Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Australia: Rzšd upadnie z powodu romansu wicepremiera?

AFP
Wicepremier Australii Barnaby Joyce odpiera zarzuty o złamanie reguł obowišzujšcych australijskich parlamentarzystów w zwišzku z romansem w jaki wdał się z byłš pracownicš swojego biura. Gdyby Joyce musiał zrezygnować z mandatu - mogłoby to doprowadzić do upadku obecnego rzšdu Australii, który w parlamencie dysponuje większoœciš zaledwie jednego głosu - zauważa Reuters.

Co ciekawe Joyce stracił już mandat posła w ubiegłym roku ponieważ, jak się okazało, miał podwójne obywatelstwo, o czym nie wiedział. Tymczasem australijskie prawo zabrania osobom z podwójnym obywatelstwem zasiadania w parlamencie. Wicepremier odzyskał jednak mandat w przedterminowych wyborach.

Obecnie Joyce jest oskarżany o to, że - wbrew obowišzujšcym przepisom - nie poinformował o zwišzku z pracownicš swojego sztabu, Vikki Campion (była m.in. jego sekretarz prasowš). Tymczasem zgodnie z australijskimi przepisami parlamentarzyœci, którzy wchodzš w skład rzšdu, muszš ujawniać informację o ewentualnych zwišzkach, jakie łšczš ich z członkami ich gabinetów.

Wicepremier odpiera te zarzuty przekonujšc, że gdy Campion pracowała w jego biurze nie była jego partnerkš. Obecnie wicepremier mieszka razem z Campion, do której wyprowadził się od żony (ich małżeństwo trwało 24 lata). Campion spodziewa się dziecka Joyce'a, a australijski wicepremier - katolik i przeciwnik małżeństw homoseksualnych, które sš - jego zdaniem - sprzeczne z "tradycyjnymi wartoœciami rodzinnymi" - jest przez swoich przeciwników oskarżany o hipokryzję.

- Nie ma wštpliwoœci, że Campion jest obecnie mojš partnerkš, ale kiedy pracowała w moim biurze, nie była niš. Kiedy pracowała w biurze Matta Canavana (były minister przemysłu Australii) - nie była mojš partnerkš - zapewnił Joyce.

W oœwiadczeniu wydanym póŸniej Joyce przyznał, że przyjaŸń między nim a Campion zrodziła się w czasie, gdy pracowała ona w jego biurze, ale "w coœ więcej zmieniła się póŸniej". Nie wskazuje jednak dokładnie kiedy rozpoczšł się ich romans.

Opozycyjna Partia Pracy odrzuca wyjaœnienia Joyce'a.

Według australijskich politologów wyjaœnienia wicepremiera mogš odrzucić również konserwatywni wyborcy, co z kolei może oznaczać iż Joyce zostanie zmuszony do rezygnacji z mandatu.

Tłumaczšc się z całej sprawy wicepremier po raz pierwszy publicznie przeprosił swojš byłš żonę i cztery córki za to, że ich rodzinne sprawy stały się przedmiotem debaty publicznej w Australii.

ródło: Reuters

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL