Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Dšbrowska: Czy Tusk wytrzyma każdy atak

Fotorzepa, Robert Gardziński
Platforma Obywatelska nie ma pomysłu nie tylko na poprawienie swojej pozycji w sondażach, ale nawet na utrzymanie poparcia społecznego. Niespójny przekaz np. w sprawie uchodŸców, kiepsko serwowane piłki na pole przeciwnika i mało atrakcyjna oferta dla wyborców – programowa i wizerunkowa, nie sprawiš, że partia Grzegorza Schetyny wygra następne wybory. Jednak na szczęœcie dla PO gruszek w popiele nie zasypia PiS.

Faktem jest, że PO sporo pracy ma już za sobš: zdominowała konkurencję, czyli Nowoczesnš, i zmniejszyła dystans do PiS w sondażach. Ale pozycja sondażowego lidera wcišż, poza nielicznymi badaniami, jest dla Platformy nieosišgalna. PiS za to dwoi się i troi, by to zmienić. Powtarza błšd popełniony w 2007 r., kiedy Tusk wygrał wybory swoim uœmiechniętym wizerunkiem, kilkoma piosenkami i „politykš miłoœci", a PiS obserwował to z ponurš minš, zyskujšc na siedem lat miano najbardziej nielubianej partii. Pytanie tylko, czy aby na pewno Grzegorz Schetyna będzie potrafił się uœmiechać równie sympatycznie...

Na razie lider PO przyglšda się z dystansem występom medialnym swojego partyjnego rywala i byłego szefa, który zwolnił go kiedyœ z ministerialnego stanowiska. Wie, że każda wypowiedŸ Donalda Tuska daje Platformie dodatkowe punkty. Ale czy będzie tak w przyszłoœci? PiS nie uczy się na błędach i wcišż wzywa Tuska na œwiadka, kolejny raz na 5 lipca w sprawie nieprzeprowadzonych sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. W perspektywie sš też przesłuchania przed komisjš ds. Amber Gold. PiS po prostu nie może uwierzyć, że coœ, co uważa za działanie kompromitujšce czy wręcz przestępcze, może spływać po Tusku jak woda po kaczce, brnie więc dalej w oskarżeniach i traci zdolnoœć do zdobywania nowych wyborców. Ale czy Tusk wytrzyma każdy atak?

Ten klincz jest nam znany od lat. Przypomina walkę zapaœniczš, w której szanse sš wyrównane, a zwycięstwo osišga się pod koniec walki, kładšc przeciwnika na łopatki. Na innych zawodników miejsca na macie po prostu nie ma.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL