Quada nie można zarejestrować jako motorower - wyrok WSA

Czterokołowy pojazd nie mógł być zarejestrowany jako motorower – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Publikacja: 02.07.2018 08:28

Quada nie można zarejestrować jako motorower - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Nie można tolerować fikcji prawnej, służącej jedynie omijaniu przepisów o konieczności posiadania uprawnień do kierowania pojazdami określonej kategorii – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Czytaj także: Prawo jazdy na quada - kto może kierować quadem

Według obowiązującej od 2013 r. definicji w ustawie o kierujących pojazdami motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy, zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 48 km/h.

Pojazdy oferowane w sprzedaży internetowej jako motorowery bardziej jednak przypominają motocykle i quady.Takie pojazdy, rejestrowane w przeszłości jako motorowery, poruszają się wciąż po drogach.

We wcześniejszym kodeksie drogowym popularne quady można było bowiem prowadzić bez prawa jazdy. Zakończyło się to po wejściu w życie w 2013 r. ustawy o kierujących pojazdami. I tak jednak wymagania w kategorii AM dla motorowerów i czterokołowców lekkich są łagodniejsze od wymagań dla pozostałych kategorii praw jazdy.

To wyjaśnia, dlaczego nabywca quada złożył do urzędu komunikacji wniosek o zarejestrowanie tego pojazdu jako motorower. Podczas rutynowego sprawdzania klasyfikacji rodzaju pojazdu uzyskano jednak informację, że – według obowiązujących wówczas przepisów – jest to „pojazd samochodowy czterokołowy inny". Wpłynęła też decyzja starosty sępoleńskiego, który uchylił decyzję o rejestracji motoroweru, wydaną poprzedniemu właścicielowi pojazdu.

Prezydent miasta odmówił więc zarejestrowania pojazdu jako motoroweru. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach potwierdziło decyzję.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach aktualny właściciel pojazdu podał, że ów środek komunikacji był zarejestrowany na terytorium Polski ponad 10 lat. Nabywca pojazdu nie miał więc żadnych podstaw, by podejrzewać, że ów pojazd jest zarejestrowany niezgodnie z prawem. Po zakupie udał się do wydziału komunikacji, aby zmienić dane właściciela w dowodzie rejestracyjnym, i od tej chwili nie może korzystać z pojazdu. Dysponuje też kopiami wyciągów z centralnej ewidencji innego tego typu pojazdów, które zostały zarejestrowane, i nadal są rejestrowane jako motorowery.

Nie budzi wątpliwości, że wnioskujący o rejestrację pojazdu wyraźnie żądał rejestracji motoroweru – stwierdził WSA. Jednocześnie zaznaczył, że inna rejestracja będzie wymagać uprawnień do kierowania pojazdami. Właściciel pojazdu, co wynika z protokołu przesłuchania, ze względu na stan zdrowia i zły wzrok nie uzyskałby takich uprawnień. Ze skorygowanego zaświadczenia diagnosty o przeprowadzonym badaniu technicznym wynika jednak, że jest to „pojazd samochodowy inny", który nie spełnia ustawowej definicji motoroweru. Prawidłowo zatem odmówiono zarejestrowania go jako motoroweru – orzekł sąd. Pojazd może być bowiem zarejestrowany tylko zgodnie z jego kategorią rodzajową.

Do tego uzasadnienia wyroku, oddalającego skargę, WSA w Gliwicach dodał, że fakt zarejestrowania pojazdu przez jego poszczególnych kolejnych właścicieli jako motoroweru nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia w tej sprawie. Ani też fakt istnienia innych decyzji, traktujących pojazd jako motorower.

Wyrok jest nieprawomocny, przysługuje od niego jeszcze skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. ©?

Nie można tolerować fikcji prawnej, służącej jedynie omijaniu przepisów o konieczności posiadania uprawnień do kierowania pojazdami określonej kategorii – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Czytaj także: Prawo jazdy na quada - kto może kierować quadem

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara