Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Kopacz dla "Rzeczpospolitej": Zrealizowałam 80 proc. obietnic

Ewa Kopacz
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Złożyłam Polakom obietnicę, której dotrzymuję. Przez kolejne lata, razem z Polakami, chcę urzšdzać nasz wspólny dom - mówi premier Ewa Kopacz w rozmowie z "Rzeczpospolitš".

Po prawie oœmiu latach rzšdów Platformy mówi Pani nagle - zadbajmy o dostatek? Nie za póŸno partia rzšdzšca przypomina sobie o obywatelach?

- Przez 8 lat zrobiliœmy wiele, by ułatwić życie Polakom, poprawialiœmy standard ich życia. Budowaliœmy drogi i autostrady, orliki i infrastrukturę lokalnš. To już Polakom nie wystarcza. Wynik wyborów prezydenckich był dla nas nauczkš. Spełniam swoje obietnice wymienione w expose 1 paŸdziernika 2014 r. Mogę dzisiaj stanšć przed Polakami i powiedzieć, że w 8 miesięcy zrealizowałam już 80 proc. obietnic. Przez cztery następne miesišce będę kontynuować ten program. Złożyłam Polakom obietnicę, której dotrzymuję. Przez kolejne lata, razem z Polakami, chcę urzšdzać nasz wspólny dom.

Ale mimo tego, że rzšd realizuje obietnice Polacy wystawili słony rachunek Platformie.

- Bardzo poważnie potraktowaliœmy zdanie wyborców. Nasi wyborcy mieli prawo być na nas Ÿli, ale jesteœmy w trakcie zmian. Po prostu wycišgnęliœmy wnioski.

Donald Tusk powiedział kiedyœ, że stał się socjaldemokratš. Przedstawione przez paniš propozycje też tworzš bardzo socjalny program. Z jakim programem PO idzie do jesiennych wyborów. Socjalnym, czy chce wrócić do liberalnych korzeni?

Jesteœmy przede wszystkim odpowiedzialnš partiš. Z jednej strony gospodarka to wolny rynek, przestrzeń do podejmowania aktywnoœci przez ludzi. Z drugiej strony, państwo musi być wrażliwe na sytuację życiowš ludzi, którzy gorzej radzš sobie w tej rzeczywistoœci. Państwo musi dbać zarówno o pracodawcę, jak i pracownika.

Czy po zdjęciu procedury nadmiernego deficytu zamierza Pani zwiększyć wydatki lub obniżyć podatki?

- Tak. Zamierzam obniżyć podatki, szczególnie te osobiste. Przedstawię projekt jesieniš razem z całym programem. Przypomnę, że gdy ogłaszałam, że na czele zespołu pracujšcego nad podatkami postawiłam Janusza Lewandowskiego, powiedziałam, że jest zwolennikiem prostych i niskich podatków. Dziœ mogę tylko powiedzieć, ze jedna z propozycji rozwišzań podatkowych będzie alternatywš dla kwoty wolnej od podatku.

Więcej w tabletowym wydaniu "Rzeczpospolitej" o 21 oraz w jutrzejszej gazecie.

 

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL