Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Wirtualna broń Rosji

Moskwa podsycała spór katalońskich separatystów z władzami centralnymi.
AFP
Swojš cyberkampaniš na rzecz niepodległoœci Katalonii Moskwa zmieniła Hiszpanów we wrogów Kremla.

To już jest otwarta wojna dyplomatyczna Moskwy z Madrytem.

Szef wywiadu zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin nie zawahał się w ten weekend powtórzyć najpoważniejszych zarzutów katalońskich separatystów wobec hiszpańskiego rzšdu.

„Kiedy nie spodobały im się wyniki referendum (niepodległoœciowego z 1 paŸdziernika – red.), nie tylko ich nie uznali, ale jeszcze poddali represjom organizatorów głosowania" – powiedział o władzach Hiszpanii, ale także całej Unii.

Miniony pacyfizm

To była kolejna reakcja Moskwy na zarzut wspierania secesji i próby rozbicia kraju, jaki Kremlowi stawia hiszpański rzšd. Na poczštku tygodnia sprawę otwarcie podniósł w Brukseli szef dyplomacji Hiszpanii Alfonso Dastis. Uznał, iż zagrożenie jest tak poważne, że wymaga odpowiedzi na poziomie całej Unii.

„Tę sensacyjnš histerię z pewnoœciš lansujš, aby odwrócić uwagę wyborców od niemocy w rozwišzaniu problemów wewnętrznych" – odparł na to rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow.

„Wyjštkowo niepokojšce sš zarzuty hiszpańskiego ministra spraw zagranicznych, że Rosja chce osłabić Hiszpanię" – wtórowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Do takiej wymiany inwektyw z Rosjš od lat jest przyzwyczajona Polska czy Wielka Brytania, ale nie Hiszpania. To przecież położony na drugim końcu Europy kraj, gdzie od upadku dyktatury Franco niezwykle silne sš nastroje pacyfistyczne.

Sondaż waszyngtońskiego Pew z maja pokazuje, że tylko 45 proc. Hiszpanów wspiera członkostwo w NATO – wobec 60 proc. Francuzów, 67 proc. Niemców i 79 proc. Polaków. Mimo nacisków Amerykanów Hiszpania wydaje skandalicznie mało na obronę (0,9 proc. PKB). Populistyczna partia Podemos zaœ – ze swym hasłem wyjœcia z sojuszu - zaczęła zagrażać na lewicy pozycji socjalistycznej PSOE.

Hiszpanię mocno do tej pory uwierały też unijne sankcje nałożone na Rosję po agresji na Ukrainę. Trzy miesišce temu do Moskwy pojechał minister energetyki Alvaro Nadal, aby odbudować relacje gospodarcze, m.in. poprzez współpracę Gazpromu z Repsolem w Kurdystanie. Sankcje zablokowały sprzedaż do Rosji hiszpańskich owoców, mięsa i serów, ograniczajšc w ub.r. eksport do 1,6 mld euro wobec 3 mld euro w 2012 r.

Dzisiejsza złoœć

Prorosyjskie nastroje to już jednak przeszłoœć. Samo PSOE wystšpiło do wicepremier Soraya Saenz de Santamaria o informacje o działaniach Rosji. Zdaniem hiszpańskiego wywiadu ofensywa Kremla w mediach społecznoœciowych i w całej cyberprzestrzeni co prawda nie zmieniła znaczšco poparcia dla niepodległoœci w samej Katalonii, ale odniosła ogromny sukces w przekonaniu międzynarodowej opinii publicznej do propagandy secesjonistów. Chodzi w szczególnoœci o cztery tezy: w dniu referendum 1 paŸdziernika Madryt doprowadził do „brutalnej" pacyfikacji „pokojowo głosujšcych" Katalończyków (faktycznie trzy osoby trafiły do szpitala); w Hiszpanii sš więŸniowie polityczni (to okreœlenie w stosunku do zatrzymanych członków rzšdu regionalnego, którzy dopuœcili się zdrady państwa, za nieuprawnione uznaje nawet Amnesty International); Unia była głęboko podzielona w sprawie reakcji na kryzys kataloński (faktycznie żaden jej kraj nie zaangażował się w proces mediacji); w Madrycie wcišż rzšdzš „frankiœci" forsujšcy represje wobec Katalonii (Katalonia do jeden z regionów o największej autonomii w Unii Europejskiej).

Rosyjskie wsparcie

Przy wsparciu Amerykanów Hiszpanie ustalili, że 55 proc. wszystkich profili internetowych lansujšcych takie tezy pochodziło z Rosji (a 30 proc. z Wenezueli). Ogromnš rolę w rozpowszechnieniu antyhiszpańskiej propagandy Kremla odegrał Edward Snowden i Julian Assange – z szefem WikiLeaks 9 listopada spotkał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie jeden z czołowych nacjonalistów katalońskich Oriol Soler.

Rzšd wie, że bardzo wiele z tych przekazów powielanych przez media społecznoœciowe wyszło z terytorium Rosji – mówi minister obrony Maria Dolores de Cospedal.

„Stosunki dyplomatyczne" z „władzami Katalonii" próbowali także nawišzywać „szef MSZ Osetii Południowej" Dmitrij Modojew i lider rosyjskich separatystów w Donbasie Aleksandr Zacharczenko.

Esteban Gonzalez Pons, rzecznik rzšdzšcej w Madrycie Partii Ludowej w europarlamencie, uważa jednak, że Rosja ma szerszy cel niż podział Hiszpanii. Chodzi o rozbicie, a przynajmniej osłabienie Unii. Putin prowadzi politykę wrogš wobec Wspólnoty, od kiedy w 2013 r. Bruksela (z inicjatywy Polski) próbowała wcišgnšć Ukrainę w kršg integracji.

Ale inicjatywa Kremla może się obrócić przeciw Rosji. Jest teraz wielce prawdopodobne, że dzięki zmianie nastrojów w Madrycie antyrosyjski obóz w Unii mocno się skonsoliduje.

– Nie tak to miało wyglšdać. Nikt w Moskwie nie chciał, aby zaangażowanie Rosji po stronie Katalonii wyszło na jaw. To wcale nie jest sukces – mówi „Rz" Alexander Rahr, jeden z nielicznych zachodnich ekspertów, którzy majš dostęp do współpracowników Putina.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL