Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Chiny: Miś Puchatek ocenzurowany

Twitter
Z chińskich mediów społecznoœciowych zniknšł Kubuœ Puchatek. To represje za porównanie prezydenta Xi Jaopinga do pulchnego pluszaka - pisze "Financial Times".

Popularne animowane gify z Kubusiem Puchatkiem zniknęły w weekend z Sina Weibo, chińskiego odpowiednika Twittera, oraz z aplikacji społecznoœciowej WeChat.

Powodu zniknięcia misia nie podano, ale zdaniem obserwatorów to efekt eskalacji działań cenzorskich przed zbliżajšcym się kongresem Chińskiej Partii Komunistycznej.

Miœ musiał zniknšć, bo od czasu wizyty w chinach Baracka Obamy w 2013 roku, wcišż popularny w mediach społecznoœciowych jest mem, przedstawiajšcy niskiego Xi z wysokim Obamš, porównanych z innš parš - pulchnym  Kubusiem Puchatkiem i długim, chudym Tygryskiem.

Kolejny mem wykorzystujšcy postacie z ksišżki A.A. Milne’a również nie wypadł na korzyœć chińskiego prezydenta. Jego wizerunek jako Puchatka zestawiono z japońskim premierem Schinzo Abe, który zdaniem Chińczyków przypomina ksišżkowego smutnego Osła.

Choć od wizyty Baracka Obamy w Chinach mija już czwarty rok, mem z Puchatkiem i Tygrysem wcišż tkwi w pamięci Chińczyków i często wykorzystywany jest w portalach społecznoœciowych jako element antyrzšdowych kpin.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL