#RZECZoBIZNESIE: Polskie kopalnie są niewydajne

Dzisiejszy program #RZECZoBIZNESIE prowadził Paweł Rożyński. Jego gośćmi byli: Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE Cyfrowa Polska, Monika Krześniak-Sajewicz, dziennikarz Rzeczpospolitej oraz Maciej Bukowski, prezes WISEEuropa.

Aktualizacja: 17.05.2016 10:57 Publikacja: 17.05.2016 09:39

#RZECZoBIZNESIE: Polskie kopalnie są niewydajne

Foto: Maciej Zienkiewicz

Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE Cyfrowa Polska, organizacji producentów i importerów elektroniki

Sprzedaż smartfonów jest obecnie najsłabsza w historii. W I kwartale Apple zanotował spadek sprzedaży iPhon'ów, a na zwolnione miejsce wpychają się producenci z Chin. Czy rynek smartfonów jest już nasycony? Kto na nim rządzi? Czym kuszą teraz producenci? Jakie nowinki szykują?

To nie jest koniec ery smartfonów - podkreśla Michał Kanownik i dodaje, że w smartfonach jest wszystko. Teraz producenci muszą szukać czegoś nowego, czegoś co zainteresuje konsumenta.

Największym przegranym rynku jest Apple, który zanotował ogromny spadek sprzedaży.

Zyskał natomiast chiński koncern Huawei .

Apple traci z powodu ceny, a Huawei zyskuje, ponieważ jego produkty są tańsze. Klienci wola tańsze modele, ale wizualnie atrakcyjne.

Polacy lubią znane i solidne marki - podkreśla Kanownik. Polscy konsumenci wolą zapłacić więcej, by mieć trwalsze i lepsze smartfony. Mimo wszystko smartfony wciąż są najpopularniejsze a inne gadżety, jak na przykład smartwatche nie dorównują im, aczkolwiek to one będą notowały w tym roku wzrost popularności i sprzedaży. Wciąż coraz bardziej popularne są też nowoczesne telewizory.

Monika Krześniak-Sajewicz, dziennikarz Rzeczpospolitej

Mimo wprowadzenia nowego podatku wyniki banków za I kwartał były dobre. Przerzuciły rosnące koszty na klientów, np. obniżając rentowność lokat, podnosząc marże na kredytach hipotecznych i zaczynają wprowadzać podwyżki opłat usług transakcyjnych. Kluczowe dla ich przyszłości będą jednak rozstrzygnięcia dotyczące kredytów walutowych – pod koniec maja kancelaria prezydenta ma zaproponować nowy sposób rozwiązania problemu frankowiczów. Bez względu na to właściciele banków nie mają co liczyć na wysoką dwucyfrową rentowność, jak jeszcze kilka lat temu.

- Nowy podatek nie obniżył zysków polskich banków - mówi Monika Krześniak - Sajewicz.

ING Bank Śląski wyróżnia się wynikami od dłuższego czasu. - Ten bank należy do ulubieńców analityków - podkreśla Krześniak - Sajewicz.

Banki mniej chętnie dają kredyty hipoteczne na dotychczasowych marżach i warunkach. Część banków zdecydowała się na podniesienie opłat i marż.

- Banki powoli, drobnymi krokami wprowadzają nowe lub wyższe opłaty. Czasy łatwych zysków się skończyły - podkreśla Monika Krześniak Sajewicz i dodaje, że banki i ich klienci powinni zastanawiać się nad ewentualnym wzrostem stóp procentowych oraz ich konsekwencjami dla kredytów hipotecznych..

Maciej Bukowski, prezes WISEEuropa

Tylko głęboka restrukturyzacja Polskiej Grupy Górniczej, która oznacza szybkie zamknięcie 5-6 kopalń i zwolnienie połowy z 32 tys. pracowników, jest w stanie postawić na nogi tę nową spółkę i zapewnić bezpieczeństwo inwestującej w nią energetyce parasol ochronny – wynika z najnowszego raportu instytutu WISEEuropa. W przeciwnym razie inwestycyjne zdolności energetyki spadną aż o 64 mld zł. Zapłacą za to konsumenci. Porozmawiamy też o tym, co dalej z cenami węgla i planem ratowania kopalń.

- Jest dobry czas na likwidacje kopalń - uważa Maciej Bukowski, prezes WISEEuropa.

Według wszystkich prognoz wynika, że teraz jest ostatni moment na program sanacji kopalń - zwolnienia górników (z odprawami) oraz zamykanie nierentownych kopalń.

Jeśli nie dojdzie do zmian to kto zapłaci za straty polskich kopalń? - Inwestorzy czyli spółki energetyczne - podkreśla Maciej Bukowski.

Energetyka ma uratować polskie kopalnie. Czy to ma sens? - Ja jestem zwolennikiem prywatyzacji - mówi Bukowski i dodaje, że sektor państwowy wyraźnie wykazuje, że sobie nie radzi.

 

Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE Cyfrowa Polska, organizacji producentów i importerów elektroniki

Sprzedaż smartfonów jest obecnie najsłabsza w historii. W I kwartale Apple zanotował spadek sprzedaży iPhon'ów, a na zwolnione miejsce wpychają się producenci z Chin. Czy rynek smartfonów jest już nasycony? Kto na nim rządzi? Czym kuszą teraz producenci? Jakie nowinki szykują?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej