Kopacz dla "Rzeczpospolitej": Zrealizowałam 80 proc. obietnic

aktualizacja: 25.06.2015, 18:54
Ewa Kopacz
Ewa Kopacz
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Złożyłam Polakom obietnicę, której dotrzymuję. Przez kolejne lata, razem z Polakami, chcę urządzać nasz wspólny dom - mówi premier Ewa Kopacz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

REDAKCJA POLECA
25.06.2015
Idziemy po samodzielne rządy
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Po prawie ośmiu latach rządów Platformy mówi Pani nagle - zadbajmy o dostatek? Nie za późno partia rządząca przypomina sobie o obywatelach?

- Przez 8 lat zrobiliśmy wiele, by ułatwić życie Polakom, poprawialiśmy standard ich życia. Budowaliśmy drogi i autostrady, orliki i infrastrukturę lokalną. To już Polakom nie wystarcza. Wynik wyborów prezydenckich był dla nas nauczką. Spełniam swoje obietnice wymienione w expose 1 października 2014 r. Mogę dzisiaj stanąć przed Polakami i powiedzieć, że w 8 miesięcy zrealizowałam już 80 proc. obietnic. Przez cztery następne miesiące będę kontynuować ten program. Złożyłam Polakom obietnicę, której dotrzymuję. Przez kolejne lata, razem z Polakami, chcę urządzać nasz wspólny dom.

Ale mimo tego, że rząd realizuje obietnice Polacy wystawili słony rachunek Platformie.

- Bardzo poważnie potraktowaliśmy zdanie wyborców. Nasi wyborcy mieli prawo być na nas źli, ale jesteśmy w trakcie zmian. Po prostu wyciągnęliśmy wnioski.

Donald Tusk powiedział kiedyś, że stał się socjaldemokratą. Przedstawione przez panią propozycje też tworzą bardzo socjalny program. Z jakim programem PO idzie do jesiennych wyborów. Socjalnym, czy chce wrócić do liberalnych korzeni?

Jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialną partią. Z jednej strony gospodarka to wolny rynek, przestrzeń do podejmowania aktywności przez ludzi. Z drugiej strony, państwo musi być wrażliwe na sytuację życiową ludzi, którzy gorzej radzą sobie w tej rzeczywistości. Państwo musi dbać zarówno o pracodawcę, jak i pracownika.

Czy po zdjęciu procedury nadmiernego deficytu zamierza Pani zwiększyć wydatki lub obniżyć podatki?

- Tak. Zamierzam obniżyć podatki, szczególnie te osobiste. Przedstawię projekt jesienią razem z całym programem. Przypomnę, że gdy ogłaszałam, że na czele zespołu pracującego nad podatkami postawiłam Janusza Lewandowskiego, powiedziałam, że jest zwolennikiem prostych i niskich podatków. Dziś mogę tylko powiedzieć, ze jedna z propozycji rozwiązań podatkowych będzie alternatywą dla kwoty wolnej od podatku.

Więcej w tabletowym wydaniu "Rzeczpospolitej" o 21 oraz w jutrzejszej gazecie.

 

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE