PIT: ojciec nie odliczy darowizny na syna

Rodzic, który przekazał pieniądze fundacji ze wskazaniem na własne dziecko, nie ma prawa do preferencji w podatkach. Wpłata musi być bezinteresowna.

Aktualizacja: 02.07.2018 06:20 Publikacja: 01.07.2018 21:14

PIT: ojciec nie odliczy darowizny na syna

Foto: 123RF

Darowizna powinna być dobrowolna, bezpłatna i dokonana kosztem swojego majątku. Jeśli wpłacający spodziewa się w zamian jakichś korzyści, nie jest to prawdziwa darowizna. Nie ma więc prawa do odliczenia – tak wynika z najnowszej interpretacji skarbówki.

Czytaj także: Darowizna na różne sposoby

Sprawa dotyczyła ojca niepełnosprawnego dziecka, które pozostaje pod opieką jednej z fundacji mających status organizacji pożytku publicznego. W 2017 r. podatnik przekazał na konto fundacji darowiznę, ze wskazaniem, że jest to wpłata na jego własne dziecko. Następnie fundacja zwróciła ojcu, na podstawie faktur, nakłady poniesione na rehabilitację dziecka.

Wymiana świadczeń

Składając zeznanie PIT-36 za 2017 r., mężczyzna odliczył darowiznę od dochodu. Pracownicy urzędu skarbowego mieli jednak wątpliwości co do prawidłowości takiego odliczenia. Mężczyzna zwrócił się więc do Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy może odliczyć od dochodu całą kwotę, skoro nie przekracza określonego limitu.

Dyrektor KIS uznał jednak jego stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT podatnik ma prawo odliczyć od dochodu darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego, jeśli jej wysokość nie przekracza 6 proc. kwoty dochodu. Z przepisów wynika, że aby dokonać odliczenia, darowizna musi być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Obdarowanym musi być zaś organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy.

Ustawa o PIT nie zawiera jednak definicji darowizny. W myśl art. 888 § 1 kodeksu cywilnego jest to taka umowa, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Darowizna polega zatem na bezpłatnym, nieekwiwalentnym świadczeniu darczyńcy kosztem jego majątku. Nie uzyskuje on w zamian żadnego dobra ani innego świadczenia.

Tymczasem, jak zauważył dyrektor KIS, w przedstawionym stanie faktycznym świadczenie przekazane fundacji to wydatki ponoszone przez wnioskodawcę na co dzień na leczeniem i rehabilitację dziecka.

„Wnioskodawca mógłby odliczyć darowiznę, gdyby jego zamiarem było tylko i wyłącznie przysporzenie korzyści obdarowanemu – nieodpłatne, nieekwiwalentne i bezinteresowne, nie zaś uzyskanie zwrotu wydatków, jakie ponosi w związku z rehabilitacją dziecka" – czytamy w interpretacji skarbówki.

Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że wpłaty dokonywane na rzecz fundacji ze wskazaniem na swoje dziecko, a do tego przy zwrocie otrzymanym od fundacji, nie mogą być uznane za darowiznę. To dlatego, że nie została spełniona przesłanka nieekwiwalentności. Mężczyzna nie może więc odliczyć kwot wpłaconych na fundację od dochodu.

Trzeba spełnić warunki

– Podatnik mógł się spodziewać niekorzystnej interpretacji. Należy zgodzić się z fiskusem, że świadczenie traci nieodpłatny charakter, jeśli zostało spełnione w celu uzyskania określonego świadczenia w zamian – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski.

Jak wyjaśnia, darowizna daje korzyści w PIT. Wpłacający, dzięki odliczeniu od dochodu, może pomniejszyć swój podatek lub uzyskać zwrot. Darowiznę trzeba udokumentować dowodem wpłaty na konto obdarowanego.

Darowizna powinna być dobrowolna, bezpłatna i dokonana kosztem swojego majątku. Jeśli wpłacający spodziewa się w zamian jakichś korzyści, nie jest to prawdziwa darowizna. Nie ma więc prawa do odliczenia – tak wynika z najnowszej interpretacji skarbówki.

Czytaj także: Darowizna na różne sposoby

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a