Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo drogowe

Pierwszy wyrok w Polsce za parkowanie na zielonej kopercie. Pojawił się problem prawny

Adobe Stock
Sšd wydał pierwszy wyrok dotyczšcy nielegalnego parkowania na zielonych kopertach dla aut elektrycznych z miejskiej wypożyczalni – donosi „Gazeta Wrocławska”.

Rafał G. został ukarany mandatem przez Straż Miejskš, ponieważ zaparkował na miejscu oznaczonym zielonš kopertš dla aut elektrycznych. Firma prowadzšca wypożyczalnię takich aut podpisała umowę z samorzšdem Wrocławia. Miasto wyznaczyło 200 miejsc parkingowych, na których mogš stawać tylko bezpłatnie elektryczne samochody wypożyczalni.

Kierowca nie przyjšł mandatu, oœwiadczajšc, że koperty zastrzeżone dla wypożyczali samochodów sš „oznaczone nieprawidłowo". Sprawa trafiła do sšdu, który w wyroku nakazowym podtrzymał 100 zł grzywny.

„Gazeta Wrocławska" ujawnia, iż pojawił się problem prawny. - Koperta to znak drogowy o symbolu P-20. Zgodnie z prawem musi ona wyglšdać zgodnie z wzorem pochodzšcym z przepisów Ministerstwa Infrastruktury. WyraŸnie wynika z nich jakie wymiaru ma mieć koperta. Musi być na niej oznaczona firma czy instytucja, dla której miejsce jest zarezerwowane – pisze gazeta.

Zastrzeżenia do legalnoœci zielonych kopert ma Wojewoda Dolnoœlšski. - Na kopertach nie było napisane kogo dotyczš. Po drugie, bezprawne - zdaniem urzędników - jest zielone tło. Bo przepis nic nie mówi o tym, by można było wnętrze takiej „koperty" malować na jakiœ kolor. A skoro tak - tłumaczyli nam urzędnicy wojewody - to tło powinno mieć kolor nawierzchni ulicy – informuje gazeta.

ródło: Gazeta Wrocławska

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL