Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Kaczyński: Jesteśmy atakowani za nic

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa, Jerzy Dudek
W pierwszej prasowej rozmowie po zwycięskich wyborach parlamentarnych z 25 paŸdziernika 2015 prezes PiS Jarosław Kaczyński broni decyzji prawicowej koalicji dotyczšcej zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Przedstawia jednak również opozycji propozycję kompromisowego zakończenia sporu o skład Trybunału.
Lider partii rzšdzšcej zapowiada, że Polska nie zejdzie z przyjętej drogi i nie ugnie się przed naciskiem Komisji Europejskiej.
Rzeczpospolita: Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Polsce w sprawie oskarżeń o łamanie zasad prawa i demokracji. Trudno to uznać za sukces polityki nowego rzšdu.
Jarosław Kaczyński, prezes PiS, były premier: Decyzja ta jest zwišzana z interesami politycznymi niektórych państw. Generalnie taki stan Polski, jaki był przez ostatnie 8 lat dla wielu sił w Europie jest stanem optymalnym, a wszelka zmiana jest stanem nieoptymalnym. Do tego dochodzi bardzo silny nacisk różnych polskich grup, które majš kontakty europejskie. Ale w najmniejszym stopniu nie ma sensu się tym przejmować, musimy iœć swojš drogš i nie możemy ulegać żadnym naciskom. Polska jest suwerennym państwem. Karta Narodów Zjednoczonych i Traktat Europejski to sš podstawy naszego działania i tego trzeba się bezwzględnie trzymać. Nikt nie może mieć żadnych złudzeń, że dojdzie do jakiegokolwiek ugięcia się i jakiegokolwiek ustępstw oraz, że nie będziemy mówili głoœno o co tutaj tak naprawdę chodzi. Mówienie, że dzisiaj w Polsce demokracja jest zagrożona jest łagodnie mówišc œmiechu warte. Na 16 samorzšdów wojewódzkich, a to jest ważna władza, majšca worek z pieniędzmi, 15 jest w rękach opozycji. Nie ma także żadnych ograniczeń w mediach, bo proszę popatrzeć ile razy byliœmy obrażani i krytykowani, a czasami nawet niezapraszani. Nie wiedzę także ograniczeń w Sejmie, w którym opozycja jest traktowana dużo uprzejmiej niż wtedy, kiedy PiS był w opozycji, choćby mi bardzo często wyłšczano mikrofon. Jeżeli dziœ ktoœ się skarży na to co się dzieje w Sejmie to naprawdę albo nie zna faktów, albo jest po prostu hipokrytš.
Powiedział Pan Premier, że Polska się nie ugnie pod naciskiem Brukseli. A jeœli Komisja Europejska także nie ugnie się w swym stanowisku wobec Polski?
Wtedy dochodzi do głosowania w Radzie Europejskiej nad tym, czy zastosować sankcje. Z naszego rozeznania nie będzie jednomyœlnoœci w tej sprawie i to de facto zamyka ten temat.
Pan premier mówi, że PiS się nie cofnie, ale chyba nie potrzebujemy prowokować dodatkowych konfliktów konfrontacyjnymi gestami. Minister Waszczykowski wzywa ambasadora Niemiec, choć chodzi o wypowiedzi, które nie pochodzš od rzšdu, minister Ziobro pisze do komisarza Timmermansa list w doœć napastliwy sposób…
Jesteœmy atakowani za nic. To trzeba odpowiadać i trzeba mówić prawdę. Jeœli ktoœ powinien się troszczyć dziœ w Europie o swojš wolnoœć, to raczej obywatele na Zachodzie. Jeœli gdzieœ polityczna poprawnoœć i prawo karne zabrania mówić to nie w Polsce. 

Rzšd się nie ugnie, KE się nie ugnie – czy taki konflikt nie jest prezentem dla Rosji?

Można z naszego położenia geopolitycznego wcišgnšć wniosek, że trzeba zrezygnować z suwerennoœci, bo Rosja i Niemcy sš silniejsze. Ale ja jestem zwolennikiem tezy, którš zawsze głosił obóz niepodległoœciowy, że nie powinniœmy rezygnować. Mało tego, tylko w warunkach suwerennoœci jesteœmy w stanie prowadzić do sytuacji, że będziemy mogli się zrównać jeœli chodzi o sprawnoœć państwa i dochód na głowę mieszkańca z zachodnimi sšsiadami. To nie jest perspektywa bliska, ale to też nie kwestia wielu dziesięcioleci. Odpowiedziš na naszš sytuację geopolitycznš powinna być po prostu bardzo silna Polska. Zamożna, dobrze rzšdzona i dobrze uzbrojona, będzie traktowana jak najbardziej poważnie.  Wierzę, że to się uda. A że nie będzie łatwo  i że nie wszystkim się to będzie podobało, trudno.

- rozmawiali Andrzej Gajcy i Michał Szułdrzyński
Cała rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej” oraz w niedzielę o 21 w wydaniach elektronicznych „Rzeczpospolitej”.
"Rzeczpospolita" pisała:
 
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL