Prawnikiem roku został prof. Adam Strzembosz

aktualizacja: 17.03.2017, 09:17
Prof. Adam Strzembosz - PRAWNIK ROKU 2016
Prof. Adam Strzembosz - PRAWNIK ROKU 2016
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Były prezes Sądu Najwyższego nagrodzony za obronę rządów prawa i trójpodziału władz.

REDAKCJA POLECA
20.03.2017
Ranking Prawnik Roku - Ewa Usowicz: Są w Polsce świetni prawnicy
20.03.2017
Ranking Prawnik Roku 2016: prof. Adam Strzembosz
20.03.2017
Prawnik Roku/Prawnik Niezłomny - Robert Rolka: Prokuratorom stres musi być obcy
20.03.2017
Prawnik Roku/Prawnik Spraw Precedensowych - Paulina Kieszkowska-Knapik
20.03.2017
Prawnik Roku/Najlepszy Bloger - Grzegorz Chmiel: Mamy bezpardonowy atak na sądy
20.03.2017
Sąd Najwyższy nie jest spuścizną PRL - oświadczenie prof. Adama Strzembosza w reakcji na wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego
19.03.2017
Prawnik Roku/Najlepszy Autor - Piotr Hofmański: Sprawiedliwy proces przeszkadza
19.03.2017
Prawnik Roku/Prawnik Edukator - Ryszard Piotrowski: Prawo to coś więcej niż mistrzostwo chytrych wykrętów
19.03.2017
Prawnik Roku/Najlepszy Autor - Stanisław Waltoś: Przepisy zmieniają się zdecydowanie za często
16.03.2017
Jak Polacy oceniają wymiar sprawiedliwości - sondaż CBOS
16.03.2017
Adam Strzembosz Prawnik Roku 2016 o prawie, władzy i sprawiedliwości
14.03.2017
Nominowani do tytułu Prawnik Pro Bono
07.12.2016
Rzeczpospolita: konkurs Prawnik Roku 2016
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

PRAWNIK ROKU 2016 - zobacz wszystkich nominowanych

Przeczytaj wywiad z prof. Strzemboszem: "Nie mogę stać z boku, gdy depcze się prawo"

– To nagroda dla prawnika, który pracą, zaangażowaniem, aktywnością i bezkompromisowością wyróżnił się w minionym roku – uzasadniła wybór Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej", podczas uroczystości wręczenia nagród.

To pierwsza edycja konkursu Prawnik Roku, zorganizowanego przez „Rzeczpospolitą".

– Cieszę się, że udało nam się zebrać w takim gronie. Czasy wymagają solidarności i rozsądku środowiska prawniczego – mówił Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej", witając gości.

Kapituła, w skład której weszli m.in. przedstawiciele świata prawniczego, uznała, że tytuł powinien uzyskać prof. Adam Strzembosz, który w 2016 r. aktywnie zabierał głos w debacie publicznej na temat najbardziej fundamentalnych spraw dla państwa, podstawowych zasad porządku konstytucyjnego, w tym rządów prawa, separacji władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

 

Reaktywacja po latach

– Reaktywowanie się w wieku 85 lat to duże wyzwanie, wiązało się z bardzo silnym bodźcem. Zostałem wywołany do tablicy. Nieraz mówiłem ostro, bo w tym wieku mówi się już tylko prawdę – mówił laureat, odbierając tytuł Prawnika Roku.

 

Poza nagrodą główną zostały przyznane wyróżnienia w pięciu kategoriach: prawnik spraw precedensowych, prawnik edukator, prawnik niezłomny, najlepszy bloger oraz najlepszy autor.

W tej ostatniej kategorii wyróżnieni zostali prof. Piotr Hofmański i  prof. Stanisław Waltoś, którzy w błyskawicznym tempie uaktualnili podręcznik do procedury karnej.

Wywiad z prof. Stanisławem Waltosiem: "Przepisy zmieniają się zdecydowanie za często"

Wywiad z prof. Piotrem Hofmańskim: "Sprawiedliwy proces przeszkadza"

Prawnikiem spraw precedensowych została adwokat Paulina Kieszkowska-Knapik. Została wyróżniona za prowadzenie sprawy o prawo do leczenia lekami niedostępnymi w Polsce. Przekonała sądy do prokonstytucyjnej wykładni art. 39 ustawy refundacyjnej. Pozwala on pacjentom starać się o refundację, ale minister zdrowia, do którego kierują swoje prośby, zwykle odmawia. Sądy uznały, że wszelkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na rzecz zdrowia ludzkiego.

– Żaden z wyroków niestety nie został wykonany. Minister zdrowia, odmawiając refundacji, podaje za każdym razem nowe podwody – powiedziała Kieszkowska-Knapik.

Z kolei dr hab. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego został prawnikiem edukatorem za mądre, niekoniunkturalne tłumaczenie kwestii ustrojowo-konstytucyjnych, z zachowaniem dystansu do bieżących sporów politycznych

Wywiad z dr. Ryszardem Piotrowski: "Prawo to coś więcej niż mistrzostwo chytrych wykrętów"

Za prawnika niezłomnego został uznany Robert Rolka, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Od 2009 r. z poświęceniem rozlicza kolejne czyny członków nietykalnej wcześniej tzw. mafii świętokrzyskiej. Dotychczas oskarżył ok. 150 osób, z których ponad 100 już zostało prawomocnie skazanych.

– To wyróżnienie dla całego środowiska prokuratorskiego – zaznaczył, odbierając dyplom.

Najlepszymi autorami zostali profesorowie: Piotr Hofmański i Stanisław Waltoś. Kapituła konkursu odznaczyła ich za „Proces karny. Zarys systemu. Wydanie 13". Czołowi proceduraliści w błyskawicznym tempie uaktualnili swoje dzieło, uwzględniając ponowną fundamentalną zmianę modelu procesu karnego w 2016 r.

Najlepszym blogerem został Grzegorz Chmiel, warszawski sędzia, który celnie, często złośliwie, ale zawsze uczciwie komentuje prawniczą, a zwłaszcza sądową rzeczywistość na sub-iudice.blogspot.com.

 

Wybór kapituły

W kapitule konkursu zasiadali przedstawiciele różnych środowisk i zawodów prawniczych. Sędziów reprezentowała m.in. Katarzyna Gonera, prokuratorów Robert Hernand, adwokatów Jacek Trela, notariuszy Mariusz Białecki, a komorników Rafał Fronczek. Nie zabrakło przedstawiciela resortu sprawiedliwości (wiceminister Łukasz Piebiak) i organizacji pozarządowych (Bartosz Pilitowski, prezes Court Watch). —rozmowa z prof. Adamem Strzemboszem "Nie mogę stać z boku, gdy depcze się prawo"

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.wojcik@rp.pl

Prawnik Roku 2016: relacja video z uroczystości wręczenia nagród

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY