Wiadomość o rezygnacji prof. Siemiątkowskiego ujawnił na Twitterze we wtorek wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Ani b. już przewodniczący RN narodowego holdingu obronnego, ani zarząd PGZ nie podają powodów rezygnacji profesora. Siemiątkowski był przewodniczącym rady nadzorczej PGZ nieprzerwanie od 2013 r. i jako jedyny członek tego gremium pozostał na stanowisku po ostatniej zmianie rządu. W przeszłości był członkiem rad nadzorczych m.in. PKO BP, PLL Lot i Polbanku.

PGZ, utworzona w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego zapisanej w Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej z 2013 r., skupia ponad 60 spółek państwowego sektora obronnego. Zbrojeniowa grupa kapitałowa zatrudnia 17,6 tys. pracowników ; łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

W skład PGZ wchodzą spółki należące dawniej do Polskiego Holdingu Obronnego, a także firmy spoza PHO z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, jak również wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

Po wyborach w 2015 r. nadzór nad państwowymi spółkami zbrojeniowymi przejął w imieniu Skarbu Państwa minister Antoni Macierewicz.