Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Relacja na żywo: Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

AFP
Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała powołanie rzšdu Partii Konserwatywnej, przy wsparciu północnoirlandzkiej Partii Demokratycznych Unionistów (DUP). Jak podkreœliła, priorytetem będzie przeprowadzenie wyjœcia kraju z Unii Europejskiej.

Wczoraj Brytyjczycy wybierali 650 posłów w okręgach jednomandatowych w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Według prognozy BBC z 5.30 czasu lokalnego (6.30 w Polsce), rzšdzšca dotychczas Partia Konserwatywna może liczyć na 318 mandatów (o 13 mniej w 2015 r. i w momencie ogłoszenia wyborów), a główna opozycyjna Partia Pracy na 261 (odpowiednio aż o 29 i 32 głosy więcej). 

Jednoczeœnie Szkocka Partia Narodowa wprowadzi 32 deputowanych (o 24 mniej niż w 2015 r. i 22 mniej niż w momencie ogłoszenia wyborów), a Liberalni Demokraci - trzynastu deputowanych (odpowiednio o 5 i 4 więcej). 

Jeœli te liczby się potwierdzš, torysom zabrakłoby oœmiu mandatów do samodzielnej większoœci w Izbie Gmin. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powołanie mniejszoœciowego rzšdu Partii Konserwatywnej wspieranego przez północnoirlandzkich unionistów z Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP). 

Los dotychczasowej premier Theresy May nie jest jasny: Eksperci, z którymi rozmawiała PAP byli podzieleni co do tego, czy szefowa rzšdu powinna złożyć swojš rezygnację. 

Zgodnie z przewidywaniami BBC jej decyzja o zwołaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych w celu wzmocnienia mandatu negocjacyjnego pozbawiła torysów większoœci 17 mandatów w Izbie Gmin i znaczšco obniżyła stabilnoœć politycznš Wielkiej Brytanii.

14:49

Szkocka Partia Narodowa (SNP) będzie dšżyła do odsunięcia Partii Konserwatywnej od władzy po wyborach, w których torysi utracili bezwzględnš większoœć w parlamencie - oœwiadczyła liderka tego ugrupowania, szefowa rzšdu Szkocji Nicola Sturgeon.

14:30

Ucieszyłbym się, gdyby wynikiem wyborów w Wielkiej Brytanii był łagodniejszy Brexit - powiedział w pištek dziennikarzom wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem niewykluczone jest, że społeczeństwo brytyjskie zdecyduje, iż warto pozostać w Europie ojczyzn.

14:10

Brytyjska premier Theresa May otrzymała od królowej Elżbiety II misję stworzenia nowego rzšdu

13:26

Szef KE Jean-Claude Juncker wyraził nadzieję, że wynik wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii nie spowoduje dodatkowego opóŸnienia w rozmowach na temat Brexitu. W wyborach konserwatyœci stracili większoœć bezwzględnš w Izbie Gmin.

"Mam nadzieję, że nie dojdzie do dodatkowych opóŸnień, jeœli chodzi o zakończenie tych negocjacji" - oœwiadczył Juncker na konferencji prasowej w Pradze, gdzie odbywa się konferencja na temat przyszłoœci bezpieczeństwa i obrony UE.

12:56

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May tak naprawdę przegrała wybory parlamentarne; ich wynik powinien być przestrogš dla polityków w Polsce i w Europie - ocenił szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Jego zdaniem, powyborcza sytuacja na Wyspach może skomplikować rozmowy ws Brexitu.

12:35

Przewodniczšcy Rady Europejskiej Donald Tusk, który będzie nadzorował rozmowy w sprawie Brexitu, ostrzegł, że Wielka Brytania stoi wobec nieprzekraczalnego terminu zakończenia tych negocjacji, a opóŸnienia w ich rozpoczęciu zwiększajš ryzyko fiaska.

"Nie wiemy, kiedy rozpocznš się rozmowy w sprawie Brexitu. Wiemy, kiedy muszš się zakończyć" - napisał Tusk na Twitterze po tym, jak w czwartkowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii rzšdzšca dotychczas Partia Konserwatywna utraciła bezwzględnš większoœć.

12:13

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel ocenił, że wynik wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii oznacza sprzeciw Brytyjczyków wobec forsowanego przez premier Theresę May twardego Brexitu.

Gabriel powiedział dziennikarzom, że w kampanii wyborczej May dšżyła do uzyskania "silnej większoœci dla twardego Brexitu", lecz "nie zrealizowała tego celu". "Wynik wyborów jest inny (niż chciała May)" - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

11:35

Theresa May nie jest Margaret Thatcher - ocenia komentator “Corriere della Sera”, podsumowujšc wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii. Według włoskich mediów premier May poniosła bolesnš porażkę, bo nie zwiększyła liczby deputowanych w Izbie Gmin.

11:12

Wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii, w których konserwatyœci utracili bezwzględnš większoœć, sš "pewnym zaskoczeniem", ale nie kwestionujš stanowiska Brytyjczyków w sprawie Brexitu - ocenił premier Francji Edouard Philippe.

10:53

Partia Demokratycznych Unionistów (DUP) z Irlandii Północnej rozważa poparcie Partii Konserwatywnej brytyjskiej premier Theresy May, która w czwartkowych wyborach utraciła bezwzględnš większoœć w parlamencie - podała telewizja Sky News.

10:35

Rozmowy w sprawie wystšpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej muszš być kontynuowane - oœwiadczył przywódca opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn.

10:20

10:19

Niemiecki poseł PE Elmar Brok skrytykował w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk kampanię wyborczš prowadzonš przez brytyjskich konserwatystów. Jego zdaniem premier Theresa May straciła autorytet, a wynik wyborów oznacza dalsze opóŸnienie rozmów o Brexicie.

10:16

09:51

Opozycyjna Partia Pracy poinformowała, że podejmie próbę utworzenia rzšdu mniejszoœciowego. "Wysuniemy swojš kandydaturę, by służyć krajowi i sformować rzšd mniejszoœciowy" - oœwiadczył rzecznik laburzystów John McDonnell.

09:48

Myœlę, że może dojœć do zmiany lidera Partii Konserwatywnej; premier Theresa May chciała mieć silniejszš pozycję w negocjacjach dot. Brexitu, teraz jej pozycja będzie słabsza - ocenił wicemarszałek Sejmu, polityk Kukiz'15 Stanisław Tyszka.

"To jest pyrrusowe zwycięstwo, przypomina trochę to, co zrobił prezes Kaczyński w 2007 r., ja myœlę, że to może doprowadzić w ogóle do zmiany lidera Partii Konserwatywnej" - powiedział Tyszka w "Kwadransie Politycznym" w TVP1.

09:45

Po utracie bezwzględnej większoœci w brytyjskim parlamencie w wyniku wyborów Partia Konserwatywna premier Theresy May prowadzi rozmowy z Partiš Demokratycznych Unionistów (DUP) z Irlandii Północnej - podała telewizja Sky News.

09:28

W Wielkiej Brytanii nowy rzšd powinien powstać jak najszybciej, bo od rozpoczęcia procedury Brexitu stracono już kilka miesięcy - oœwiadczył premier Czech Bohuslav Sobotka. W czwartek w W. Brytanii odbyły się wybory parlamentarne.

"Mam tylko nadzieję, że to (tj. utworzenie nowego rzšdu - PAP) nie zajmie zbyt dużo czasu, bo i tak straciliœmy już kilka miesięcy od formalnego ogłoszenia Brexitu w marcu przez Wielkš Brytanię" - powiedział Sobotka w czeskiej telewizji.

09:14

Wydaje się, że z punktu widzenia polskich interesów, czy interesów Polaków mieszkajšcych w Wielkiej Brytanii, wynik czwartkowych wyborów na Wyspach może być korzystny - ocenił wiceminister kultury Jarosław Sellin.

08:57

08:50

Unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger wyraził obawę w wywiadzie dla niemieckiego radia Deutschlandfunk, że słaby wynik torysów w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii może mieć niekorzystny wpływ na negocjacje o Brexicie.

"Pomimo klęski torysów potrzebny jest zdolny do działania rzšd, który będzie negocjował wyjœcie Wielkiej Brytanii (z UE). Nikt tego nie kwestionuje, Brytyjczycy będš prowadzili te negocjacje. Ale gdy ma się do czynienia ze słabym partnerem, istnieje niebezpieczeństwo, że negocjacje będš niekorzystne dla obu stron" - powiedział Oettinger.

08:07

Nieuzyskanie większoœci niezbędnej do samodzielnego rzšdzenia przez Partię Konserwatywnš to zły sygnał dla Europy - powiedział Jarosław Gowin.

"Z całš pewnoœciš to jest porażka całej partii konserwatywnej. To jest zły sygnał także dla Europy. Nie chodzi o to, żebym kibicował konserwatystom, chociaż sam się uważam za konserwatystę. Wlk. Brytania, bardzo ważny kraj, jedno ze œwiatowych mocarstw, znalazła się w sytuacji wewnętrznego pata. To jeszcze bardziej pogłębia niepewnoœć dotyczšcš przyszłoœci Europy" - powiedział wicepremier.

08:04

08:01

Wielka Brytania być może będzie musiała opóŸnić negocjacje w sprawie wyjœcia z Unii Europejskiej po tym jak w czwartkowych wyborach parlamentarnych Partia Konserwatywna premier Theresy May nie zdobyła bezwzględnej większoœci - ocenił w pištek bank JPMorgan.

"Być może najbardziej oczywisty wniosek jest taki, że znacznie wzrosło prawdopodobieństwo, iż Wielka Brytania będzie musiała zwrócić się z proœbš o opóŸnienie procesu negocjacyjnego w sprawie Brexitu" - oœwiadczył Malcolm Barr, ekonomista JP Morgan.

07:52

06:45

Jeœli potwierdzi się wynik exit poll, rozstrzygnięcie czwartkowych wyborów stawia również pod znakiem zapytania zaplanowane na 19 czerwca rozpoczęcie negocjacji w sprawie wyjœcia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Rzšd Theresy May rozpoczšł formalnie dwuletnie odliczanie do wyjœcia ze Wspólnoty 29 marca br., ale poczštek rozmów w tej sprawie, przesunięty przez wybory, może po raz kolejny się opóŸnić.

05:50

Brytyjski minister ds. wyjœcia z Unii Europejskiej David Davis zasugerował w pištek rano w wywiadzie dla telewizji Sky News, że rzšd Partii Konserwatywnej mógł stracić mandat do wyjœcia z wolnego rynku UE w procesie opuszczania wspólnoty.

Davis przyznał, że program wyborczy torysów "mówił, że wyjdziemy z unii celnej i wolnego rynku, ale będziemy mieli do niego dostęp, stwarzajšc głębokš, specjalnš relację z Europš". 

"To jest to, co przedstawiliœmy wyborcom i jutro rano zobaczymy, czy zaakceptowali to czy nie. To będzie ich decyzja" - powiedział.

05:35

Brytyjska premier Theresa May podkreœliła w pištek rano, że "jeœli Partia Konserwatywna uzyskała największš liczbę głosów i mandatów to będzie naszym obowišzkiem zadbanie o okres stabilnoœci", sugerujšc, że nie zamierza zrezygnować ze stanowiska.

Szefowa rzšdu podkreœliła, że "trwa liczenie głosów i dopiero dowiemy się w pełni, jak wyglšda sytuacja" powstała w wyniku tych wyborów.

05:13

Lider brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał w pištek rano premier Theresę May do ustšpienia ze stanowiska i "zrobienia miejsca dla rzšdu, który naprawdę będzie reprezentował wolę ludzi".

"Jeœli jest jeden komunikat, który wyłania się z tych wyników, to jest on następujšcy: te wybory zostały zwołane przez szefowš rzšdu, aby uzyskać (silniejszy) mandat. Mandat, który otrzymała to stracone mandaty, stracone głosy, stracone poparcie i stracona pewnoœć (dotyczšca jej przywództwa - PAP). Myœlę, że to wystarczajšco dużo, żeby ustšpić i zrobić miejsca dla rzšdu, który naprawdę będzie reprezentował wolę ludzi" - powiedział.

04:16

Brytyjska telewizja publiczna BBC zaktualizowała w nocy z czwartku na pištek wyniki badania exit poll, przewidujšc, że Partia Konserwatywna zwycięży w wyborach uzyskujšc 322 mandaty i zbliżajšc się do granicy samodzielnej większoœci w Izbie Gmin.

03:15

"Bez względu na wynik głosowania, nasza pozytywna kampania wyborcza zmieniła politykę na lepsze" - napisał w nocy z czwartku na pištek na Twitterze lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn.

Foto: AFP

 

02:01

Konserwatysta Stephen Metcalfe wygrywa w okręgu Basildon South. Partia Theresy May przegrywa 6:10 z ugrupowaniem Jeremy'ego Corbyna.

 

01:59

Profesor Simon Hix z London School of Economics (LSE) powiedział w rozmowie z PAP, że wyniki exit poll sugerujš, że "Brytyjczycy oddali głos za miękkim wyjœciem z Unii Europejskiej", otwierajšc kolejnemu rzšdowi możliwoœć pozostania we wspólnym rynku UE.

Hix, który jest jednym z najbardziej uznanych brytyjskich ekspertów ws. polityki europejskiej, zaznaczył jednak, że "byłby bardzo zaskoczony, gdyby ten wynik oznaczał, że pozostaniemy w Unii Europejskiej".

Zdaniem profesora LSE, kampania Partii Konserwatywnej była "imponujšco zła". "Jeœli ten wynik się potwierdzi, pojawia się ogromne pytanie dotyczšce tego, jak długo Theresa May będzie w stanie wytrzymać na stanowisku premiera. Odpowiedzialnoœć za zwołanie tych wyborów leży po jej stronie" - powiedział.

 

01:52

Kolejne dwa mandaty dla labourzystów - Jenny Chapman wygrywa w okręgu Darlington, a Emma Lewell-Buck w South Shields.

 

01:50

Andy McDonald w Middlesbrough i Sue Hayman w Workington zdobywajš mandaty dla Partii Pracy. Ich ugrupowanie prowadzi obecnie 8:5.

 

01:40

Theresa May popełniała zabawne błędy, a teraz odejdzie jako najgorszy premier w najnowszej historii Wielkiej Brytanii. Brutalna prawda jest taka, że ona nigdy nie zasługiwała, by wygrać, a tym bardziej by wygrać wysoko - napisał w komentarzu redakcyjnym Sean O'Grady z The Independent.

 

01:38

Konserwatysta John Baron w okręgu Basildon & Billericay wybrany z ponad 60 proc. wzdobytych głosów.

 

01:35

Charles Walker wygrywa wybory w okręgu Broxbourne. Konserwatyœci przegrywajš już tylko 4:6 z labourzystami.

 

01:30

Konserwatyœci odrabiajš straty. Marcus Jones wygrywa w Nuneaton, a Philip Hollobone w Kettering. Jest 3:6 dla Partii Pracy.

 

01:25

Emily Thornberry, minister spraw zagranicznych w Gabinecie Cieni powiedziała w BBC, że uważa za możliwe, by Partia Pracy utworzyła rzšd.

 

01:20

Komentatorzy zgodnie podkreœlajš - wybory to klęska partii UKIP. W okręgu Newcastle Upon Tyne North kandydat tej partii stracił w cišgu dwóch lat prawie 13 punktów proc.

 

01:16

Labourzystka Catherine McKinnell ponownie wybrana w Newcastle Upon Tyne North - 6:1 dla Partii Pracy.

 

01:11

Po podliczeniu wyników wyborów z pierwszych okręgów, oficjalna frekwencja wynosi 64,98 proc i jest wyższa o 7,12 punktów proc. od tej z 2015 roku.

 

01:10

Okręg Washington & Sunderland West jest kolejnym przykładem załamania poparcia dla UKIP. W porównaniu z poprzednimi wyborami konserwatystom przybyło 10 punktów proc., a Partii Pracy - 6 punktów proc. - w wyniku przepływu elektoratu eurosceptyków.

 

01:07

Okręg Washington & Sunderland West wybrał labourzystkę Sharon Hodgson. Partia Pracy ma już 5 miejsc w parlamencie.

 

01:04

Amber Rudd, minister spraw wewnętrznych w rzšdzie Theresy May, może mieć szalone problemy z reelekcjš w swoim okręgu Hastings and Rye - informujš brytyjscy reporterzy.

 

01:02

- Jeœli wyniki exit poll się potwierdzš, Theresa May popełniła poważny błšd - stwierdził w telewizji Sky News Jack Straw, wieloletni minister w kilku rzšdach, od 1979 roku członek parlamentu.

 

00:56

Kolejne wyniki - Nick Brown z Partii Pracy wybrany w okręgu Newcastle Upon Tyne East, a w Swindon North - Justin Tomlinson z Partii Konserwatywnej. 4:1 dla Partii Pracy.

 

00:45

Wyniki z okręgu Sunderland Central - mandat po raz kolejny zdobywa Julie Elliott z Patii Pracy. Jest już 3:0 dla labourzystów. Warto zwrócić uwagę, że w okręgu tym kandydat UKIP zdobył w 2015 roku prawie 8 tys. głosów, teraz Naill Hodson zebrał zaledwie nieco ponad 2 tys.

 

00:41

 Christopher Hope, dziennikarz polityczny The Daily Telegraph zaczyna przyjmować zakłady, kto zastšpi Theresę May na stanowisku szefa Partii Konserwatywnej. Jego zdaniem najwyżej stojš akcje byłego burmistrza Londynu, obecnego ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona.

 

00:33

Legenda angielskiej piłki Gary Lineker stwierdził, że Theresa May strzeliła najlepszego samobója w tym sezonie.

 

00:32

To będzie długa noc. Pierwsze pizze dotarły już do sztabu Partii Pracy.

 

00:27

Guardian poinformował, że Manchester United nie przedłuży kontraktu ze Zlatanem Ibrahimoviciem, choć miał takš opcję zapisanš w umowie. Szwed zerwał więzadła krzyżowe i do gry wróci najwczeœniej na poczštku 2018 roku. Jeszcze jedna kiepska informacja dziœ dla Brytyjczyków.

 

00:24

Ed Conway z telewizji Sky News zastanawia się, gdzie przepłynšł elektorat UKIP. Zwrócił uwagę, że głosujšcy na tę partię w okręgu Newcastle tym razem zagłosowali na kandydata Liberalnych Demokratów. W Sunderland - na przedstawiciela Partii Konserwatywnej. To z tych dwóch okręgów na razie poznaliœmy oficjalne wyniki. Jest 2:0 dla Partii Pracy.

 

00:20

Paul Nutall, lider partii UKIP, który zastšpił na stanowisku Nigela Farage'a powiedział, że nie ma zamiaru podawać się do dymisji. "UKIP jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek" - dodał. Wg exit poll w nowym parlamencie nie będzie miejsca dla Partii Niepodległoœci Zjednoczonego Królestwa.

 

00:17

Partia Liberalnych Demokratów stawia sprawę jasno - "żadnych koalicji, żadnych układów" - napisała na swoim koncie na twitterze.

Wg exit poll koalicja Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów miałaby większoœć 328 miejsc w parlamencie.

 

00:14

Doradczyni laburzystów Emily Thornberry uważa, że jeœli potwierdzš się wyniki sondażu exit poll i torysi utracš większoœć w Izbie Gmin, premier Theresa May powinna rozważyć podanie się do dymisji.

- Jeœli to prawda, to jest to wspaniały rezultat - powiedziała Thornberry. - Jeœli to prawda, to sšdzę, że (May) powinna rozważyć swojš pozycję. Sšdzę, że powinna odejœć. WyraŸnie zawiodła - dodała. Według Thornberry May okazała "wielkš pychę", ogłaszajšc przedterminowe wybory. - Miała przewagę 20 punktów procentowych i myœlała, że może zrobić z krajem, co chce, a my powiedzieliœmy "nie" - oœwiadczyła doradczyni opozycyjnych laburzystów.

00:10

Theresa May powtarza błšd Davida Camerona, spektakularny błšd - pisze w komentarzu do wyników exit poll dziennikarz Rzeczpospolitej Jędrzej Bielecki. Przeczytaj komentarz ť

00:07

Wyniki z okręgu Houghton & Sunderland South - do parlamentu dostaje się Bridget Phillipson z Partii Pracy.

 

00:02

Partia Pracy wygrywa w okręgu Newcastle Upon Tyne Central. Do parlamentu dostała się Chi Onwurah, zdobywajšc prawie 65 proc. głosów w okręgu.

 

00:01

Komentarz do wyników exit poll kandydata labourzystów z Tottenhamu Davida Lammy'ego.

 

23:59

Analitycy nie wierzš w ogromny spadek liczby miejsc Szkockiej Partii Narodowej. Ekspert Michael Keating wyraził ostrożnoœć w sprawie wyników ze Szkocji. Powiedział dla BBC, że dotšd uzyskiwano wiarygodne wyniki, dzięki przepytaniu 30 tys. wyborców w 144 miejscach. - Ale nie wiemy, ile z nich było w Szkocji. Potrzebujemy więcej niż 10 proc. w Szkocji, by mieć dobrš próbkę.

Członek Parlamentu Szkocji, konserwatysta Murdo Fraser powiedział w BBC, że byłby to "zadziwiajšcy spadek" w porównaniu do rekordowego wyniku Szkockiej Partii Narodowej sprzed dwóch lat.

 

23:53

Michael Gove, polityk Partii Konserwatywnej ma nadzieję, że jego partia jednak będzie miała większoœć. - Trzeba pamiętać o dwóch ważnych rzeczach - w 1992 roku i 13 lat póŸniej również exit poll wskazywały, że możemy mieć "zawieszony" parlament, a ostatecznie konserwatyœci zdobyli większoœć" - powiedział.

 

23:48

Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej żartuje, że czerwiec (June) może być końcem premier May.

 

23:45

BBC informuje, że po ogłoszeniu wyników exit poll, kurs funta do dolara spadł o 2 proc., podobnie jak funta do euro. Jak powiedział dziennikarz ekonomiczny BBC Kamal Ahmed, nie chodzi nawet o to, że Jeremy Corbyn mógłby zostać premierem, ale o "niepewnoœć". - Jeœli jesteœmy w sytuacji, w której żadna ze stron nie ma zdecydowanej większoœci, mogš nas czekać kolejne wybory - powiedział.

 

23:41

Jeœli wyniki exit poll znajdš potwierdzenie, praktycznie nie ma żadnej możliwej koalicji - analizuje The Telegraph.

Nawet przy wsparciu Unionistów z Irlandii Północnej, Partia Konserwatywna balansowałaby na granicy większoœci.

Inny sojusz, zwany "progresywnym", łšczšcy Partię Pracy, Liberalnych Demokratów, Szkockš Partię Narodowš, Plaid Cymru i Zielonych, też nie miałby większoœci.

Jedynš możliwš kombinacjš, która przekracze 326 miejsc, byłoby powtórzenie koalicji Torysów z Liberalymi Demokratami z 2010 roku. Tyle że takie rozwišzanie zostało wykluczone przed wyborami przez lidera LD Tima Farrona.

 

23:35

"Jakiekolwiek by nie były ostateczne rezultaty, Partia Konserwatywna potrzebuje lidera, który wierzy w Brexit" - skomentował wyniki exit poll były lider partii UKIP Nigel Farage.

23:32

Wizualizacja wyników wyborów - do większoœci Partii Konserwatywnej będzie brakować 12 mandatów.

 

23:29

Były Kanclerz Skarbu George Osborne mówi o wynikach exit poll krótko: Katastrofalne.

23:26

Jeœli wyniki exit poll się potwierdzš, wówczas Brytyjczycy po raz trzeci w historii będš mieli do czynienia z tzw. zawieszonym parlamentem - czyli parlamentem, w którym żadna partia nie będzie dysponowała samodzielnš większoœciš. Dotychczas zdarzało się to dwa razy - w 1974 i 2010 roku.

23:23

Jeœli potwierdzš się sondaże exit poll i torysi utracš większoœć w Izbie Gmin, będzie to "katastrofa" dla premier Theresy May, która zdecydowała się na przedterminowe wybory w nadziei na poprawę pozycji Partii Konserwatywnej - pisze Associated Press.

ródło zdjęcia: AFP

23:18

Pierwsze reakcje na wynik wyborów już mamy: 

23:16

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon przypomina, że w 2015 roku badanie exit poll zaniżyło wynik Partii Konserwatywnej i apeluje, by czekać na ostateczne wyniki.

23:14

Theresa May wygrała, ale przegrała. A oto polityk, który przegrał, ale wygrał:

ródło zdjęcia: AFP

23:13

23:09

Partia Pracy zdobędzie o 34 więcej miejsc, niż przed dwoma laty, gdy partiš przewodził Ed Miliband - wynika z exit poll. Jeremy Corbyn zdšżył już podziękować swoim wyborcom na twitterze.

 

23:06

22 mandaty otrzymajš kandydaci spoza głównych partii. Z tego 3 uzyska centrolewicowa walijska partia Plaid Cymru, a jeden - Zieloni. Pozostałe 18 mandatów trafi do kandydatów niezależnych. Wszystko oczywiœcie, jeœli wyniki Exit Poll się sprawdzš.

 

23:00

Lokale wyborcze zostały zamknięty - a my mamy dla was wyniki badania exit poll przygotowanego dla BBC, Sky News oraz iTv. Wynika z nich, że wybory wygrali Konserwatyœci, którzy zdobyli jednak zaledwie 314 mandatów w parlamencie - co oznacza, że stracili większoœć. Partia Pracy zdobyła 266 mandatów, Liberalni Demokraci - 14 mandatów, Szkocka Partia Narodowa - 34 mandaty, a Partia Niepodległoœci Wielkiej Brytanii - o mandatów. To pyrrusowe zwycięstwo Theresy May.

22:06

A na kogo powinni głosować. Schneider nie ukrywa, że ma swojego faworyta - jedynym "przeciw" w przypadku głosowaniu na Partię Pracy jest, według niego, lider tego ugrupowania, Jeremy Corbyn.

 

22:05

Aktor i komik David Schneider przekona młodych ludzi, aby udali się do lokali wyborczych, bo ukrył tam m.in.... jednorożca i Ryana Goslinga. A skoro będš już w lokalach wyborczych - majš zagłosować.

 

21:32

Dwa dni przed wyborami telewizja publiczna zorganizowała dyskusję w Walsall, miejscowoœci w œrodkowej Anglii, gdzie dwie trzecie wyborców głosowało za Brexitem. Na pytanie moderatora, czy obecni oceniajš paniš premier w końcówce kampanii lepiej niż poprzednio, nie zgłosił się nikt. Na to samo pytanie dotyczšce Jeremy'ego Corbina większoœć podniosła ręce - pisze Piotr Jendroszczyk. Czy czeka nas wyborcza niespodzianka?

ródło zdjęcia: AFP

20:32

Na Twitterze pojawił się hashtag #babiesatpollingstations (#dzieciwlokalachwyborczych). Brytyjczycy opatrujš nim zdjęcia dzieci, które towarzyszš im w lokalach wyborczych.

 

20:22

Jeremy Corbyn do ostatniej chwili zachęca do odwiedzenia lokalu wyborczego.

 

19:50

Przed niektórymi lokalami wyborczymi trzeba czekać w kolejce:

 

19:17

Niektórzy majš kłopoty z oddaniem głosu - "The Guardian" opisuje historię Anny Pieli, Polki posiadajšcej również brytyjskie obywatelstwo, która usłyszała w lokalu, że nie może oddać głosu ponieważ jest obywatelem "kategorii G" - a więc osobš, która posiada obywatelstwo innego kraju UE. Ostatecznie usłyszała, że to błšd urzędnika, który najwyraŸniej nie odnotował, iż kobieta została Brytyjkš - i Piela zdołała oddać głos. Ale - jak pisze na swoim blogu - cztery osoby w sytuacji takiej samej jak ona, odesłano z kwitkiem.

ródło zdjęcia: AFP

18:14

Nietypowy lokal wyborczy w Wielkiej Brytanii:

 

16:41

Proeuropejscy Liberalni Demokraci będš bronili swojego niewielkiego stanu posiadania - dziewięciu mandatów - m.in. w Carshalton and Wallington na południu Londynu, gdzie urzędujšcy od 1997 roku Tom Brake musi liczyć się z porażkš w obliczu przesunięcia wyborców UKIP do Partii Konserwatywnej po tym, jak mieszkańcy tego okręgu wyborczego zagłosowali w ubiegłym roku za wyjœciem z Unii Europejskiej.

ródło zdjęcia: AFP

16:17

A tymczasem na Twitterze:

 

16:15

Ambicje Partii Konserwatywnej sięgajš jednak także okręgów, w których Partia Pracy miała znacznie większš, bezpieczniejszš przewagę podczas ostatnich wyborów. Jednym z miejsc, gdzie stratedzy laburzystów bojš się o wynik jest południowolondyński Tooting, gdzie swojego mandatu broni Rosena Allin-Khan - Brytyjka, której rodzice pochodzš z Pakistanu i Polski (jej matka była członkiniš popularnego polskiego zespołu muzycznego Filipinki). Sama wielokrotnie mówiła o sobie, że jest "dumnš Polkš", a nawet tańczyła jako dziecko w polskim zespole tańca ludowego. Przeciwko 40-letniej proeuropejskiej Allin-Khan torysi wystawili eurosceptycznego Dana Watkinsa, który przegrywał w 2015 i 2016 roku. Tym razem jednak, w obliczu wzrostu poparcia dla Partii Konserwatywnej w skali kraju, liczš na to, że uda mu się zdobyć mandat.

- Tooting nie zagłosował za Brexitem, a wielu migrantów mieszajšcych w naszej dzielnicy czuje się w wyniku tego głosowania niemile widzianych w tym kraju. Konieczne jest zadbanie, że interesy naszych mieszkańców, niezależnie od tego, skšd pochodzš, będš zabezpieczone - tłumaczyła w rozmowie z PAP Allin-Khan. Po wyborze na stanowisko w 2016 roku, Allin-Khan zastšpiła burmistrza Londynu, Sadiqa Khana, który wspierał jš w trakcie kampanii.

15:33

Torysi majš apetyt m.in. na przejęcie od Partii Pracy okręgu Ealing Central & Acton, który w 2015 roku większoœciš zaledwie 274 głosów wybrał 45-letniš proeuropejskš Rupę Huq. Przeciwko niej stanie urodzona w Stanach Zjednoczonych zwolenniczka Brexitu Joy Morrisey, która została okrzyknięta przez media "drugš najsłynniejszš córkš wikarego" po premier Theresie May, która zresztš wsparła jš w trakcie kampanii. Morrissey ma także wsparcie lokalnej polskiej radnej Partii Konserwatywnej, Joanny Dšbrowskiej.

15:06

O zwycięstwie Konserwatystów bšdŸ Laburzystów ma zdecydować głosowanie w ok. 110 okręgach wyborczych, w których różnica pomiędzy zwycięzcš ostatnich wyborów a jego głównym konkurentem wyniosła poniżej 10 punktów proc. W Wielkiej Brytanii obowišzuje ordynacja większoœciowa a o wyborze parlamentarzysty decyduje większoœć względna - ten z kandydatów, który otrzyma najwięcej głosów zdobywa mandat, nawet jeœli łšczna liczba głosów oddanych na niego jest mniejsza niż 50 proc. + 1 głos.

ródło zdjęcia: AFP

15:05

"Jako najbliższy przyjaciel i sšsiad Europy Zjednoczone Królestwo ma nadzieję po opuszczeniu UE na pogłębione relacje partnerskie z całš Uniš Europejskš. Powinno ono obejmować współpracę tak gospodarczš, jak i w dziedzinie bezpieczeństwa. Leży to bowiem w interesie Wielkiej Brytanii, Polski, Unii Europejskiej i całego œwiata" - pisała w marcu Theresa May w artykule, który ukazał się w "Rzeczpospolitej". Wkrótce dowiemy się kto będzie kształtował te relacje: May czy Corbyn.

ródło zdjęcia: AFP

15:04

Wpływ na wynik wyborów mogš wywrzeć niewštpliwie zamachy terrorystyczne, do których doszło w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii. Ostatni zamach, atak trójki nożowników w Londynie, miał miejsce zaledwie na cztery dni przed wyborami. Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn od razu zapowiedział, że po dojœciu do władzy zwiększy liczbę policjantów.

ródło zdjęcia: AFP

15:03

Konserwatyœci rzšdzš Wielkš Brytaniš od 2010 roku - wtedy to David Cameron zdołał, po 13 latach rzšdów Partii Pracy, wygrać wybory parlamentarne - był jednak zmuszony do utworzenia koalicyjnego rzšdu z Liberalnymi Demokratami. Dopiero wybory w 2015 roku dały konserwatystom większoœć - zdobyli w nich 331 mandatów w 650-osobowym parlamencie. Każdy wynik gorszy od tego będzie porażkš Theresy May, która rozpisujšc wybory chciała wzmocnić swój mandat przed negocjacjami ws. Brexitu.

ródło zdjęcia: AFP

15:02

Z kolei dr Przemysław Biskup w rozmowie z Katarzynš Płachtš ocenił, iż "konserwatyœci błędnie założyli, że wybory były z definicji wygrane". Błędem Theresy May miało być m.in. to, że odmówiła udziału w debacie wyborczej organizowanej przez BBC.

ródło zdjęcia: AFP

15:01

Fakt, że konserwatyœci nie mogš być pewni zwycięstwa w wyborach to efekt fatalnej kampanii wyborczej w ich wykonaniu - uważa wielu obserwatorów brytyjskiej sceny politycznej. "W jej trakcie Theresa May dała się poznać jako chwiejny przywódca, który nie rozumie obaw Brytyjczyków przed pauperyzacjš i nie jest w stanie ich ochronić przed terrorystami" - napisał w przedwyborczym komentarzu Jędrzej Bielecki. 

ródło zdjęcia: AFP

15:00

Ostatnie sondaże przeprowadzone przed czwartkowymi wyborami wskazujš, że zwycięstwo w wyborach odniesie rzšdzšca obecnie Wielkš Brytaniš Partia Konserwatywna, która wyprzedzi Partię Pracy o maksymalnie 13 punktów procentowych. Niektóre sondaże wskazujš jednak, że przewaga partii Theresy May mieœci się w granicach błędu statystycznego i wynosi zaledwie 1 punkt procentowy.

ródło zdjęcia: AFP

14:59

Uprawnionych do głosowania w wyborach jest 46,4 mln osób spoœród 65,1 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii. Wyborcy muszš mieć ukończone 18 lat, być obywatelami Wielkiej Brytanii, Irlandii, któregoœ z państw Wspólnoty Narodów lub stałym rezydentem Wielkiej Brytanii i mieć czynne prawo wyborcze. W przypadku osób spełniajšcych pozostałe warunki, ale mieszkajšcych poza granicami kraju, wymaga się, by w cišgu ostatnich 15 lat były zarejestrowane do głosowania pod adresem na terenie Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do wyborów samorzšdowych i do Parlamentu Europejskiego blisko milionowa polska społecznoœć nie ma w obecnych wyborach prawa głosu.

ródło zdjęcia: AFP

ródło: rp.pl/ PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL