Od 1 października 2017 r. niższy wiek emerytalny

Za miesiąc na emeryturę będzie mogła przejść 60-letnia kobieta i 65-letni mężczyzna. Zmiana przepisów pozwala niektórym obecnym emerytom wnosić o przeliczenie świadczenia przy uwzględnieniu tablic średniego dalszego trwania życia dla obniżonego wieku emerytalnego.

Aktualizacja: 02.09.2017 15:33 Publikacja: 02.09.2017 15:00

Od 1 października 2017 r. niższy wiek emerytalny

Foto: Fotolia

Po zmianie przepisów i obniżeniu wieku emerytalnego, od 1 października br. na emeryturę będą mogły przejść:

1) kobiety, które po 30 września 2017 r. ukończą 60 lat i mężczyźni, którzy po tej dacie ukończą 65 lat,

2) osoby, które do 30 września 2017 r. ukończą 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego, czyli takiego, który obowiązuje obecnie i zależy od roku oraz kwartału urodzenia (szczegóły w art. 24 ustawy emerytalnej),

3) osoby, które do 30 września 2017 r. osiągną również podwyższony wiek emerytalny, jeśli nie mają jeszcze przyznanej powszechnej emerytury.

Osoby, które odpowiedni wiek – 60 lub 65 lat – ukończą przed 1 października 2017 r., ale przed tym dniem nie osiągną jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego, nabędą prawo do emerytury od miesiąca zgłoszenia wniosku o to świadczenie, ale nie wcześniej niż od 1 października 2017 r.

Środki zgromadzone w OFE

To, co się stanie ze środkami zgromadzonymi w otwartych funduszach emerytalnych, zależy od daty ukończenia obniżonego wieku emerytalnego.

Wariant I. Obniżony wiek emerytalny nie zostanie osiągnięty do 30 września 2017 r.

ZUS do końca września 2017 r. poinformuje otwarte fundusze emerytalne, że mają stopniowo przekazywać do niego środki z rachunków tych osób, które przed 1 października 2017 r. ukończą 50 lat – kobiety i 55 lat – mężczyźni, ale nie będą jeszcze w nowym obniżonym wieku emerytalnym. OFE mają taki obowiązek wobec osób, którym zostało 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego i od tego momentu przekazują środki z konta OFE na subkonto danej osoby w ZUS (w zakresie tzw. suwaka bezpieczeństwa).

Wariant II. Obniżony wiek emerytalny zostanie osiągnięty do 30 września 2017 r.

Piątego dnia roboczego po 1 października 2017 r. otwarty fundusz emerytalny umorzy wszystkie jednostki rozrachunkowe zgromadzone na rachunkach osób, które skończą 60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni do końca września 2017 r. W ciągu kolejnych dwóch dni roboczych OFE przekaże do ZUS środki z rachunku tej osoby równe wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych. Te środki ZUS zapisze na subkontach osób ubezpieczonych i weźmie pod uwagę przy ustalaniu wysokości emerytury.

Średnie dalsze trwanie życia

Określenie średniego dalszego trwania życia jest potrzebne do obliczenia wysokości emerytury. ZUS ustala je na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia. Ogłasza je co roku w komunikatach prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Średnie dalsze trwanie życia ustala się następująco:

1) gdy wniosek o emeryturę zostanie złożony po miesiącu, w którym będzie osiągnięty wiek emerytalny – pod uwagę bierze się wiek wnioskodawcy w dniu złożenia wniosku,

2) gdy wniosek o emeryturę zostanie złożony w miesiącu, w którym zostanie osiągnięty wiek emerytalny lub wcześniej – pod uwagę bierze się wiek wnioskodawcy z dnia osiągnięcia tego wieku.

Jeśli dana osoba do końca września 2017 r. ukończy 60 lat – kobieta lub 65 lat – mężczyzna, i w tym czasie złoży wniosek o emeryturę, ZUS ustali średnie dalsze trwanie życia dla jej wieku na 1 października 2017 r. Gdy natomiast dana osoba złoży wniosek o emeryturę w październiku 2017 r., ZUS weźmie pod uwagę jej wiek z dnia zgłoszenia tego wniosku. Oznacza to, że:

1) jeśli złoży ona wniosek przed ukończeniem kolejnego miesiąca życia, ZUS przyjmie średnie dalsze trwanie życia dla tego ukończonego wieku, np. dla kogoś, kto ukończy 60 lat 15 września 2017 r. i złoży wniosek przed 15 października, będzie to 60 lat,

2) gdy złoży wniosek po ukończeniu kolejnego miesiąca życia, ZUS przyjmie średnie dalsze trwanie życia dla wieku wyższego o miesiąc, np. gdy ktoś skończy 60 lat 15 września 2017 r. i zgłosi wniosek najwcześniej 15 października 2017 r., będzie to 60 lat i 1 miesiąc.

Właściwa tablica

ZUS ustala średnie dalsze trwanie życia według tablicy trwania życia obowiązującej w dniu, w którym:

1) dana osoba złoży wniosek o emeryturę,

2) ZUS przyzna jej emeryturę – jeżeli wniosek był niepotrzebny (bo przyznana została emerytura z urzędu w miejsce dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy) albo w dniu złożenia wniosku nie są jeszcze spełnione warunki nabycia prawa do emerytury.

Natomiast w przypadku, gdyby było to dla danej osoby korzystniejsze, od 1 maja 2015 r. ZUS zastosuje tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym osiągnie ona wiek emerytalny. Od 1 października 2017 r. będzie to tablica obowiązująca w dniu ukończenia 60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni.

W przypadku, gdy dana osoba do końca września 2017 r. ukończy odpowiednio 60 lub 65 lat, ale do tego czasu nie ukończy jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego (czyli tego aktualnie obowiązującego, zależnego od roku i kwartału urodzenia), ZUS może obliczyć jej emeryturę na podstawie średniego dalszego trwania życia dla wieku przejścia na emeryturę według tablicy trwania życia obowiązującej w dniu:

1) zgłoszenia wniosku o emeryturę, lub

2) w którym ukończy 60 lub 65 lat – jeśli będzie to dla niej korzystniejsze.

Jeżeli natomiast do końca września 2017 r. dana osoba ukończy również podwyższony wiek emerytalny, ZUS obliczy emeryturę na podstawie średniego dalszego trwania życia dla wieku przejścia na emeryturę według tablicy trwania życia obowiązującej w dniu:

1) zgłoszenia wniosku o emeryturę, lub

2) w którym dana osoba ukończy podwyższony wiek emerytalny, albo

3) w którym osoba ukończy 60 lat – kobieta lub 65 lat – mężczyzna,

w zależności od tego, co będzie to dla nich korzystniejsze.

Emerytury do przeliczenia według tablic dla obniżonego wieku

Osoby urodzone po 1948 r., którym ZUS obliczy emeryturę do 30 września 2017 r., ponieważ osiągną podwyższony wiek emerytalny, mają prawo wnosić o jej przeliczenie przy uwzględnieniu tablic średniego dalszego trwania życia dla obniżonego wieku emerytalnego, jeśli do tego czasu:

- nie złożą wniosku, aby przy obliczaniu ich emerytury uwzględnić tablicę trwania życia obowiązującą w dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, lub

- ZUS obliczy im emeryturę z zastosowaniem przepisu obowiązującego do 1 października 2017 r. umożliwiającego wybór tablicy trwania życia.

Osoby te mają prawo do wariantowego obliczenia emerytury z zastosowaniem średniego dalszego trwania życia dla wieku przejścia na emeryturę według tablicy trwania życia z dnia:

1) zgłoszenia wniosku o emeryturę,

2) osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego,

3) ukończenia 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna.

Taką możliwość mają również mężczyźni urodzeni w 1948 r. W ich przypadku ZUS uwzględnia tablice z dnia:

1) zgłoszenia wniosku lub

2) następnego po ukończeniu 65 lat lub

3) następnego po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego,

w zależności od tego, co będzie dla nich korzystniejsze.

Jeśli dana osoba chce skorzystać z tej możliwości, powinna złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS.

—oprac. Zygmunt Łobejko

Źródło: www.zus.pl

Po zmianie przepisów i obniżeniu wieku emerytalnego, od 1 października br. na emeryturę będą mogły przejść:

1) kobiety, które po 30 września 2017 r. ukończą 60 lat i mężczyźni, którzy po tej dacie ukończą 65 lat,

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił