Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Liroy-Marzec ma już nowy plan po rozstaniu z Kukiz'15

PAP, Leszek Szymański
Poseł po rozstaniu z Kukiz'15 myœli o pozwaniu szefostwa klubu i współpracy z przeciwnikami Pawła Kukiza.

Uzasadniajšc wykluczenie posła Piotra Marca z Klubu Kukiz'15, prezydium wystosowało oœwiadczenie, w którym informuje, że powodem tej decyzji jest utrata zaufania do polityka. Przywołane zostały także doniesienia medialne o uwikłaniu osób z jego najbliższego otoczenia w procesy tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. „Piotr Liroy-Marzec w swojej działalnoœci poselskiej otoczył się ludŸmi, dla których, ze względu na nasze standardy, nie może być miejsca w ruchu Kukiz'15" – napisano w komunikacie.

Żadne nazwiska jednak nie padajš. – Jeœli winni sš znajomi, to powinni podać przykład rapera Ice-T, który ma największš kartotekę kryminalnš spoœród znajomych Piotra – mówi Maciej Maciejowski, dyrektor biura Liroya.

To żart ze strony współpracownika polityka. Ale ani Liroy, ani nikt z jego otoczenia, nie zamierza tej sprawy bagatelizować. – Zajmujš się tym moi prawnicy. Chciałbym załatwić to wszystko pokojowo. Myœlę, że wystarczyłoby sprostowanie oœwiadczenia klubu, ale nie mogę odpuœcić, muszę bronić dobrego imienia – mówi „Rzeczpospolitej" Liroy-Marzec. Tłumaczy, że jest mu niezręcznie, ludzie go pytajš, w jaki sposób zamieszany jest w reprywatyzacje, skoro sam mówi, że należy z niš walczyć.

Nieoficjalnie mówi się, że ci „nieodpowiedni ludzie", o których mowa w oœwiadczeniu, to Paweł Dulski, były szef PO na Mokotowie, a prywatnie kolega posła. Marzec zapewnia, że nie pozbędzie się Dulskiego, bo nikt nie będzie mu dobierał znajomych.

Ale Dulski nie jest jedynš osobš, która nie podoba się Kukizowi. Pod koniec maja „Rzeczpospolita" napisała, że szykuje się rozłam w Kukiz'15. Ujawniliœmy, że stowarzyszenie Liroya – Skuteczni – rozmawia o współpracy z Bezpartyjnymi, zapleczem Kukiza z kampanii prezydenckiej. Muzyk rozstał się z nimi w atmosferze wzajemnych oskarżeń. Spiskowanie z przeciwnikami musiało nie podobać się liderowi partii.

Gdy ważyły się losy Liroya, na posiedzeniu klubu sprzeciw zgłosił poseł Jacek Wilk, który jako jedyny domagał się wyjaœnień i podania konkretnych powodów wyrzucenia rapera z klubu, ale ich nie usłyszał.

Nie jest tajemnicš, że chłodniejsze relacje Kukiza z Liroyem trwajš od wielu miesięcy. Zgrzyty obu œrodowisk zaczęły się tak naprawdę już w trakcie kampanii, gdy obsadzano listę wyborczš w Kielcach. Poszło o personalia. Z naszych informacji wynika, że rozstanie może nie oznaczać końca sporów. Œrodowisko Liroya ma ponoć jeszcze asa w rękawie. Jeœli zaczęłaby się walka na noże, to ludzie rapera zgłoszš zawiadomienie do prokuratury. Na razie jego treœć jest owiana tajemnicš, ale sprawa dotyczy lidera ruchu.

Co teraz będzie robił poseł Marzec? Najpierw spędzi tydzień na urlopie, a dopiero potem podejmie decyzję o tym, czy złożyć pozew przeciwko Kukiz'15.

Ponadto na 23 czerwca zaplanowana została wspólna konferencja z Bezpartyjnymi (miała odbyć się 13). – Skoro i tak nas łšczš, to pokażemy się razem, bo mamy wspólny temat – mówi Liroy.

Jest to deglomeracja. Oba ugrupowania chciałyby, aby w stolicy znajdowało się nie więcej niż jedna trzecia centralnych organów administracji rzšdowej, zatrudniajšcych nie więcej niż jedna trzecia pracowników wszystkich urzędów centralnych. Takie instytucje, jak Trybunał Konstytucyjny, Sšd Najwyższy, Naczelny Sšd Administracyjny, NIK, RPO, KRRiT, NBP oraz Rada Polityki Pieniężnej miałyby zostać przeniesione poza Warszawę.

Liroy zapewnia, że wykluczenie go z klubu nic się nie zmieni, nadal będzie głosił te same postulaty i pracował, aby pomagać obywatelom. Chciałby też, aby w Polsce zaczšł funkcjonować e-voting (możliwoœć głosowania przez internet), nad którym pracuje jego zaplecze. W fazie przygotowań sš też projekty dotyczšce artystów. Możliwy jest też start w wyœcigu po prezydenturę w Kielcach, bo jak mówi Liroy – namawia go do tego rodzina.

– Gdyby Paweł od poczštku grał ze mnš w drużynie, to dziœ Kukiz'15 miałby 20 proc. poparcia – uważa Liroy.

Ale to już się raczej nie zdarzy. W klubie Kukiz'15 słyszymy, że sprostowania oœwiadczenia nie będzie, władze klubu nie obawiajš się też ewentualnych pozwów ze strony rapera.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autora: marcin.dobski@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL