Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Słowacja rozmawia o kupnie myśliwców

F-16
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Słowacki resort obrony podał, że prowadzi rozmowy w sprawie kupna amerykańskich myœliwców, F-16 albo szwedzkich Gripen, które zastšpiš wysłużone MiG-29. Do 29 czerwca przedstawi rzšdowi analizę obu opcji do wyboru.

Słowacja będšca członkiem NATO ma z Rosjš kontrakt na serwisowanie MiG-29 do jesieni 2019. Może istnieć koniecznoœć przedłużenia go, nawet jeœli rzšd w Bratysławie zgodzi się do końca roku kupić nowe myœliwce, bo ich dostawa trwa zwykle od 18 do 24 miesięcy. — Obie opcje sš dobre. F-16 sš droższe i może trzeba będzie poczekać do 2023 r. na ich dostawę — stwierdził Jaroslav Nad ze słowackiego Instytutu Polityki Bezpieczeństwa.

Sšsiednie Węgry i Czechy używajš już Gripenów produkowanych przez Saaba, Polska ma F-16 Lockheeda Martina i móc kupić więcej. Słowacja ma umowę „wspólnego nieba ” z Czechami, które korzystajš z leasingu 14 szwedzkich myœliwców. Porozumienie to oznacza, że oba kraje będš wzajemnie pomagać sobie w ochronie przestrzeni powietrznej poza normalnš współpracš w ramach NATO. Jeœli Słowacja zdecyduje się na Gripeny, to będzie mogła także korzystać ze wspólnego szkolenia pilotów i serwisu.

Słowacja zamierza wydać do 2030 r. 6,5 mld euro na modernizację sił zbrojnych, wydatki na obronę majš wzrosnšć z 1,1 proc. PKB w 2017 r. do 1,6 w 2020 i do 2 proc. w 2024 r. 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL