Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przeglšd prasy

Przeglšd prasy Andrzeja Krakowiaka: Wałęsa wcišż jest bohaterem

Andrzej Krakowiak
Fotorzepa/ Ryszard Waniek
Trybunał Konstytucyjny, akta TW Bolka, marsz KOD, niespełnione obietnice wyborcze i krymskie problemy Władimira Putina – to najważniejsze tematy w dzisiejszych dziennikach.

„Krymskiego eldorado nie ma. Dwa lata po aneksji półwyspu rosyjska gospodarka ledwo dyszy” - tak zaczyna się w „Rzeczpospolitej” tekst „Krym dobija Rosję”.

Zgodnie z mocarstwowymi zapowiedziami Krym miał się stać drugim Singapurem, wielkim centrum biznesowym, z kasynami, w których bawić się mieli zamożni Rosjanie. Zamiast tego sš wymarłe kurorty, drożyzna i przerwy w dostawach pršdu. Rosja, w zwišzku z wojnš handlowš prowadzonš z UE, też nie ma się zresztš lepiej.

I tylko wypada się cieszyć, że mimo czarnych prognoz, m.in. byłego wicepremiera Janusza Piechocińskiego, polska gospodarka i eksporterzy nie ucierpieli na konflikcie na Wschodzie, rekompensujšc sobie skutecznie poniesione tam straty na innych rynkach. Problemom Krymu, Rosji, Ukrainy i ich wpływie na polskie firmy poœwięcony jest dziœ dwukolumnowy raport na ekonomicznych stronach „Rz”.

W tym samym miejscu przeczytamy obszerny wywiad z ministrem skarbu Dawidem Jackiewiczem, w którym opowiada m.in. o tym, kiedy zgasi œwiatła w kierowanym przez siebie resorcie, dlaczego państwowe firmy ze sobš nie współpracujš oraz jakie spółki wejdš w skład holdingu, który zastšpi ministerstwo skarbu.

Rewolucja w podatku

Polecam dziœ lekturę jeszcze jednego materiału na stronach ekonomicznych „Rz”. W tekœcie „Rewolucja w podatku od sprzedaży detalicznej” zapowiadamy kolejne zmiany w przygotowywanym w bólach rzšdowym projekcie.

Z naszych informacji wynika, że najnowsza propozycja zawiera jednš stawkę podatku poniżej 1 proc. (prawdopodobnie 0,9 proc.), znacznie wyższš kwotę wolnš (co najmniej 200 mln zł rocznych obrotów) oraz bardzo krótkš listę wyłšczeń. Brzmi dużo lepiej, niż poprzednie, znacznie bardziej skomplikowane propozycje. Pytanie tylko, czy to już ostateczna wersja podatku?

Między innymi o podatkach przeczytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w dużym tekœcie „Budżet ponad wszystko. Rzšd rozmywa obietnice”. Dziennikarze DGP zebrali w nim obietnice, których – ich zdaniem - nie zrealizuje rzšd PiS. A przynajmniej będzie musiał je mocno zmodyfikować. „Pod koniec tygodnia rzšd chwalił się dokonaniami pierwszych stu dni. Ale kilka kluczowych zapowiedzi z kampanii zostanie pewnie zmodyfikowanych ze względu na zbyt duży koszt dla budżetu” - czytamy w artykule.

O jakie obietnice chodzi? Podatek od handlu w zapowiadanej wczeœniej formie, obniżenie wieku emerytalnego, wyższa kwota wolna w PIT, czy przewalutowanie kredytów frankowych. Podobne zestawienia publikowaliœmy już w „Rzeczpospolitej”. Pytanie brzmi, czy stan budżetu faktycznie będzie dla rzšdu Beaty Szydło wystarczajšcym hamulcem?

Bohater ze skazš

„Rzeczpospolita” opisuje dziœ wyniki sondażu przeprowadzonego w zwišzku z ujawnieniem przez IPN dokumentów z domu Czesława Kiszczaka. Okazuje się, że większoœć Polaków nie zmieniła w zwišzku z tym swojej opinii o Lechu Wałęsie. Prawie dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że nie ma to wpływu na ich sposób postrzegania byłego prezydenta. Niemal 60 proc. twierdzi wręcz, że to dla nich nieistotna sprawa. A 64 proc. badanych podkreœla, że Lech Wałęsa mimo ujawnienia dokumentów wcišż jest dla nich bohaterem narodowym.

W „DGP” wywiad z szefem Instytutu Pamięci Narodowej Łukaszem Kamińskim. Tłumaczy w nim m.in. dlaczego jego zdaniem Instytut musiał udostępnić zainteresowanym dziennikarzom i historykom akta TW „Bolka”, bez ich wczeœniejszego dokładnego zbadania. „Język polski zna pojęcie opisujšce losy Lecha Wałęsy. To bohater ze skazš” - mówi Łukasz Kamiński w rozmowie „Legenda nie przetrwa bez prawdy”.

Lech Wałęsa również na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej”. A konkretnie marsz KOD pod hasłem „My, Naród”. Jak twierdzi Wyborcza za organizatorami, w stolicy i Trójmieœcie maszerowało w weekend nawet 100 tys. osób. Chociaż „w TVP opanowanej przez PiS” podali (za danymi policji), że 15 tys. Trudno się jednak dziwić, skoro „materiał przygotował były redaktor TV Trwam Klaudiusz Pobudzin, autor materiału o KOD sprzed kilku tygodni, w którym informował, że KOD się kończy, bo to pierwszy weekend bez demonstracji”.

A jak na marszu było naprawdę? - 100 dni tego rzšdu to 100 dni chamstwa, kłamstwa, głupoty, ciemnoty, psucia państwa i niszczenia ludzi – cytuje „GW” przemówienie byłego opozycjonisty Krzysztofa Łozińskiego.

Miażdżšca opinia

Oprócz zdjęcia z marszu KOD, na froncie „GW” tekst po ujawnieniu opinii z pracy Komisji Weneckiej. „Trybunał Konstytucyjny został zablokowany, złamano zasady demokratycznego państwa prawa – stwierdza Komisja Wenecka. I przypomina: wyroki Trybunału władza musi wykonywać!” - czytamy w artykule „Odblokujcie Trybunał”.

O „Miażdżšcej opinii Komisji” pisze również „Rzeczpospolita”. Według informacji „Rz” przedstawiciele rzšdu sš oburzeni przeciekiem do mediów projektu opinii (ostateczna prawdopodobnie nie będzie się znaczšco od niego różniła), i majš przedstawiać to jako „akcję politycznš wymierzonš w polski rzšd w wyniku odwetu establishmentu europejskiego”. Czas na przesłanie swoich uwag gabinet Beaty Szydło ma do 12 marca.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL