Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Marek Borowski: Trybunał Konstytucyjny nie wydał wyroku, bo jest nielegalny

Fotorzepa, Robert Gardziński
Mianem "ustawki" nazwał senator Marek Borowski wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. Borowski na antenie Polsat News tłumaczył, że wyrok miał pokazać niezależnoœć Trybunału, do którego prezydent skierował ustawę, a TK się mu sprzeciwił.

Mówišc o całej sprawie Borowski podkreœlił, że orzeczenia ws. nowelizacji ustawy o zgromadzeniach nie można nazwać wyrokiem, ponieważ "Trybunał jest nielegalny". Senator nawišzał w ten sposób do wštpliwoœci dotyczšcych składu orzekajšcego TK, w którym znalazło się trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji w miejsce sędziów wybranych - jak orzekł w grudniu 2015 roku TK - prawidłowo przez Sejm poprzedniej kadencji.

- Po drugie: wszystko to mi wyglšdało na "ustawkę" – Trybunał chciał pokazać, że jest niezależny, bo sam prezydent œle do nich skargę, a oni odrzucajš jš - dodał Borowski.

Senator podkreœlił też, że w znowelizowanej ustawie jest przynajmniej jedna rzecz niezgodna z konstytucjš: brak œcieżki odwoławczej od zastępczej decyzji wojewody.

- Prezydent w tej chwili stara się robić wrażenie, że mu na tym zależy, ale wštpię - podsumował Borowski, nawišzujšc do wypowiedzi osób z otoczenia prezydenta, które zapowiadajš, że Andrzej Duda będzie przyglšdał się funkcjonowaniu ustawy.

W połowie grudnia ubiegłego roku uchwalona została nowelizacja Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS, regulujšcš zasady organizowania zgromadzeń. Zakłada ona m.in. możliwoœć otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwoœci organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Nowe przepisy były krytykowane przez organizacje pozarzšdowe, opozycję, członków Biura Studiów i Analiz Sšdu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także przedstawicieli OBWE już podczas prac legislacyjnych.

Pod koniec grudnia 2016 r. prezydent zwrócił się do TK w tzw. trybie prewencyjnym. Prezydent uznał za sprzeczny z konstytucjš przepis noweli, wprowadzajšcy zgromadzenia cykliczne.

ródło: Polsat News/PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL