Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Viktor Orban: Wspólnota losu każe nam stanšć obok Polski

Viktor Orban
AFP
Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że jego kraj stanie w obronie Polski w przypadku głosowania w sprawie nałożenia sankcji w ramach art. 7 unijnego traktatu.

- Węgry stojš za Polskš. Obecna procedura wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie nie jest prawidłowe - mówił w TVP Info Viktor Orban.

Węgierski premier dodał, że Polska jest najważniejszym członkiem Grupy Wyszehradzkiej. - W ostatnich latach okazało się, że Europa Œrodkowa jest znacznym aktorem sceny europejskiej. Europejczycy z Europy Œrodkowej razem występujš i potrafiš osišgać cele. Największym, najważniejszym aktorem Grupy Wyszehradzkiej, Europy Œrodkowej jest oczywiœcie Polska - powiedział Orban.

- Zachód musi przyzwyczai się do faktu, że kraje œrodkowoeuropejskie wzmocniły się, zarówno każde z osobna jak i razem jako cała Grupa Wyszehradzka - dodał.

Praworzšdnoœć a budżet

Orban mówił również o kwestii łšczenia budżetu unijnego z kwestiš praworzšdnoœci. Jego zdaniem nie można tych dwóch kwestii łšczyć. 

- Te pienišdze, które na cele rozwojowe przychodzš na Węgry i do Polski w znacznej częœci wracajš do Europy Zachodniej. Tak więc wszyscy dzisiaj korzystajš na polityce spójnoœci, jest to nie tylko nasz interes, jest to tak samo interes Francji i Niemiec, oni zarabiajš także na nas - skomentował.

ródło: TVP Info

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL