Rejestracja VAT: Fiskus odwiedza nowe firmy w sobotnie poranki

Wydłuża się VAT-owska rejestracja. Przedsiębiorcy mają przez to problemy z prowadzeniem biznesu.

Aktualizacja: 16.05.2017 06:41 Publikacja: 15.05.2017 19:44

Rejestracja VAT: Fiskus odwiedza nowe firmy w sobotnie poranki

Foto: Fotolia.com

Zakładający działalność gospodarczą są dokładnie sprawdzani przez urzędników. Także w domu.

– Założyłem firmę i 3 lutego złożyłem wniosek o rejestrację na potrzeby VAT. Pod koniec kwietnia dostałem pismo z urzędu, że sprawa zostanie załatwiona w czerwcu. A w ostatnią sobotę o godz. 9 miałem wizytę urzędnika w mieszkaniu, które wskazałem w zgłoszeniu jako siedzibę działalności.

To historia naszego czytelnika. Jest fotografem i rozkręca własny biznes. Szykuje mu się parę intratnych zleceń. Ale nie może się doprosić o VAT-owską rejestrację. A bez tego kontrahenci nie podpiszą z nim umowy i nie zapłacą. Boją się, że nie odliczą VAT z jego faktur. A on sam nie wie, czy w ogóle może je wystawiać.

Walka z wyłudzeniami

– Nie jest to odosobniony przypadek – mówi Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP. – Takich sytuacji jest dużo. To skutek obowiązujących od 1 stycznia przepisów mających na celu walkę z wyłudzeniami VAT. Urzędnicy muszą przeprowadzić wizję lokalną w każdej nowej firmie, by wykluczyć rejestrację tzw. słupów, powstających tylko po to, aby wyłudzić podatek.

– Oczywiście taka weryfikacja to dobre rozwiązanie. Problemem jest natomiast mała liczba pracowników skarbówki, którzy zajmują się sprawdzaniem nowych firm. Stąd kilkumiesięczne zaległości – dodaje Mariusz Korzeb.

Czy kontrahent odliczy

Kłopoty mają nie tylko małe firmy.

– Na rynku nieruchomości typowe jest, że do inwestycji zakłada się spółkę celową. Teraz taka spółka musi czekać kilka miesięcy na rejestrację, a w tym czasie transakcja może jej przejść koło nosa – mówi Marek Kolibski, doradca podatkowy, partner w KNDP.

Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów o skutki wystawienia faktury przez oczekującego na rejestrację przedsiębiorcę. Z odpowiedzi wynika, że jego kontrahent nie może odliczyć wynikającego z niej podatku naliczonego.

– Moim zdaniem prowadzący działalność przedsiębiorca powinien wystawiać faktury z VAT, nawet jeśli nie został jeszcze zarejestrowany, a jego kontrahent ma prawo do odpisu – mówi Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, partner w FL Tax. – Obawiam się jednak, że fiskus takie transakcje zakwestionuje, a swoje racje przedsiębiorcy będą musieli wykazać w sądzie, powołując się na unijne przepisy i wyroki.

O problemach z rejestracją VAT nowych firm pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej" z 4 maja ("Przedsiębiorcom coraz trudniej trafić do rejestru VAT").

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Michał Borowski, ekspert BCC, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand

Uważam, że ustawowy 30-dniowy termin to wystarczający czas na sprawdzenie nowej firmy, jeżeli przedstawiła ona wszystkie dane i nie unika kontaktu. Niestety, rejestracja na potrzeby VAT trwa czasem dużo dłużej, co niewątpliwie blokuje rozwój działalności. I uderza zwłaszcza w małe firmy, które przecież rząd chce wspierać. Dziś nikt nie będzie ryzykował kontaktów z niezarejestrowanym podatnikiem. Dlatego skarbówka powinna szybciej i sprawniej przeprowadzać VAT-owską weryfikację. Pojawia się też pytanie, jakie gwarancje daje taka weryfikacja nowego przedsiębiorcy jego kontrahentom. Teraz często to nabywcy odpowiadają za nieprawidłowości u sprzedawcy. Mam nadzieję, że po zaostrzeniu warunków rejestracji to się zmieni. Nie można będzie zarzucić kontrahentowi, że nie sprawdził sprzedawcy, bo przecież zrobił to już wcześniej fiskus.

Zakładający działalność gospodarczą są dokładnie sprawdzani przez urzędników. Także w domu.

– Założyłem firmę i 3 lutego złożyłem wniosek o rejestrację na potrzeby VAT. Pod koniec kwietnia dostałem pismo z urzędu, że sprawa zostanie załatwiona w czerwcu. A w ostatnią sobotę o godz. 9 miałem wizytę urzędnika w mieszkaniu, które wskazałem w zgłoszeniu jako siedzibę działalności.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP