Polityka

Marek Borowski: Trybunał Konstytucyjny nie wydał wyroku, bo jest nielegalny

Fotorzepa, Robert Gardziński
Mianem "ustawki" nazwał senator Marek Borowski wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. Borowski na antenie Polsat News tłumaczył, że wyrok miał pokazać niezależność Trybunału, do którego prezydent skierował ustawę, a TK się mu sprzeciwił.

Mówiąc o całej sprawie Borowski podkreślił, że orzeczenia ws. nowelizacji ustawy o zgromadzeniach nie można nazwać wyrokiem, ponieważ "Trybunał jest nielegalny". Senator nawiązał w ten sposób do wątpliwości dotyczących składu orzekającego TK, w którym znalazło się trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji w miejsce sędziów wybranych - jak orzekł w grudniu 2015 roku TK - prawidłowo przez Sejm poprzedniej kadencji.

- Po drugie: wszystko to mi wyglądało na "ustawkę" – Trybunał chciał pokazać, że jest niezależny, bo sam prezydent śle do nich skargę, a oni odrzucają ją - dodał Borowski.

Senator podkreślił też, że w znowelizowanej ustawie jest przynajmniej jedna rzecz niezgodna z konstytucją: brak ścieżki odwoławczej od zastępczej decyzji wojewody.

- Prezydent w tej chwili stara się robić wrażenie, że mu na tym zależy, ale wątpię - podsumował Borowski, nawiązując do wypowiedzi osób z otoczenia prezydenta, które zapowiadają, że Andrzej Duda będzie przyglądał się funkcjonowaniu ustawy.

W połowie grudnia ubiegłego roku uchwalona została nowelizacja Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS, regulującą zasady organizowania zgromadzeń. Zakłada ona m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Nowe przepisy były krytykowane przez organizacje pozarządowe, opozycję, członków Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także przedstawicieli OBWE już podczas prac legislacyjnych.

Pod koniec grudnia 2016 r. prezydent zwrócił się do TK w tzw. trybie prewencyjnym. Prezydent uznał za sprzeczny z konstytucją przepis noweli, wprowadzający zgromadzenia cykliczne.

Źródło: Polsat News/PAP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL