Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Wenezuela wcišż protestuje

AFP
W miarę narastania niezadowolenia z rzšdu, w Wenezueli odbywa się coraz więcej protestów, a napięcie w kraju wzrasta.

Œciany budynku biurowego opozycjonisty Henrique Caprilesa sš wcišż czarne od ognia, który zapłonšł tu w zeszłym tygodniu po tym, jak użyto gazu podczas demonstracji antyrzšdowej.

Konflikt napędzony został wydanym wobec Caprilesa zakazem kandydowania w wyborach do 2032 r. za rzekome malwersacje funduszy publicznych.

Capriles, który przegrał w ostatnich wyborach prezydenckich zaprzecza zarzutom i oskarża prezydenta Nicolása Maduro o bycie dyktatorem, który wywołuje napięcie w państwie.

Co najmniej szeœć osób zostało zabitych, a 200 zostało rannych od końca marca, kiedy sšd najwyższy przejšł obowišzki legislacyjne kontrolowanego przez opozycję parlamentu. Istnieje obawa, że obie strony organizujšce wielkie wiece mogš doprowadzić do zwiększenia skali problemu.

Prezydent Maduro opisuje swoich przeciwników jako „faszystowskich prawicowców”. Mówi również "terroryzmie", który miałby zaszkodzić jego władzy. Co ciekawe, Maduro dostarczał w tym tygodniu broń bojówkom złożonym z cywili.

Choć istniejš obawy powtórzenie się œmiertelnych starć, które miały miejsce w 2014 roku, Henrique Capriles powiedział, że jest zdecydowany kontynuować swoje działania i utrzymać nacisk na rzšd. - Nie mogę siedzieć i patrzeć na rzšd, który staje się coraz bardziej autorytarny. Czuję, że moim obowišzkiem jest wstać - powiedział „The Guardian”. - Walczyłem przez najlepsze lata mojego życia i teraz nie zamierzam się zatrzymać - dodał.

Capriles przegrał w starciu z Maduro w wyborach prezydenckich w 2013 roku. W zeszłym roku starał się o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta. Teraz mówi, że jego podejœcie jest demokratyczne, ale jest także coraz bardziej stanowczy. - Nie możemy zbudować nowego rzšdu, który zaczyna się w sposób nielegalny. Zmiana polityczna musi koniecznie nastšpić dzięki wyborom, w których ludzie zabiorš głos. Nie spocznę, dopóki nie powiem, że doprowadziliœmy do zmiany - powiedział.

Dla doœwiadczonych obserwatorów polityki wenezuelskiej może to wyglšdać znajomo. Od przejęcia władzy przez Hugo Cháveza, poprzednika Maduro, Wenezuelczycy przyzwyczaili się do wielkich wieców i protestów za i przeciwko rzšdowi.

Istniejš jednak znaczšce różnice w stosunku do tego co działo się w przeszłoœci.

Wraz z czasem pogarsza się stan gospodarki w Wenezueli. MFW prognozuje, że w tym roku bezrobocie w Wenezueli przekroczy 25%, ponieważ kraj ten przeżywa trzeci rok recesji.

Chociaż Maduro nadal ma poparcie Boliwii, Ekwadoru, Kuby i Nikaragui, 11 innych państw w Organizacji Państw Amerykańskich wezwało go do umożliwienia nowych wyborów.

Niedobory żywnoœci, medycyny i innych podstawowych towarów utrudniajš wsparcie rzšdu dla ubogich. Choć większoœć z nich nie posunie się tak daleko, aby przystšpić do marszów klasy œredniej, sš Ÿli i w ramach zademonstrowania swojego niezadowolenia blokujš ulice.

Według Observatory of Social Conflict, w 2016 roku w Wenezueli miało miejsce 500 incydentów zwišzanych z protestami. To aż o 15% więcej niż rok wczeœniej.

ródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL