Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Nawet najsurowsze kary dla brutalnych przestępców nie załatwiš wszystkiego

Fotolia.com
Miejsce brutalnych przestępców jest w kryminale. Co do tego panuje pełna zgoda. Trzeba jednak jeszcze wiele zrobić, by ich tam wsadzić. Nie wystarczy zaostrzenie kar.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwoœci, zapowiedział zaostrzenie kar za gwałty. Wielu mówi: słusznie. Inni zauważajš jednak, że sšdy orzekajš zbyt często za to przestępstwo kary zaledwie dwóch lat więzienia nie dlatego, że kary w kodeksie sš za niskie. Ten pozwala bowiem na surowe potraktowanie gwałcicieli. Dlaczego jednak tak orzekajš niezawisłe sšdy? Na to pytanie nie ma mšdrej odpowiedzi. Można oczywiœcie skrytykować sšdy, że sš zbyt łagodne. Te będš się bronić, że nikt tak dobrze nie zna konkretnej sprawy jak sšd, który wyrokuje. Zresztš taka, nawet najsurowsza krytyka nie zadoœćuczyni ofiarom gwałtów. A to one sš najważniejsze.

Jeœli więc minister chce zaostrzać, to niech zaostrza. Jego uwagi nie powinny umknšć jednak inne problemy zwišzane z tego rodzaju przestępczoœciš. Adwokaci przeprowadzili badania, które pokazujš, dlaczego tak trudno œcigać gwałcicieli. Policja nie potrafi rozmawiać z ich ofiarami. W efekcie te wolš unikać wizyt na komisariatach. To powoduje, że przestępcy pozostajš bezkarni, co z kolei oœmiela kolejnych.

Jeœli więc minister chce zrobić porzšdek z gwałcicielami, to niech pamięta, że żaden z nich nie sprawdza, jaka kara mu grozi. A œwiadomoœć, że policja szybko i skutecznie dobierze mu się do skóry, może zadziałać prewencyjnie.

I jeszcze jedno spostrzeżenie: żeby za jakiœ czas nie okazało się, że za np. gwałt grozi więcej niż za zabójstwo.Jak zaostrzać, to traktujšc kodeks jako całoœć.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL