Stan obecny jest następujący – dla produktów wędzonych tradycyjnie Unia Europejska dopuszcza odstępstwo od norm najwyższych dopuszczalnych poziomów WWA. W Polsce dotyczy to 9674 produktów wytwarzanych w 744 zakładach. WWA to wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. znany wszystkim z alarmów o smogu benzo(a)piren) silnie rakotwórcze związki obecne w dymie wędzarniczym.

Serwis farmer.pl twierdzi, że odstępstwo, które miało obowiązywać do 1 września 2017 roku będzie przedłużone, bo Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności zapowiada ponowną ocenę najwyższych dopuszczalnych poziomów wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w przypadku tradycyjnie wędzonych wyrobów. Ocena ma zostać przeprowadzona na początku 2017 roku. Polska długo zabiegała o taką decyzję.

Zgodnie z odstępstwem przewidzianym w art. 7 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalającego najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych, część państw członkowskich, w tym Polska, może wprowadzać do obrotu na własnym rynku wędzone tradycyjnie mięso i produkty mięsne o wykazujących wyższe stężenia rakotwórczych substancji niż określone w rozporządzeniu, ale zgodne z poziomami obowiązującymi do 1 września 2014 roku. Wiązało się to również z koniecznością prowadzenia monitoringu poziomu WWA w produktach oraz ustanowienia możliwych do zrealizowania programów dobrych praktyk mających na celu obniżenie poziomu WWA w wyrobach bez utraty przez nie typowych walorów smakowych.

Ministerstwo Rolnictwa, w porozumieniu z producentami wyrobów wędzonych, prowadzi również działania mające na celu wyłonienie grupy wskazanych z nazwy produktów, dla których uzasadnione byłoby utrzymanie bezterminowego odstępstwa. Ma to znaczenie nie tylko dla producentów, ale także dla konsumentów przyzwyczajonych do smaku tradycyjnych wyrobów wędzonych.

Do 1 września 2014 roku obowiązywała norma określająca, że produkt wędzony może zawierać maksymalnie 5 mikrogramów benzo(a)pirenu na kilogram oraz maksymalnie 30 mikrogramów na kilogram wszystkich WWA. Norma ustalona w rozporządzeniu, od którego możliwe są odstępstwa określa te wartości na 2 mikrogramy na kilogram dla benzo(a)pirenu oraz 12 mikrogramów na kilogram dla sumy wszystkich wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.