Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Rosja: Przed wyborami pensje rosnš

AFP
Nawet kilkakrotnie zostały podniesione zarobki w sektorze publicznym. Wykładowca akademicki zarabia już równowartoœć ponad 7 tys. złotych.

O tym, że zarobki w sektorze publicznym powinni wzrosnšć, Władimir Putin zdecydował jeszcze w 2012 roku, kiedy po raz trzeci został prezydentem. Była to jedna z głównych jego obietnic, którš rosyjski rzšd zaczyna spełniać pod koniec kadencji. Rosyjska agencja RBK podliczyła, że wynagrodzenia wykładowców uniwersytetu moskiewskiego (MGU) od poczštku roku wzrosły nawet trzykrotnie. Po podwyżkach œrednia pensja pracowników tej uczelni wyniosła około 120 tys. rubli (równowartoœć 7,2 tys. złotych). O wzroœcie pensji mówiš też pracownicy innych rosyjskich uczelni.

Z danych Rosstatu (rosyjski urzšd statystyczny) wynika, że podwyżki dostali nie tylko wykładowcy akademiccy. W porównaniu z ubiegłym rokiem œrednia pensja rosyjskich lekarzy wzrosła o 28 proc. i obecnie wynosi ponad 72 tys. rubli (około 4,3 tys. złotych). Wynagrodzenie nauczycieli wzrosło o ponad połowę do 33,5 tys. rubli (około 2 tys. złotych). Nikt w Rosji nie ma wštpliwoœci, że podwyżki w sektorze publicznym sš bezpoœrednio zwišzane z wyborami prezydenckimi, które odbędš się w najbliższš niedzielę.

– To, czy członkowie obecnego rzšdu utrzymajš swoje stanowiska po wyborach prezydenckich, będzie zależało od tego, jak zostały zrealizowane polecenia Putina z 2012 roku. Dlatego ministrowie chcš nadrobić pewne zaległoœci i pokazać, że te polecenia sš realizowane – mówi „Rzeczpospolitej" prof. Aleksandr Abramow, ekonomista z prestiżowej Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie. – Trudno powiedzieć, że te podwyżki odczuli wszyscy pracownicy sektora publicznego. Nie wiadomo również, czy te wyższe wynagrodzenia utrzymajš się na stałe, czy okażš się zjawiskiem tymczasowym – dodaje.

Nawet po podwyżkach pensje pracowników budżetówki sš nieporównywalnie niższe od wynagrodzeń pracowników resortów. Na miesięcznš pensję ministra przeciętny rosyjski nauczyciel musi pracować nawet przez kilka lat.

– Przez lata władze stawiały na zatrudnienie technokratów w resortach. Podniesiono im pensje, by nie uciekali do korporacji prywatnych. Nie przeprowadzano jednak reform m.in. w służbie zdrowia i oœwiacie. Dlatego te pensje w sektorze publicznym tak się różniš. Dzisiaj bardziej się opłaca prowadzić badania dla celów komercyjnych, niż wykładać na uczelni – wskazuje Abramow.

Wiele wskazuje na to, że podwyższajšc pensje tuż przed wyborami, Kreml chce zwiększyć frekwencję. Eksperci wskazujš, że Putin nie walczy w tej kampanii o zwycięstwo, lecz o jak największš frekwencję. We wszystkich stacjach państwowych liczni rosyjscy celebryci i znani sportowcy namawiajš do udziału w wyborach. Wœród ponad 400 mężów zaufania Putina znalazło się wielu znanych rosyjskich aktorów, piosenkarzy, reżyserów oraz mistrzów olimpijskich. Wszyscy ciężko pracujš jeżdżšc do najbardziej oddalonych kštów Rosji i namawiajšc do głosowania na „właœciwego kandydata".

– Tu chodzi o korupcję. Ludzie ci dostajš bardzo duże pienišdze i przywileje. Nie chcš tego stracić – mówi „Rzeczpospolitej" Gleb Pawłowski, były doradca Kremla. – Rosjanie nie palš się do głosowania, ponieważ wiedzš, że nie majš wpływu na wynik wyborów. Kreml na wszelkie sposoby próbuje przekonać społeczeństwo, że jest inaczej – dodaje.

Sympatyzujšcy z Kremlem rosyjski politolog Aleksiej Muchin twierdzi, że „zagraniczna ingerencja" podczas tegorocznej kampanii wyborczej jest bardziej odczuwalna w porównaniu z poprzednimi wyborami. Sugeruje, że to właœnie dlatego budżet na reklamę społecznš (chodzi m.in. o propagandowe filmiki, zachęcajšce go udziału w wyborach) jest zdecydowanie większy niż wczeœniej.

– Pewna grupa społeczna (Muchin ma zapewne na myœli bojkotujšcego wybory opozycjonistę Aleksieja Nawalnego) namawia Rosjan, by nie brali udziału w głosowaniu. Nie jest to duża grupa, ale bardzo aktywna. Wiele wskazuje na to, że jest inspirowana z zagranicy – mówi „Rzeczpospolitej" Muchin. – Zachód powinien pamiętać, że jeżeli kogokolwiek będzie w Rosji popierał, osoba ta straci w oczach rosyjskiego społeczeństwa. Dzisiaj w Rosji liczy się patriotyzm.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL