Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Kto kompromituje Donalda Trumpa

AFP
Kolejny były szef amerykańskiej służby specjalnej twierdzi, że prezydent jest szantażowany przez Kreml.

– To możliwe, nie wiem. Nie mówię, że to mało prawdopodobne ani że w pełni możliwe. Mówię, że to możliwe – powiedział b. szef FBI James Comey o tym, czy Rosjanie posiadajš materiały kompromitujšce Trumpa.

Sensacyjne oœwiadczenie Comey złożył w wywiadzie dla telewizji ABC. „Oœlizgły James Comey. Człowiek, który zawsze Ÿle kończy i bez walki" – natychmiast mu odpowiedział Donald Trump na Twitterze.

– Ale dlaczego Trump nie krytykuje Putina? – dopytywał się dziennikarz. – Nie wiem, co się za tym kryje – odpowiedział Comey.

W maju 2017 roku prezydent zwolnił go nagle ze stanowiska szefa FBI, zarzucajšc „niekompetencję i niezdolnoœć do sprawowania efektywnego przywództwa". Teraz napisał na Twitterze: „(Był to) najgorszy szef FBI w historii". Dziennikarze policzyli, że amerykański prezydent stracił godzinę na pisanie tweetów na temat byłego szefa FBI.

Trzy tygodnie przed Comeyem wystšpił w jednej z telewizji były szef CIA John Brennan (również zwolniony przez Trumpa). – Myœlę, że Rosjanie majš na niego coœ z życia osobistego, co mogš w każdej chwili wykorzystać i skomplikować mu życie. Myœlę, że on się boi prezydenta Rosji – powiedział Brennan w MSNBC.

Dotychczas rosyjscy komentatorzy i publicyœci brali Trumpa w obronę. – Myœlę, że Comey jest człowiekiem bardzo obrażonym. Teraz zaœ wydaje ksišżkę i chce wrócić do polityki – tłumaczył obecnie rosyjski amerykanista Dmitrij Jewstafiew. Rzeczywiœcie, wkrótce ukażš się wspomnienia byłego szefa FBI pod tytułem „Higher loyality".

Tuż przed zeszłorocznš inauguracjš prezydenta amerykańskie wydanie BuzzFeed opublikowało 35-stronicowy (wtedy anonimowy) raport na temat powišzań Trumpa z Moskwš. Wœród nich znalazł się opis wizyty multimiliardera w Moskwie, w listopadzie 2013 roku z okazji finału „Miss Universe". Według autora raportu w swoim apartamencie w luksusowym hotelu Ritz-Carlton w centrum Moskwy Trump zabawiał się z prostytutkami, każšc im obsikiwać „prezydenckie łóżko". Ktoœ miał mu powiedzieć, że w tym właœnie apartamencie spali Barack i Michelle Obamowie, których podobno serdecznie nie znosi.

– Udział w orgiach z pełnoletnimi kobietami nie jest karalny i nie podlega impeachmentowi. A w wulgarnoœci Trump i tak już dawno wyprzedził zarówno Putina, jak i Berlusconiego – stwierdził wtedy jeden z moskiewskich publicystów, tłumaczšc, dlaczego tego rodzaju kompromitujšcy materiał nie wpłynie na zwolenników amerykańskiego prezydenta. Gdy poinformowano, że autorem raportu jest były pracownik brytyjskiego wywiadu Christopher Steele, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nazwał go „jakimœ cwaniaczkiem zbiegłym z MI-6". A rzecznik Kremla nazwał „absolutnym wymysłem" nagrywanie w hotelu Ritz-Carlton.

– Uważam, że historia z hotelem jest realna, a te dane oczywiœcie uwieczniły nasze służby – sšdził z kolei kontrowersyjny politolog Stanisław Biełkowskij. „Niejedno nagranie", „audio i wideo", „o zawartoœci seksualnej", „z różnych dni i różnych miejsc", „Carlton, ale i Petersburg" – takie lakoniczne informacje uzyskała z kolei BBC od anonimowego pracownika amerykańskich służb na temat tego, co Rosjanie majš na temat Trumpa. Moskiewscy eksperci już wtedy uważali, że „dossier Steele'a wbije klin między prezydenta USA i amerykańskie służby specjalne". Rzeczywiœcie w cišgu roku Trump dwukrotnie już zmieniał szefa FBI i tyle samo razy szefa CIA.

„W trakcie naszej rozmowy stało się jasne, że ma Pan wybuchowe informacje o œcisłych zwišzkach Donalda Trumpa i jego ekipy z rosyjskimi władzami. Społeczeństwo ma prawo je znać" – napisał rok temu do ówczesnego szefa FBI ówczesny szef demokratów w amerykańskim Senacie Harry Reid. Do tej pory jednak Comey niczego nie ujawnił.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL