Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Reprywatyzacja ze wsparciem władz PiS

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zaprezentowana w œrodę przez wiceministra sprawiedliwoœci Patryka Jakiego ustawa reprywatyzacyjna ma wejœć w życie już w przyszłym roku.

W przyszłym tygodniu opinia publiczna ma poznać pełnš treœć ustawy, która teraz znajduje się na etapie konsultacji wewnštrz resortu sprawiedliwoœci. PóŸniej ma trafić na standardowš œcieżkę konsultacji międzyrzšdowych i społecznych. Następny etap to prace w Sejmie. – Chcemy, by została uchwalona do końca roku – powiedział w czwartek na antenie RDC członek komisji Sebastian Kaleta. W ten sposób 2018 rok będzie czasem, w którym zgodnie z założeniami ustawy będzie można składać wnioski o odszkodowania. Od 2019 roku będš wypłacane. Tempo prac ma być więc doœć szybkie i wynika też z pełnego poparcia, które projekt ustawy ma wœród najwyższych władz PiS. – Mam zgodę najważniejszej partii koalicyjnej, to znaczy projekt był konsultowany na Nowogrodzkiej – powiedział w czwartek Patryk Jaki. Informacje o konsultacjach i zgodzie Jarosława Kaczyńskiego na szybkie tempo prac nad ustawš potwierdzajš też „Rzeczpospolitej" nasze Ÿródła w Klubie PiS. Jaki mówił też o rozmowie z premier Beatš Szydło. Potwierdził to w czwartek rzecznik rzšdu Rafał Bochenek, który zapewnił, że ustawa jest potrzebna i rzšd będzie nad niš pracować. Projekt zyskał też wsparcie ze strony niektórych partii opozycyjnych. I to z bardzo różnych stron. – „Jeœli uda się wprowadzić w życie ustawę reprywatyzacyjnš, jeœli koszmar lokatorów się skończy, jeœli roszczenia raz na zawsze zostanš ucięte, to każdy, kto nad partyjne kalkulacje przedkłada dobro i interes społeczny, będzie musiał powiedzieć: dobra robota" – czytamy w komunikacie Partii Razem.

Ministerstwo Sprawiedliwoœci liczy też – jak podkreœlał w czwartek Patryk Jaki – na szerokie wsparcie w Sejmie w pracach nad projektem. Swojš gotowoœć do pracy nad ustawš deklaruje m.in. PSL. – To jest obowišzek nas wszystkich, by ten temat zakończyć jak najszybciej. Jesteœmy gotowi do prac, jeœli jakaœ ustawa powinna być szybko przyjęta, to właœnie ta – mówi „Rzeczpospolitej" Władysław Kosiniak-Kamysz. Przedstawiciele opozycji po prezentacji ustawy mieli jednak zastrzeżenia między innymi dotyczšce trybu jej przedstawiania. – Takš ustawę powinien prezentować premier – mówił w programie #RZECZoPOLITYCE poseł Platformy Bogusław Sonik, który zajmuje się sprawš reprywatyzacji w Krakowie. – Proszę pamiętać, że rok temu PO złożyła projekt ustawy reprywatyzacyjnej u marszałka Kuchcińskiego, ale nie nadano mu żadnego biegu.

– My również stoimy na stanowisku, że należy zakończyć ten proces: wyznaczyć ostateczny termin, do którego można zgłaszać roszczenia, okreœlić sposób zwrotów, zakazać sprzedaży kamienic z lokatorami – podkreœlił polityk Platformy. Politycy PO powtarzajš też, że niektóre rozwišzania w ustawie zostały skopiowane z pomysłów, które już wczeœniej prezentowała partia Schetyny. Nasi rozmówcy z obozu rzšdzšcego nie majš jednak wštpliwoœci, że ustawa poza realizacjš celów społecznych jest korzystna politycznie, zwłaszcza w budowaniu i wzmacnianiu przesłania o działaniu na rzecz „zwykłych ludzi" i rozwišzywania trudnych problemów. Równolegle z pracami nad ustawš reprywatyzacyjnš oraz pracami komisji weryfikacyjnej Ministerstwo Sprawiedliwoœci zapowiedziało powołanie kolejnego specjalnego zespołu prokuratorów i policjantów, który ma zajšć się sprawami wyłudzeń nieruchomoœci w Łodzi. Podobny zespół został już powołany dla analizy spraw w Krakowie. O jego powstaniu poinformował minister Zbigniew Ziobro na czwartkowej konferencji prasowej. – Prokuratura w zakresie wszystkich wštków, które prowadzi, szacuje, iż aktualnie wartoœć wyłudzonych nieruchomoœci sięga już ok. miliarda złotych – przyznał Ziobro.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL