Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Chiński myśliwiec niewidzialny dla radarów

J-20
Wikimedia, fot. Alert5
Chiny wprowadziły do bojowych działań operacyjnych myœliwiec nowej generacji J-20 nie wykrywany przez radar i majš nadzieję zmniejszyć dystans do Stanów — ogłosiło dowództwo lotnictwa wojskowego.

Prezydent Xi Jinping nadzoruje kompleksowš modernizację sił zbrojnych największych na œwiecie, w tym wprowadzenie rakiet do zwalczania satelitów i zaawansowanych okrętów, podwodnych, aby dysponować siłš uderzeniowš daleko poza granicami kraju. Dowództwo lotnictwa podało w krótkim komunikacie, że myœliwce J-20 przydzielono do jednostek bojowych. 

J-20 zwiększy jeszcze bardziej zdolnoœci bojowe lotnictwa wojskowego i pomoże mu lepiej pełnić „œwiętš misję” obrotny suwerennoœci kraju, bezpieczeństwa i integralnoœci terytorialnej — dodał komunikat. Państwowe œrodki przekazu podały w ubiegłym roku, że ten samolot wszedł do eksploatacji. Pokazano go publicznie po raz pierwszy pod koniec 2016 r. na salonie lotniczym w Zhuhai, chińscy spotterzy wypatrzyli goi pierwszy raz w 2010 r.

Pozostaje jeszcze do wykazania, że nowy chiński myœliwiec dorównuje w uchylaniu się od radarów bojowemu F-22 Raptor produkcji Lockheeda Martina, czy najnowszemu produktowi tego koncernu, F-35. F-22 zaprojektowany dla amerykańskiego lotnictwa wojskowego jest najbardziej podobny do J-20.

Podczas salonu w Zhuhai w 2014 r. Chiny pochwaliły się innym myœliwcem nie wykrywanym przez radar, na którym pracujš: J-31 — gdy Barack Obama uczestniczył w spotkaniu na szczycie przywódców Azji-Pacyfiku. Chiny majš nadzieję, że J-31, będšcy nadal na etapie przygotowań, będzie konkurować na rynkach międzynarodowych z F-35 — uważajš media.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL