Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Goršca wojna w sieci: 14,5 tys. ataków na Polskę dziennie

Adobe Stock
Kreml poszerza front walki z Zachodem. Tylko Polskę hakerzy atakujš 14,5 tys. razy dziennie.

Zachód dopiero teraz odkrywa z przerażeniem, że nowa rosyjska cyberbroń zagraża jego interesom. W Wielkiej Brytanii parlament chce ustalić, jak bardzo Moskwa wpłynęła na wynik referendum w sprawie brexitu w czerwcu ub.r. – Mam proste przesłanie do Rosji: wiemy, co robicie. Nie wygracie – ostrzega premier Theresa May.

Rzšd Hiszpanii właœnie zrozumiał, że to Moskwa stoi za propagandš w internecie, która przekonała znacznš częœć œwiatowej opinii publicznej do racji katalońskich nacjonalistów. W USA prokurator Robert Mueller kończy œledztwo w sprawie udziału Rosji w zwycięstwie Donalda Trumpa poprzez propagowanie w internecie czarnego obrazu Hillary Clinton. To samo przeżyli Francuzi, gdy w maju Pałac Elizejski próbowała zdobyć Marine Le Pen.

– To dopiero poczštek. W tej konfrontacji będzie coraz więcej brudnych zagrywek – mówi „Rz" Alexander Rahr, jeden z niewielu zachodnich ekspertów majšcych dostęp do najbliższych współpracowników Władimira Putina.

Strategia Rosji w cyberprzestrzeni opiera się na dwóch filarach. Z jednej strony przez media społecznoœciowe, liderów opinii, zaprzyjaŸnione portale Kreml rozpowszechnia fałszywe informacje. Z drugiej rosyjscy hakerzy przejmujš strategiczne informacje, a nawet próbujš sparaliżować kluczowš dla bezpieczeństwa państwa infrastrukturę.

– Potencjał Rosji w cyberprzestrzeni jest porównywalny z możliwoœciami USA i Chin. Do tego Moskwa nie potrzebuje silnej gospodarki, może się oprzeć na znakomitych technologiach informatycznych. I wykorzystać je w sposób, na który nie pozwolš sobie kraje demokratyczne – mówi „Rz" Samuel Charap, specjalista ds. Rosji w powišzanej z amerykańskš armiš Rand Corporation.

Rosyjscy hakerzy sš aktywni także w Polsce, i to bardzo: w cišgu ostatniego pół roku przeprowadzili aż 2,5 mln ataków na cele w naszym kraju. Szef MON Antoni Macierewicz pytany w ten weekend w Kanadzie o politykę Władimira Putina przyznał wprost: „To nie jest już zimna wojna (...), to jest poczštek bardzo goršcej wojny". I rzeczywiœcie, idšc w œlady NATO, Rada UE przygotowała projekt deklaracji, która uznaje „poważny atak w cyberprzestrzeni" za akt wojny, ale w całkiem już realnym œwiecie.

Zachód stracił dużo czasu. Dopuœcił do wejœcia rosyjskich oligarchów w kapitał takich firm jak Facebook czy Twitter, zaœ dopiero pod koniec paŸdziernika Waszyngton zakazał używania przez administrację federalnš oprogramowania moskiewskiej firmy Kaspersky, która mogła przekazywać Kremlowi wiele strategicznych tajemnic USA. – To nie będzie łatwa walka, nie ma w Rosji jednego oœrodka, który trzeba pokonać. Putin nadaje jedynie ogólny kierunek walce w internecie – przekonuje Samuel Charap.

 

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL