Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Somaliland po raz pierwszy będzie ustawowo walczył z gwałtami

Flaga Somalilandu
adobestock
Po raz pierwszy w historii samozwańcza republika Somalilandu uchwaliła prawo penalizujšce gwałty.

Somaliland ogłosił niezależnoœć od Somalii w 1991 roku. Społecznoœć międzynarodowa nie uznaje jednak samozwańczej republiki, graniczšcej z Dżibuti, Etiopiš i innš częœciš Somalii - Puntlandem, mimo samodzielnie funkcjonujšcej administracji państwowej i wyborów na prezydenta czy do parlamentu.

W przeszłoœci rodzina mogła zmusić ofiarę do zawarcia małżeństwa z gwałcicielem w celu uniknięcia wstydu. Teraz sprawca takiego przestępstwa może trafić do więzienia na 30 lat. W Somalii tymczasem wcišż nie ma przepisów dotyczšcych gwałtów.

Bashe Mohamed Farah, przewodniczšcy parlamentu Somalilandu, powiedział BBC, że statystyki wykazały wzrost przypadków gwałtów i ma nadzieję, że nowe prawo pozwoli powstrzymać ten trend. - Obecnie mieliœmy do czynienia nawet z ludŸmi dokonujšcymi gwałtów zbiorowych - podkreœlił. - Głównym celem nowego prawa jest całkowite powstrzymanie gwałtów - powiedział.

Nowe prawo zostało wprowadzone po latach lobbingu obrońców praw kobiet i dzieci. Faisa Ali Yusuf z Women's Agenda Forum powiedziała BBC, że od dawna czekała na takie przepisy. Brytyjska stacja zauważa, że nowe prawo ma również na celu wzmacnianie postrzegania Somalilandu na arenie międzynarodowej jako realnej demokracji ze sprawnie funkcjonujšcymi instytucjami.

Państwowš religiš w Somalilandzie jest sunnicki islam. Konstytucja republiki opiera się m.in. na prawie szariatu.

ródło: rp.pl/ BBC, Wikipedia

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL