Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” w poniedziałek do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z nazwiskami trojga kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Wyborczego, która weszła w życie pod koniec stycznia tego roku, minister spraw wewnętrznych przedstawia PKW trzech kandydatów, spośród których członkowie Państwowej Komisji wybierają szefa zajmującego się organizacją wyborów Krajowego Biura Wyborczego.

Z naszych informacji wynika, że w piśmie od Joachima Brudzińskiego znalazły się nazwiska trzech prawników: Magdaleny Pietrzak, Mirosława Sanka i Pawła Szrota.

Magdalena Pietrzak to doświadczony samorządowiec, była m.in. sekretarzem Miasta Zduńska Wola (zgodnie z prawem to funkcja apolityczna), sekretarzem powiatu łowickiego i Skierniewic. Od grudnia 2016 roku Pietrzak jest zastępcą dyrektora Departamentu Spraw Parlamentarnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Mirosław Sanek jest obecnie zastępcą Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W latach 2016-17 był dyrektorem generalnym w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wcześniej był szefem gabinetu politycznego MEN. Pracował też w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prowadził również biura poselskie parlamentarzystów PiS.

Paweł Szrot jest od 2015 r. wiceszefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (pracował w niej również w latach 2005-07). Choć wcześniej pełnił funkcję wicedyrektora biura parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości (odpowiedzialnego m.in. za legislację), nie był członkiem partii PiS.

- Zależało nam na przedstawieniu kandydatur osób, którym nie można postawić zarzutu, że są działaczami Prawa i Sprawiedliwości. Każda z tych osób ma duże doświadczenie w pracy w administracji państwowej, co jest niezbędne do tak odpowiedzialnego zadania, jakim jest dbałość o prawidłowość wyborów – słyszymy od naszego rozmówcy z ministerstwa spraw wewnętrznych.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego szef MSWiA przedstawia kandydatury po zasięgnięciu opinii na ich temat u szefów kancelarii Sejmu, Senatu oraz Prezydenta.

Krajowe Biuro Wyborcze zajmuje się obsługą Państwowej Komisji Wyborczej i komisarzy wyborczych. Jego zadaniem jest zapewnienie warunków organizacyjnych, administracyjnych, finansowych i technicznych niezbędnych do prawidłowego przebiegu wyborów i referendów.

Szef KBW pełni swą funkcję siedem lat. Jeśli PKW będzie miała zastrzeżenia do przedstawionych jej kandydatur musi niezwłocznie poinformować o tym szefa MSWiA. Wówczas minister powinien przedstawić Państwowej Komisji dwa nowe nazwiska do wyboru.

Od stycznia 2015 roku szefem PKW jest Beata Tokaj, która objęła tę funkcję po wielkim zamieszaniu, jakim skończyły się wybory samorządowe jesienią w 2014 roku.