Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Lewica organizuje się wokół wyborów

Barbara Nowacka
Fotorzepa, Robert Gardziński
Ruchy lewicowe zaczynajš rozmawiać o wspólnym starcie na jesieni.

28 stycznia na zaproszenie Barbary Nowackiej odbędzie się spotkanie œrodowisk zwišzanych z Komitetem „Ratujmy kobiety". Ma to być pierwszy krok ku zjednoczeniu lewicy przed zbliżajšcymi się wyborami samorzšdowymi. – „Ratujmy kobiety" nie chce zagrozić hegemonii PO i Nowoczesnej, tak jak nam zarzucano. Nam chodzi o ludzi, których nadzieje i oczekiwania zwišzane z tym projektem zostały zawiedzione. Chcemy sami walczyć o prawa kobiet – mówi Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polskiej.

Działaczka nie potwierdza jednak, że jednym z tematów tego spotkania będš wybory samorzšdowe. – Na tym spotkaniu chcemy się skupić na projekcie „Ratujmy kobiety" oraz tworzeniu alternatywy w stosunku do tego, co dzieje się na scenie politycznej. Wybory samorzšdowe to osobny temat – tłumaczy.

Wszystko jednak wskazuje na to, że zostanie on podjęty. – W zależnoœci od regionu chcielibyœmy tworzyć koalicje z działaczkami i działaczami skupionymi wokół Partii Razem, Zielonych, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Czarnego Protestu, ruchu Dziewuchy Dziewuchom – wyjaœnia Piechna-Więckiewicz. W niektórych miejscach majš do nich dołšczyć także lokalne ruchy miejskie i społeczne.

W czwartek swój projekt ustawy o œwiadomej prokreacji złożyła w Sejmie także Nowoczesna. Zawiera on m.in. zapis o możliwoœci przerwania cišży na żšdanie do 12. tygodnia.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL