Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Francja: "Miała prawie 12 lat, więc to nie był gwałt"

Obrońcy oskarżonego mężczyzny: Marc Goudarzian i Sandrine Parise-Heideiger
AFP
Dziewczynka w wieku 11 lat nie jest dzieckiem - twierdzi prawnik 29-letniego mężczyzny, oskarżonego we Francji o wykorzystanie seksualne nieletniej. Sprawa wznowiła spór na temat tzw. "wieku zgody" we Francji.

29-latek z przedmieœć Paryża został we wtorek aresztowany przez policję. Prokuratura z miasta Pontoise zdecydowała się postawić mu zarzut "molestowania seksualnego osoby nieletniej poniżej 15 lat", a nie gwałtu. Rodzice dziewczynki, jak i częœć społeczeństwa, sš zbulwersowani sprawš.

Obrońcy twierdzš, że mężczyzna i dziewczyna spotkali się w parku, a 11-latka miała dobrowolnie zgodzić się na pójœcie do jego mieszkania i następnie wyrazić zgodę na odbycie stosunku. Według zeznań oskarżonego, myœlał on, że dziewczyna ma co najmniej 16 lat.

Rodzice złożyli do prokuratury doniesienie o popełnieniu gwałtu. Władze uznały jednak, ze podejrzany nie użył przemocy ani żadnych œrodków przymusu. Tymczasem francuskie prawo okreœla gwałt jako "stosunek seksualny z użyciem przemocy, przymusu, groŸby lub przez zaskoczenie".

- Miała 11 lat i 10 miesięcy, a więc prawie 12 lat - powiedział obrońca Marc Goudarzian. - To zmienia całš historię. Ona nie jest dzieckiem - uznał. Inna adwokat, Sandrine Parise-Heideiger, dodała, że "nie mamy do czynienia z seksualnym drapieżcš wykorzystujšcym biednš, małš, niewinnš gęœ".

Jeœli oskarżony zostanie skazany za molestowanie seksualne, podejrzany - ojciec dwóch dzieci - może zostać skazany maksymalnie na pięć lat więzienia. W przypadku gwałtu wyrok mógłby być nawet cztery razy wyższy.

Sšd uznał, że prokurator wybrał niewłaœciwy zarzut i nakazał, by sprawa wróciła do œledczych w celu przeprowadzenia ponownego dochodzenia. W rezultacie proces został odroczony.

Sprawa jest jednš z wielu, który wywołały dyskusję na temat przepisów dotyczšcych osób wykorzystujšcych seksualnie dzieci. Obecnie we Francji nie ma ustalonego wieku, w którym małoletni może zgodnie z prawem zgodzić się na seks - choć Sšd Najwyższy uznał, że dzieci w wieku pięciu lat i młodsze nie mogš wyrażać zgody. Rzšd Emmanuela Macrona chce zaproponować ustawę wprowadzajšcš tzw. "wiek zgody". Proponowany minimalny wiek nie jest jeszcze ustalony, ale według planów ma wynosić od 13 do 15 lat. Projekt ustawy ma zostać przedstawiony w przyszłym miesišcu.

ródło: rp.pl/ Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL