Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Hakerzy z Korei Północnej szukajš kryptowalut dla Kima

By The Monero Project [BSD (http://opensource.org/licenses/bsd-license.php)], via Wikimedia Commons
Hakerzy z Korei Północnej przejmujš kontrolę nad komputerami, aby zdobywać kryptowaluty - informuje Bloomberg.

Jak pisze Bloomberg działania hakerów z Pjongjangu to metoda zdobycia przez reżim w Korei Północnej dewiz w sytuacji, gdy na kraj ten nakładane sš kolejne sankcje w zwišzku z próbami rakietowymi podejmowanymi przez reżim Kim Dzong Una.

Bloomberg opisuje działania grupy hakerów Andariel, która miał a przejšć serwer południowokoreańskiej firmy latem 2017 roku i użyć go do "wykopania" ok. 70 monet Monero - tyle jednostek tej kryptowaluty było 29 grudnia warte ok. 25 tys. dolarów. Informacje na ten temat podał Kwak Kyoung-ju, stojšcy na czele zespołu analityków monitorujšcych działania hakerów w Financial Security Institute - instytucji wspieranej przez południowokoreański rzšd.

Przypadek ten - jak pisze Bloomberg - podkreœla rosnšcy apetyt Korei Północnej na cyberataki, których celem jest zdobywanie kryptowalut, stajšcych się Ÿródłem dewiz dla reżimu Kim Dzong Una.

- Anadriel szuka wszystkiego, co przynosi zysk - mówi Kwak.

Północnokoreańscy hakerzy majš skupiać się na Monero, a nie na popularniejszych Bitcoinach, ponieważ waluta ta ma być łatwiejsza do ukrycia i "wyprania" - uważa analityk.

"Wykopywanie" kryptowalut wymaga komputerów o potężnych mocach obliczeniowych, którymi najczęœciej dysponujš głównie duże korporacje.

Stany Zjednoczone oskarżajš Koreę Północnš o atak hakerski z użyciem oprogramowania WannaCry, którego ofiarš padły tysišce komputerów na całym œwiecie. Hakerzy domagali się bitcoinów w zamian za przywrócenie dostępu do plików znajdujšcych się na zainfekowanych komputerach.

Lee Dong-geun, analityk Korea Internet Security Center w Seulu ostrzega, że hakerzy z Korei Północnej penetrujš obecnie sektor prywatny na dużš skalę w poszukiwaniu œrodków finansowych dla reżimu.

ródło: Bloomberg

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL