Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

USA: Uniwersytet zapłaci 500 mln dolarów za molestowanie

AFP
Uniwersytet w Michigan wypłaci 500 milionów dolarów 332 kobietom, które były molestowane przez Larry'ego Nassara, byłego pracownika uczelni i lekarza sportowego, który molestował seksualnie setki młodych dziewczšt i kobiet - informuje CNN.

Ugoda z pozywajšcymi Nassara studentkami uczelni zakłada, że 425 mln dolarów wypłacone zostanie ofiarom molestowania, a 75 mln przekazane na specjalny fundusz, z którego majš być pokrywane w przyszłoœci ewentualne roszczenia innych osób molestowanych przez Nassara - wynika ze wspólnego oœwiadczenia adwokata pozywajšcych, Johna Manly'ego i władz Uniwersytetu w Michigan.

Jak podaje CNN Uniwersytet ma zapłacić 500 mln dolarów z własnych œrodków, a potem domagać się zwrotu zapłaconej kwoty od swojego ubezpieczyciela.

Ugoda dotyczy jedynie przypadków molestowania na Uniwersytecie w Michigan. Nassar jest oskarżany o molestowanie również m.in. przez amerykańskie gimnastyczki - m.in. złote medalistki olimpijskie: Jordyn Wieber, Aly Raisman, Gabby Douglas i McKayla Maroney.

- Ta historyczna ugoda to efekt odwagi ponad 300 kobiet i dziewczšt, które miały odwagę wystšpić (publicznie) i nie dały się uciszyć - podkreœlił Manly.

- Jest szczerš nadziejš wszystkich ofiar, że pamięć o tej ugodzie doprowadzi do szerokiej reformy instytucjonalnej, która skończy z groŸbš seksualnych napaœci w sporcie, szkołach i w całym społeczeństwie - dodał.

Nassar w czasie swojego procesu przyznał się do nadużycia swojej pozycji jako lekarza do molestowania seksualnego młodych dziewczšt i kobiet, które zgłaszały się do niego po pomoc medycznš. Nassar miał molestować kobiety przez ok. 20 lat. Skazano go na ponad 100 lat pozbawienia wolnoœci.

Rachael Denhollander, pierwsza kobieta, która oskarżyła publicznie Nassara o molestowanie wyraziła zadowolenie z zawarcia ugody, ale dodała, że "dużo więcej musi zostać zrobione". - Faza sšdowa jest zakończona, ale walka o zmianę (...), walka, której celem jest (...) chronienie przyszłych pokoleń dopiero się zaczęła - podkreœliła.

- Tu nigdy nie chodziło o pienišdze. Zawsze chodziło o zmianę kultury, z takiej która umożliwia molestowanie na takš, która daje siłę ofiarom. Jest daleko do końca walki - przekonywała.

ródło: CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL