porównywalności danych.

W praktyce można przyjąć rozwiązanie jak w przykładzie powyżej. ?

Anna Pacanowska-Stasiak

starszy menedżer w Dziale Rewizji Finansowej BDO, biuro w Poznaniu

Badanie nie jest obowiązkowe, ale audytor może pomóc

Likwidatorzy spółki są odpowiedzialni za prawidłowe i zgodne z przepisami przeprowadzenie czynności likwidacyjnych. Ze względu na to, że likwidacja nie może zostać dokonana przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia otwarcia likwidacji, likwidatorzy muszą mieć również świadomość obowiązków sprawozdawczych spoczywających w dalszym ciągu na spółce wynikających z ustawy o rachunkowości. Obowiązkiem likwidatorów jest bowiem sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji, sprawozdań w okresie trwania likwidacji przypadających na kolejne dni bilansowe oraz sprawozdania zamknięcia likwidacji. Ponieważ nie jest spełniony warunek kontynuacji działalności, sprawozdania sporządzane po otwarciu likwidacji nie podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, jednak nie ma przeszkód, aby kierownik jednostki (likwidator) zdecydował o dobrowolnym poddaniu tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta. Przede wszystkim sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji i wyceny aktywów i pasywów w wartościach zbywczych może przysparzać wielu problemów, a pomoc biegłego rewidenta w tym przypadku może okazać się nieoceniona. ?

Istnieje wiele przesłanek mogących powodować konieczność zakończenia działalności spółki, tj. jej likwidacji. Niezależnie od przyczyn, za dzień otwarcia likwidacji uznaje się dzień uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcie przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania (np. określonej w umowie spółki). W praktyce tą datą jest najczęściej data podjęcia uchwały przez wspólników.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP