Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

USA może zainwestować u nas kilkaset milionów dolarów

Pierwsze amerykańskie czołgi sš już w Polsce. Ich oficjalne powitanie jest planowane 14 stycznia w Żaganiu.
PAP, Marcin Bielecki
USA może zainwestować u nas kilkaset milionów dolarów. To jedna z korzyœci obecnoœci amerykańskich wojsk.

Eksperci szacujš, że Amerykanie na wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki NATO sš gotowi przeznaczyć 3,4 mld dolarów. Na inwestycje w Polsce może pójœć – prognozujš – kilkaset milionów dolarów. Przynajmniej tak obiecała poprzednia amerykańska administracja. Czy program ten będzie kontynuowany przez prezydenta Donalda Trumpa, na razie nie wiadomo.

Pewne jest, że będš realizowane zaplanowane już inwestycje. W kwietniu ruszy modernizacja lotniska wojskowego w Łasku. – Prace zwišzane sš z wydłużeniem o 500 metrów pasa startowego, dlatego lotnisko będzie zamknięte, a samoloty przebazowane w inne miejsce – mówi kpt. Joanna Motylińska-Szczych, z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Inwestycja zostanie sfinansowana z puli przeznaczonej przez rzšd amerykański na wzmocnienie flanki NATO.

Dla F-16

Do Łasku od czterech lat przylatujš Amerykanie na myœliwcach F-16, stacjonuje tam też 16 polskich „jastrzębi". To jedna z najnowoczeœniejszych baz lotniczych w Europie. W cišgu kilku lat jednostka przeszła modernizację. Zbudowano m.in. nowe schrony hangary, wieżę kontroli ruchu lotniczego, budynek symulatora lotów i sztabu oraz kompleks sportowy. Wszystko to kosztowało miliard złotych.

Amerykanie inwestujš też w poprawę infrastruktury poligonowej m.in. w Drawsku Pomorskim. Powstajš nowe rampy przeładunkowe, magazyny i budynki mieszkalne.

– Liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce sięgnie kilku tysięcy. Jest to szansa dla lokalnych przedsiębiorstw z branż usługowych – uważa Mariusz Kordowski, prezes Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa.

Baza z problemami

Największa inwestycja prowadzona jest teraz w Redzikowie na Pomorzu. Do 2018 roku ma powstać tam baza rakietowa. Będzie w niej służyło 300 amerykańskich żołnierzy. Zostanš tam zlokalizowane elementy tarczy antyrakietowej: radarowy system œledzenia pocisków, a także silosy, w których będš przechowywane i gotowe do odpalenia rakiety SM-3 Block IIA (ma być ich 24). Elementy tego systemu znajdujš się m.in. w Rumunii.

USA planuje przeznaczyć na tę inwestycję ok. 250 mln dolarów. Ambasada USA w poprzednim roku ujawniła, że usługami dla bazy zainteresowanych jest ok. 200 firm.

Budowa tego obiektu nie odbywa się bez kłopotów. Słupscy samorzšdowcy utrzymujš, że jej powstanie spowoduje ograniczenia. W promieniu 4 km zabroniona jest budowa m.in. farm wiatrowych. Zaœ w promieniu do 35 km sš ograniczenia dopuszczalnej wysokoœci zabudowy, użytkowania nadajników elektromagnetycznych, budowy dużych zakładów pracy, hal produkcyjnych. Samorzšdowcy szacujš straty na 2 mld zł.

MON zapewnia, że funkcjonowanie bazy nie będzie powodować „istotnych negatywnych skutków dla poziomu życia i bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców ani utrudniać rozwoju regionu".

Rozruszać rynek

Na znaczny rozwój liczš też samorzšdy, znajdujšce się w miejscu stacjonowania nowych jednostek.

Już od kilku miesięcy zagraniczne agencje obsługujšce kontyngent rekrutowały w Żaganiu do współpracy pracowników. Współpracujšcy z wojskiem przedsiębiorca rozbudował np. profesjonalnš pralnię. Goršczka inwestycyjna ogarnęła branżę gastronomicznš. Miasto ponagla też deweloperów, aby szybciej kończyli budowę galerii handlowej. – Ożywienie na lokalnym rynku usług jest faktem. Ale mamy œwiadomoœć, że inwestycyjny impuls dopiero przed nami. Czas pokaże, czego sami goœcie będš potrzebować – mówi Agnieszka Zychla z żagańskiego urzędu.

W okolicach Orzysza i Bemowa Piskiego zlokalizowany jest oœrodek szkolenia poligonowego Wojsk Lšdowych. Obejmuje on 16 668 ha. Zlokalizowane sš tam m.in. Strzelnice, 12 budynków koszarowych (w tym sztabowe), a także magazyny, garaże oraz tzw. parki polowe dla kilkuset maszyn wojskowych. W obozowisku koszarowym w Orzyszu może mieszkać ponad 2 tys. żołnierzy.

Niebawem w ten rejon ruszy kilkuset żołnierzy z tzw. grupy batalionowej, która ma na stałe wzmocnić flankę NATO. – 1 kwietnia grupa znajdzie się w Orzyszu – zapowiada gen. Frederick „Ben" Hodges, dowódca wojsk lšdowych USA w Europie. Oprócz Amerykanów w skład batalionu wejdš żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Na poczštku będš tam stacjonowali żołnierze z 2. Pułku Kawalerii w Viseck w Bawarii.

Zbigniew Włodkowski, wójt gminy Orzysz, już dostrzega ożywienie. – Deweloperzy pytajš o możliwoœć nabycia gruntów pod nowe bloki mieszkalne. Zakładajš, że częœć wyższej kadry zechce zamieszkać w lepszych warunkach niż oferowany przez dowództwo jednostki koszarowy standard. Inni inwestorzy postawili na rozwój usług gastronomicznych – opisuje wójt. Kilka lat temu w miasteczku była jedna restauracja, teraz jest kilka.

Żołnierze poszukujš sal gimnastycznych, chcš skorzystać z sauny, pytajš o ofertę kulturalnš, planujš wyprawy turystyczne.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL