Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Coraz więcej krajów NATO zwiększa nakłady na obronność

AFP
Sekretarz Generalny NATO poinformował, że do 2024 roku już 15 krajów NATO będzie wydawać co najmniej 2 procent PKB na obronnoœć. Oznacza to miliardy na nowe uzbrojenie.

Podczas konferencji prasowej Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO poinformował, że kraje Sojuszu planujš znaczšce zwiększenie wydatków na obronnoœć. Wszystko zgodnie z deklaracjš z 2014 roku, w której państwa NATO zgodziły się na zwiększenie wydatków na wojsko do 2 procent PKB do 2024 roku.

Za „znaczšcy postęp i dobry start” Jens Stoltenberg uznał fakt, że w tym roku 8 państw członkowskich Sojuszu przeznaczy 2 procent PKB na wydatki obronne. W 2014 tylko 3 kraje wydawały taki procent swojego PKB na wojsko, a przed NATO stojš znaczšce wyzwania.

Wœród państw, które już w tym roku osišgnš założony na 2024 cel sš Polska, USA, Wielka Brytania, Grecja, Łotwa, Litwa, Estonia i Rumunia. W terminie zamierzajš osišgnšć cel Francja, Bułgaria, Węgry, Turcja, Słowacja i Czarnogóra.

Niespodziewanš przeszkodš w osišgnięciu celu dla niektórych państw Sojuszu jest dobra koniunktura gospodarcza zwiększajšca tempo wzrostu PKB. Oznacza to koniecznoœć stosownego zwiększania wydatków obronnych, by zrealizować cel 2 proc. PKB do 2024. Nadal jednak 14 na 29 państw NATO może nie osišgnšć celu.

Rosnšce budżety obronne to dobra wiadomoœć dla przemysłu zbrojeniowego. Zwiększanie nakładów odbywa się bowiem zarówno poprzez zakup nowego uzbrojenia, jak i modernizację dotychczasowego. Wœród państw NATO na obronnoœć najwięcej wydajš Stany Zjednoczone.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL