Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: Zawieszone konto za krytykę tweeta policji po arabsku

Beatrix von Storch
afp
Kolońska policja złożyła doniesienie na polityk antyimigranckiej AfD Beatrix von Storch. Powód: jej komentarz pod tweetem zamieszczonym przez niemieckš policję

Beatrix von Storch bardzo ostro zareagowała na tweet zamieszczony po arabsku na koncie policji z Kolonii: "Co do diabła dzieje się w tym kraju? Dlaczego na oficjalnym koncie policji w Nadrenii Północnej-Westfalii zamieszczono tweet w języku arabskim. Uważacie, że w ten sposób uda wam się oswoić barbarzyńskie hordy muzułmanów dokonujšcych grupowych gwałtów?" – pisała von Storch.

Za ten wpis konto polityk antymuzułmańskiej AfD zostało przejœciowo zablokowane. Twitter uzasadniał to "promowaniem nienawiœci". Z kolei samej polityk AfD grozi postępowanie za popełnienie czynu karalnego jakim jest "podsycanie do nienawiœci".

Kolońska policja zamieœciła 31 grudnia tweety w kilku językach (także angielskim i francuskim), w których życzyła wszystkim tym, którzy spędzali noc sylwestrowš w Kolonii i okolicach radosnego Nowego Roku. A na ulotkach, które rozdawała w noc sylwestrowš zamieszczono w kilku językach proœbę o "spokojnš zabawę i okazywanie respektu". Podobne informacje i zapowiedŸ kontroli osób o podejrzanym zachowaniu zamieszczono na Twitterze.

Zablokowanie w poniedziałek konta nie powstrzymało Beatrix von Storch od zamieszczenia screenshota z twittera na facebooku, skšd tymczasem też został usunięty.

Ostra krytyka ze strony polityków AfD

Szefowa klubu poselskiego antycudzoziemskiej AfD w Bundestagu Alice Weidel skomentowała usunięcie postów Beatrix von Storch w poniedziałek na Facebooku. "Ten rok rozpoczyna się stosowaniem cenzury oraz kapitulacjš naszych władz przed importowanym, plšdrujšcym, obmacujšcym, bijšcym i dŸgajšcym nożami motłochem imigrantów, do których mamy się z łaski swojej przyzwyczaić. Niemiecka policja tymczasem posługuje się językiem arabskim, pomimo, że urzędowym językiem w tym kraju jest niemiecki" - napisała.

Policja: Chcemy przecież docierać do ludzi

Rzecznik kolońskiej policji Thomas Held potwierdził redakcji Spiegel online. że złożono doniesienie na Beatrix von Storch o popełnieniu czynu karalnego. Informację o tym zamieœcił jako pierwszy dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

- To jest zupełnie normalna procedura i nic w tym szczególnego. Jeœli istnieje podejrzenie o popełnienie czynu karnego, jesteœmy do tego zobowišzani – tłumaczył Held. Wyjaœnił on też, że policja ma zwyczaj zamieszczania informacji w wielu językach, ponieważ "chce przecież dotrzeć do ludzi". Tak policja zwraca się do uczestników wielkich wydarzeń jak protesty czy karnawał. - Niektórzy dziwiš się z tego powodu, ale dla nas jest to zwykłe narzędzie przekazywania informacji – tłumaczył Held.

Tymczasem prokuratura sprawdza, czy nie wszczšć też postępowanie przeciwko przewodniczšcej klubu poselskiego AfD w Bundestagu Alice Weidel za krytykę usunięcia podżegajšcego do nienawiœci tweeta Beatrix von Storch. Koloński prokurator generalny Ulf Willuhn powiedział we wtorek na kanale telewizyjnym agencji Reutera, że "także ten wpis niektórzy uważajš za propagowanie nienawiœci".

ródło: dw.com.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL