Polityka

Chiny: Miś Puchatek ocenzurowany

Twitter
Z chińskich mediów społecznościowych zniknął Kubuś Puchatek. To represje za porównanie prezydenta Xi Jaopinga do pulchnego pluszaka - pisze "Financial Times".

Popularne animowane gify z Kubusiem Puchatkiem zniknęły w weekend z Sina Weibo, chińskiego odpowiednika Twittera, oraz z aplikacji społecznościowej WeChat.

Powodu zniknięcia misia nie podano, ale zdaniem obserwatorów to efekt eskalacji działań cenzorskich przed zbliżającym się kongresem Chińskiej Partii Komunistycznej.

Miś musiał zniknąć, bo od czasu wizyty w chinach Baracka Obamy w 2013 roku, wciąż popularny w mediach społecznościowych jest mem, przedstawiający niskiego Xi z wysokim Obamą, porównanych z inną parą - pulchnym  Kubusiem Puchatkiem i długim, chudym Tygryskiem.

Kolejny mem wykorzystujący postacie z książki A.A. Milne’a również nie wypadł na korzyść chińskiego prezydenta. Jego wizerunek jako Puchatka zestawiono z japońskim premierem Schinzo Abe, który zdaniem Chińczyków przypomina książkowego smutnego Osła.

Choć od wizyty Baracka Obamy w Chinach mija już czwarty rok, mem z Puchatkiem i Tygrysem wciąż tkwi w pamięci Chińczyków i często wykorzystywany jest w portalach społecznościowych jako element antyrządowych kpin.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL