Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Szułdrzyński: Donald Tusk wchodzi do gry

PAP
„Alarm!” – napisał w niedzielę w południe na Twitterze Donald Tusk. I rzeczywiœcie jego wpis wywołał alarm. Bo ten gest oznacza, że Tusk ostro wchodzi do gry. To nie najlepsza wiadomoœć dla PiS, ale jeszcze gorsza dla Grzegorza Schetyny i Ryszarda Petru.

Co napisał były premier? „Alarm! Ostry spór z Ukrainš, izolacja w Unii Europejskiej, odejœcie od rzšdów prawa i niezawisłoœci sšdów, atak na sektor pozarzšdowy i wolne media – strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie”. Trudno byłoby sobie wyobrazić bardziej wyraziste wejœcie w polskš politykę niż spisanie w 212 znakach wszystkich zarzutów, które opozycja od miesięcy stawia rzšdom PiS. Jego tweet można odebrać jako symboliczne stanięcie na czele opozycji. 

Z jednej strony opozycja może się cieszyć, bo burza, jakš wywołał wpis szefa Rady Europejskiej – odnieœli się do niego najważniejsi politycy obozu rzšdzšcego – pokazuje, że Tusk wcišż może w polityce sporo namieszać. Opozycja nie ma wyrazistego lidera, który jest w stanie wzbudzić choćby częœć takich emocji jak on. Liderzy Nowoczesnej i PO majš więc powody do obaw o swe przywództwo, o które tak walczš.

Słaboœć opozycji była zaœ w ostatnich miesišcach jednš z przyczyn siły PiS. Tusk może się okazać zgranš kartš, ale pewne jest, że opozycja z nim na czele będzie dla Kaczyńskiego przeciwnikiem, z którym trzeba się będzie liczyć.

Sam Tusk musi mieć zaœ œwiadomoœć, że przekroczył Rubikon. Jako szef Rady Europejskiej jest jednym z najważniejszych urzędników w Unii. Od teraz wszystkie jego wypowiedzi dotyczšce Polski mogš być traktowane jak ruchy potencjalnego lidera opozycji. A politykom PiS łatwiej będzie przedstawiać Unię jako instytucję, która kieruje się interesem przeciwników obecnej władzy.

Ten wpis naprawdę bardzo dużo zmienia w polskiej polityce.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL