W dwudniowej naradzie w amerykańskiej bazie lotnictwa wojskowego w Ramstein w Niemczech wzięli udział przedstawiciele władz Danii, Holandii Izraela, Norwegii, Turcji, Włoch i W. Brytanii, które kupują te samoloty nie wykrywane przez radar, a także gospodarze: przedstawiciele lotnictwa wojskowego USA i Pentagonu. Kilka innych krajów europejskich, m.in. Belgia, Finlandia i Szwajcaria jest zainteresowane kupnem myśliwców produkowanych przez Lockheeda Martina w okresie wzrostu napięcia między NATO i Rosją.

Przedstawiciele producenta poinformowali zebranych o najbardziej kosztownym programie Pentagonu (na sumę 379 mld dolarów), bo europejscy sojusznicy Stanów przygotowują się do zwiększonego używania tych samolotów w najbliższych latach. — Spotkaliśmy się jako ekipa sojuszników i partnerów dla ustalenia warunków działania F-35 na europejskim teatrze — oświadczył zastępca dowódcy US Air Forces w Europie, gen. Timothy Fay.

Włochy są pierwszym krajem poza USA, które wykonały już loty tymi myśliwcami, mają ich trzy, Izrael ma pięć, Norwegia otrzyma je do końca roku, W. Brytania w 2018 r. — poinformował rzecznik Pentagonu ds. programu F-35. Kilka holenderskich myśliwców uczestniczy w testach w Stanach, pierwszy samoloty dla Turcji jest w trakcie produkcji, Dania postanowiła w 2016 r. kupić 27 sztuk w najbliższych latach

W październiku dojdzie do drugiego spotkania specjalistów tych krajów, ustala wtedy kwestii operacji, serwisowania, logistyki i rozpoznania.