Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Saakaszwili z wizytš w Polsce. Media: Jak się tu dostał, skoro jest bezpaństwowcem?

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
26 lipca Michaił Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa ukraińskiego. Gruziński odebrały mu władze w Tbilisi jeszcze w 2015 roku. W jaki sposób zatem dostał się do Polski - pytajš zagraniczne media.

Były prezydent Gruzji przybył na rocznicowe uroczystoœci z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Przyjeżdżam do Polski po inspirację. Przyjeżdżam do Polski, by oddać szacunek. Przyjeżdżam do Polski by "naładować baterie", ponieważ tu jest największe Ÿródło wolnoœci i inspiracji - powiedział w czasie przemówienia, z którego film umieœcił na swoim koncie na Facebooku.

Pytanie, które zadajš sobie zagraniczne media, brzmi jednak - w jaki sposób Saakaszwili przyjechał do Polski. Ukraina anulowała paszport byłego gubernatora obwodu odeskiego. Wg gazety "Komsomolska Prawda w Ukrainie" ukraiński MSZ natychmiast miał poinformować Stany Zjednoczone, gdzie Saakaszwili przebywał, o anulowaniu jego dokumentów tożsamoœci. Saakaszwili miał przy sobie jedynie ukraiński paszport, gdyż gruziński odebrały mu władze w Tbilisi jeszcze w 2015 roku.

Bezpaństwowcy nie mogš podróżować bez jakiegokolwiek ważnego dokumentu, a Stany Zjednoczone nie sš sygnatariuszem Konwencji ONZ z 1954 roku dotyczšcej statusu bezpaństwowców, które to przepisy wymagajš wydawania takich dokumentów osobom bez narodowoœci, przebywajšcym legalnie na terytorium danego kraju. Nie wiadomo, czy Saakaszwili złożył w USA wniosek o taki dokument, ale wczeœniej zapowiadał, że nie będzie się ubiegał o azyl w Ameryce.

W rozmowie z ukraińskš telewizjš 24 Kanal Sakaszwili powiedział, że podróżował używajšc swojego ukraińskiego paszportu.

- Przyleciałem z Ameryki, przeszedłem kontrolę paszportowš tak jak zwykle, poleciałem do Polski tak jak zwykle... Przystawiono mi pieczštkę (w paszporcie). Nikt nie będzie spełniał "dyktatorskich kaprysów" prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki - powiedział.

Polska Straż Graniczna nie odpowiedziała na pytanie dziennikarzy, na podstawie jakiego dokumentu Saakaszwili wjechał do Polski. Rzeczniczka Straży Granicznej Agnieszka Golias poinformowała, że takie dane mogš być udostępnione wyłšcznie właœciwym organom.

Były prezydent Gruzji traktuje odebranie obywatelstwa jako próbę wypchnięcia go z ukraińskiej polityki, gdyż stał się dla rzšdu niewygodnš opozycjš. Od decyzji Poroszenki zamierza odwołać się do sšdu.

W międzyczasie planuje podróżować. W 24 Kanale powiedział, że po wyjeŸdzie z Polski zamierza odwiedzić inne europejskie państwa i wrócić na Ukrainę na poczštek swojej apelacji ws. obywatelstwa.

ródło: rp.pl/ eurasianet.org

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL