Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Przegląd prasy

Przegląd prasy Andrzeja Krakowiaka: Wałęsa wciąż jest bohaterem

Andrzej Krakowiak
Fotorzepa/ Ryszard Waniek
Trybunał Konstytucyjny, akta TW Bolka, marsz KOD, niespełnione obietnice wyborcze i krymskie problemy Władimira Putina – to najważniejsze tematy w dzisiejszych dziennikach.

„Krymskiego eldorado nie ma. Dwa lata po aneksji półwyspu rosyjska gospodarka ledwo dyszy” - tak zaczyna się w „Rzeczpospolitej” tekst „Krym dobija Rosję”.

Zgodnie z mocarstwowymi zapowiedziami Krym miał się stać drugim Singapurem, wielkim centrum biznesowym, z kasynami, w których bawić się mieli zamożni Rosjanie. Zamiast tego są wymarłe kurorty, drożyzna i przerwy w dostawach prądu. Rosja, w związku z wojną handlową prowadzoną z UE, też nie ma się zresztą lepiej.

I tylko wypada się cieszyć, że mimo czarnych prognoz, m.in. byłego wicepremiera Janusza Piechocińskiego, polska gospodarka i eksporterzy nie ucierpieli na konflikcie na Wschodzie, rekompensując sobie skutecznie poniesione tam straty na innych rynkach. Problemom Krymu, Rosji, Ukrainy i ich wpływie na polskie firmy poświęcony jest dziś dwukolumnowy raport na ekonomicznych stronach „Rz”.

W tym samym miejscu przeczytamy obszerny wywiad z ministrem skarbu Dawidem Jackiewiczem, w którym opowiada m.in. o tym, kiedy zgasi światła w kierowanym przez siebie resorcie, dlaczego państwowe firmy ze sobą nie współpracują oraz jakie spółki wejdą w skład holdingu, który zastąpi ministerstwo skarbu.

Rewolucja w podatku

Polecam dziś lekturę jeszcze jednego materiału na stronach ekonomicznych „Rz”. W tekście „Rewolucja w podatku od sprzedaży detalicznej” zapowiadamy kolejne zmiany w przygotowywanym w bólach rządowym projekcie.

Z naszych informacji wynika, że najnowsza propozycja zawiera jedną stawkę podatku poniżej 1 proc. (prawdopodobnie 0,9 proc.), znacznie wyższą kwotę wolną (co najmniej 200 mln zł rocznych obrotów) oraz bardzo krótką listę wyłączeń. Brzmi dużo lepiej, niż poprzednie, znacznie bardziej skomplikowane propozycje. Pytanie tylko, czy to już ostateczna wersja podatku?

Między innymi o podatkach przeczytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w dużym tekście „Budżet ponad wszystko. Rząd rozmywa obietnice”. Dziennikarze DGP zebrali w nim obietnice, których – ich zdaniem - nie zrealizuje rząd PiS. A przynajmniej będzie musiał je mocno zmodyfikować. „Pod koniec tygodnia rząd chwalił się dokonaniami pierwszych stu dni. Ale kilka kluczowych zapowiedzi z kampanii zostanie pewnie zmodyfikowanych ze względu na zbyt duży koszt dla budżetu” - czytamy w artykule.

O jakie obietnice chodzi? Podatek od handlu w zapowiadanej wcześniej formie, obniżenie wieku emerytalnego, wyższa kwota wolna w PIT, czy przewalutowanie kredytów frankowych. Podobne zestawienia publikowaliśmy już w „Rzeczpospolitej”. Pytanie brzmi, czy stan budżetu faktycznie będzie dla rządu Beaty Szydło wystarczającym hamulcem?

Bohater ze skazą

„Rzeczpospolita” opisuje dziś wyniki sondażu przeprowadzonego w związku z ujawnieniem przez IPN dokumentów z domu Czesława Kiszczaka. Okazuje się, że większość Polaków nie zmieniła w związku z tym swojej opinii o Lechu Wałęsie. Prawie dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że nie ma to wpływu na ich sposób postrzegania byłego prezydenta. Niemal 60 proc. twierdzi wręcz, że to dla nich nieistotna sprawa. A 64 proc. badanych podkreśla, że Lech Wałęsa mimo ujawnienia dokumentów wciąż jest dla nich bohaterem narodowym.

W „DGP” wywiad z szefem Instytutu Pamięci Narodowej Łukaszem Kamińskim. Tłumaczy w nim m.in. dlaczego jego zdaniem Instytut musiał udostępnić zainteresowanym dziennikarzom i historykom akta TW „Bolka”, bez ich wcześniejszego dokładnego zbadania. „Język polski zna pojęcie opisujące losy Lecha Wałęsy. To bohater ze skazą” - mówi Łukasz Kamiński w rozmowie „Legenda nie przetrwa bez prawdy”.

Lech Wałęsa również na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej”. A konkretnie marsz KOD pod hasłem „My, Naród”. Jak twierdzi Wyborcza za organizatorami, w stolicy i Trójmieście maszerowało w weekend nawet 100 tys. osób. Chociaż „w TVP opanowanej przez PiS” podali (za danymi policji), że 15 tys. Trudno się jednak dziwić, skoro „materiał przygotował były redaktor TV Trwam Klaudiusz Pobudzin, autor materiału o KOD sprzed kilku tygodni, w którym informował, że KOD się kończy, bo to pierwszy weekend bez demonstracji”.

A jak na marszu było naprawdę? - 100 dni tego rządu to 100 dni chamstwa, kłamstwa, głupoty, ciemnoty, psucia państwa i niszczenia ludzi – cytuje „GW” przemówienie byłego opozycjonisty Krzysztofa Łozińskiego.

Miażdżąca opinia

Oprócz zdjęcia z marszu KOD, na froncie „GW” tekst po ujawnieniu opinii z pracy Komisji Weneckiej. „Trybunał Konstytucyjny został zablokowany, złamano zasady demokratycznego państwa prawa – stwierdza Komisja Wenecka. I przypomina: wyroki Trybunału władza musi wykonywać!” - czytamy w artykule „Odblokujcie Trybunał”.

O „Miażdżącej opinii Komisji” pisze również „Rzeczpospolita”. Według informacji „Rz” przedstawiciele rządu są oburzeni przeciekiem do mediów projektu opinii (ostateczna prawdopodobnie nie będzie się znacząco od niego różniła), i mają przedstawiać to jako „akcję polityczną wymierzoną w polski rząd w wyniku odwetu establishmentu europejskiego”. Czas na przesłanie swoich uwag gabinet Beaty Szydło ma do 12 marca.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL