VAT a sprzedaż gruntu, na którym znajdują się fragmenty budynków z działek sąsiednich

Sprzedaż gruntu, na którym znajdują się fragmenty budynków z działek sąsiednich nie korzysta ze zwolnienia z VAT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Publikacja: 17.06.2018 07:00

VAT a sprzedaż gruntu, na którym znajdują się fragmenty budynków z działek sąsiednich

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

Art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT jako wprowadzający wyjątek od zasady opodatkowania powinien być interpretowany ściśle, a przepis ten zwalnia od podatku jedynie dostawę gruntów niezabudowanych. Jeśli na danej działce znajdują się fragmenty ścian budynków to nie można mówić, że jest to działka niezabudowana. I nie ma znaczenia, że budynki posadowione są co do zasady na innej działce oraz że ich fragmenty nie należą do gminy ani że nie ma ona prawa nimi rozporządzać. Działki, na której fizycznie stoi fragment budynku nie można bowiem uznać za niezabudowaną.

Wniosek o interpretację

Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w zakresie podatku VAT. We wniosku wskazała, że jest właścicielem działki gruntu, w odniesieniu do której w wyniku prac geodezyjnych stwierdzono, że znajdują się na niej fragmenty ścian trzech budynków mieszkalnych posadowionych na nieruchomościach sąsiednich. Budynki zostały wybudowane w latach 80-tych ubiegłego wieku przez właścicieli tych nieruchomości z ich własnych środków. W związku z przekroczeniem granic działki właściciele sąsiednich nieruchomości wystąpili do gminy o sprzedaż prawa własności tych części działki, na których znajdowały się fragmenty ścian należących do nich budynków. Po zatwierdzeniu podziału działki gmina przystąpiła do sprzedaży w trybie bezprzetargowym.

Dla samej działki oraz dla działek powstałych na skutek jej podziału brak jest wniosków i dokumentów dotyczących wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy bądź też decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielających pozwolenie na budowę. Dla opisywanych nieruchomości brak jest również obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie podjęto także uchwały o przystąpieniu do jego sporządzania.

Zgodnie natomiast z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, przedmiotowe nieruchomości znajdują się w zespole urbanistycznym mieszkaniowym jednorodzinnym, dla którego jako dominującą klasę przeznaczenia terenu dopuszcza się zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Gmina zapytała, czy ma prawo uznać, że ww. nieruchomości stanowią tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane i jako takie korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt  9 ustawy o VAT. Sama stanęła na stanowisku, że zwolnienie będzie miało zastosowanie. Argumentowała, że prawo do rozporządzania znajdującymi się na działce fragmentami ścian innych budynków nie leży po stronie gminy, lecz po stronie właścicieli tych budynków. To oni bowiem mogą te części budynku rozebrać, ulepszyć bądź wynająć. Przedmiotem dostawy w omawianej sprawie będą zatem wyłącznie nieruchomości gruntowe, gdyż budynki w całości są już własnością innych podmiotów – współwłaścicieli działek przyległych.

Stanowisko organu podatkowego

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 15 czerwca 2015 r. (sygn. ILPP2/ 4512-1-228/15-4/PR) uznał stanowisko gminy za nieprawidłowe. Przyznał, że usytuowanie części budynku na cudzej nieruchomości nie powoduje automatycznie, że część ta staje się częścią składową tej nieruchomości, chociaż jest z nią trwale związana, lecz pozostaje nadal częścią składową całego budynku. W konsekwencji, w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy jest grunt zabudowany częścią budynku znajdującego się na sąsiedniej działce, nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania częścią tego budynku jak właściciel (zarówno w sensie ekonomicznym, jak i w sensie prawnym), a zatem przedmiotem dostawy może być tylko grunt. Zdaniem organu podatkowego nie zmienia to jednak faktu, że przedmiotem dostawy będzie grunt, którego nie można już uznać za teren niezabudowany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Omawiane działki znajdują się wprawdzie na obszarze nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i w stosunku do nich nie były wydawane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ani nie toczy się postępowanie związane z wydawaniem takich decyzji. Działki te jednak są zabudowane budynkami wzniesionymi przez właścicieli sąsiednich działek, nie mogą więc zostać uznane za tereny niezabudowane. Konsekwentnie ich sprzedaż nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Wyrok WSA i NSA

Przedmiotową interpretację gmina zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który wyrokiem z 21 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Wr 1720/15, przyznał jej rację i skargę uwzględnił. W ocenie sądu, przedmiotem dostawy będzie w tym przypadku teren niezabudowany. Znajdujące się na nim obiekty przynależą bowiem w sensie ekonomicznym i prawnym do rozporządzających budynkiem znajdującym się na działce sąsiedniej i jako takie, w kontekście omawianych dostaw, nie mogą decydować o zabudowanym charakterze sprzedawanych nieruchomości. Również z punktu widzenia stron transakcji niewątpliwie będzie to dostawa terenu niezabudowanego, gdyż w przeciwnym razie należałoby uznać, że ściany są własnością gminy, a przynajmniej, że może ona nimi rozporządzać jak właściciel, co jednak nie ma miejsca.

Z poglądem WSA nie zgodził się jednak Naczelny Sąd Administracyjny, który wyrokiem z 30 maja 2018 r., sygn. I FSK 889/16, uchylił wyrok sądu pierwszej instancji.

W ustnym uzasadnieniu wskazał, że rozpatrywany w niniejszej sprawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT jako wprowadzający wyjątek od zasady opodatkowania powinien być interpretowany ściśle, a przepis ten zwalnia od podatku jedynie dostawę terenów niezabudowanych. W niniejszej sprawie mamy do czynienia z działkami, na których stoją fragmenty ścian budynków posadowionych na działkach sąsiednich. Proste rozumienie tej sytuacji oraz brzmienia omawianego przepisu wskazują na to, że mamy do czynienia z działką zabudowaną – skoro stoją na niej fragmenty budynków. W ocenie sądu przyjęcie, że działka, na której znajdują się fragmenty ścian trzech budynków jest działką niezabudowaną wykracza poza dozwoloną wykładnię tego przepisu, a w zasadzie prowadzi do wykładni sprzecznej z jego celem. Proste i bezpośrednie rozumienie tego przepisu wskazuje bowiem, że działki, na której stoi fragment budynku nie można uznać za niezabudowaną.

sygnatura akt: sygn. I SA/Wr 1720/15

Komentarz eksperta

Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens

Powyższy wyrok pokazuje jak niejasne i trudne do stosowania są przepisy określające zasady opodatkowania dostaw nieruchomości gminnych, a prawidłowa ich wykładnia sprawia trudność nawet sądom. W omawianym wyroku sąd stanął na stanowisku, że skoro na działce fizycznie znajduje się część budynku, to takiej działki nie można uznać za niezabudowaną nawet jeśli ta część budynku w sensie ekonomicznym należy do kogoś innego i nie jest w ogóle przedmiotem sprzedaży. We wcześniejszych wyrokach natomiast NSA zajmował inne stanowisko kładąc nacisk na stronę ekonomiczną transakcji bardziej niż na aspekty faktyczne. Orzekał przykładowo, że działka, na której znajduje się fragment schodów prowadzących do budynku usytuowanego w całości na innej działce nie powinna być uznawana za zabudowaną, podobnie jak działka, na której znajduje się fragment przynależnej do innego budynku werandy. W omawianym wyroku sąd stwierdził, że jednak schody i weranda to coś innego niż ściana budynku. Pytanie tylko jest takie na podstawie jakich kryteriów samorządy powinny dokonywać takiego rozróżnienia – jaki rodzaj cudzej zabudowy już wystarcza aby zastosować zwolnienie, a jaki jeszcze nie?

Art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT jako wprowadzający wyjątek od zasady opodatkowania powinien być interpretowany ściśle, a przepis ten zwalnia od podatku jedynie dostawę gruntów niezabudowanych. Jeśli na danej działce znajdują się fragmenty ścian budynków to nie można mówić, że jest to działka niezabudowana. I nie ma znaczenia, że budynki posadowione są co do zasady na innej działce oraz że ich fragmenty nie należą do gminy ani że nie ma ona prawa nimi rozporządzać. Działki, na której fizycznie stoi fragment budynku nie można bowiem uznać za niezabudowaną.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP